YouTube će dozvoliti postavljanje AI generisane muzike, ali uz određena ograničenja

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

„Veštačka inteligencija je tu, a mi ćemo je prihvatiti odgovorno zajedno sa našim muzičkim partnerima“ – poruka je iz centrale Guglovog video i muzičkog servisa Jutjub, koja se tiče objavljivanja muzike koja je nastala uz pomoć generativne veštačke inteligencije.

U obrazloženju dalje navode da je tehnološki svet sada na prekretnici, gde je jasno da nove tehnologije treba „hrabro prihvatiti“, ali i da treba biti odgovoran.

Posle višemesečnih razgovora sa predstavnicima muzičke industrije, došli su do rešenja – uvešće stroge principe, po kojima će morati da se pridržavaju oni koji žele da na Youtube u objavljuju muziku kreiranu pomoću AI alata.
Youtube će zajedno sa muzičkim izdavačima kreirati regulatorni okvir, sa ciljem zaštite muzičara, ali i slobode izražavanja i kreativnosti za one koji žele da koriste generativnu veštačku inteligenciju.

Pri tome su istakli tri glavna principa, prema kojima će se stvoriti novi odnos između njihove platforme i AI muzike.đ

Prvi princip glasi da će, kako bi odgovorno i zajednički ušli u ovaj projekat, formirati muzički inkubator (YouTube’s Music AI Incubator). U njemu će učestvovati odabrani umetnici, od kompozitora do producenata, i služiće kao savetodavno telo u rešavanju ovog problema.

Nadalje, kažu da će ponekad problematičan sistem zaštite prava Content ID nastaviti da podržava zaštitu kreativaca i autora i omogućava im da zarade. Ali u doba veštačke inteligencije, sistem će morati da evoluira da bi se prilagodio novim vrstama sadržaja.

I na kraju, moraće da se prilagode i pravila vezana za objavljivanje sadržaja, kako bi se omogućila „tehnička manipulacija“ sadržajem, ali i dalje bila korisna u borbi protiv dezinformacija i sličnih neželjenih pojava.

„Neograničeni potencijal generativne veštačke inteligencije zahteva promišljen pristup, koji odražava sve šire granice kreativnog izražavanja.

Generativni sistemi veštačke inteligencije mogu da osnaže trenutne izazove kao što su zloupotreba žiga i autorskih prava, dezinformacije, neželjena pošta i slično.

Međutim, veštačka inteligencija može takođe će se koristiti za identifikaciju ove vrste sadržaja, a mi ćemo nastaviti da ulažemo u tehnologiju koja nam pomaže da zaštitimo zajednicu gledalaca, kreatora, umetnika i tekstopisaca“, saopštio je Youtube.

Izvor: SEEbiz

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti