Žene programiraju 3. septembra - Prvi "IT Girls Hackathon" u Beogradu

Komentari: 0

Prvi "IT Girls Hackathon" u Srbiji, takmičenje u programiranju namenjeno ženama, održaće se 3. septembra u Beogradu.
Na takmičenju će učestvovati žene koje imaju ideju za aplikaciju i osnovno poznavanje programskih jezika kojima bi se služile u radu, a cilj takmičenja je razviti prototip softverskog rešenja koje bi imalo primenu u obrazovanju.

- Hakaton je jedinstven oblik takmičenja koji ima zadatak, ne samo da te kao učesnika motiviše da pobediš, već pre svega da te inspiriše da i nakon njega nastaviš da se razvijaš kao softverski inženjer. U ovom konkretnom slučaju, ta inspiracija je usmerena ka ženama programerima odnosno budućim programerima, a osnovna ideja takmičenja je da podrškom njihovim bavljenjem softverskim inženjeringom ukažemo na važnost heterogenih timova, za uspeh jednog projekta.

Bolja komunikacija, drugačiji ugao gledanja na određeni problem i veća produktivnost, samo su neke od dokazanih prednosti rada u timu sastavljenom od pripadnika oba pola - objašnjava Ketrin Simon, jedna od članica žirija i predstavnik švajcarske softverske agencije Namics, koja zajedno sa softverskom zajednicom iz Srbije, "IT Girls", organizuje takmičenje.

Takmičenje je koncipirano na način da učesnice nakon podele u timove od po 4 člana, imaju na raspolaganju osam sati rada kako bi razvile prototip softverskog rešenja. U pogledu upotrebe programskih rešenja učesnice neće imati nikakvih ograničenja, a svaki tim će dobiti i svog mentora, inženjerku švajcarskog Namicsa, koja će ih savetovati i pomagati im u radu.

Zadatak takmičarki biće da osmisle rešenje upotrebljivo u obrazovanju, a precizniji opis zadatka, učesnice će dobiti dva dana pred početak takmičenja. Odluku o pobedniku žiri će doneti prvenstveno na osnovu dva kriterijuma, originalnosti i primenjivosti aplikacije.

- Ocenjivaće se funkcionalnost, lakoća korišćenja i dizajn aplikacije, ali pre svega originalnost rešenja i jednostavnost njegove primene. Rešenje mora biti funkcionalni prototip, koji bi zaista mogao biti primenjen u realnom okruženju, a nakon završetka takmičenja, on će i ostati u vlasništvu njegovih kreatora - ističe Nevena Sofranić, suosnivač veb portala IT Girls, jednog od organizatora takmičenja. 

 

Izvor: eKapija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti