Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Tehnologija veštačke inteligencije je korišćena za kreiranje "digitalnog blizanca" čuvene katoličke crkve koja se sastoji od ultra-preciznog 3D kompjuterskog modela koji simulira objekat u fizičkom svetu, preneo je Skaj njuz.
Projekat, nazvan Bazilika Svetog Petra, razvili su Majkrosoft i Vatikan, u saradnji sa Ikonemom, francuskim startapom specijalizovanim za digitalno očuvanje.
Tokom perioda od tri nedelje, dronovi, kamere i laseri su korišćeni za snimanje više od 400.000 detaljnih slika kako bi se stvorila tačna digitalna replika eksterijera i unutrašnjosti čuvene bazilike, uključujući sve njene mozaike, freske i skulpture.
AI analiza podataka je bila u stanju da identifikuje pukotine i naprsnuća nevidljive ljudskom oku, pružajući osnovne informacije za restauratorske radove.
AI je takođe uspela da otkrije prethodno skrivene ili izgubljene mozaičke pločice i otkrije kitnjasti plafon.
Upotreba tehnologije "digitalnih blizanaca" u istorijskim zgradama već je pokazala svoj potencijal u projektima kao što je 3D digitalni model katedrale Notr Dam u Parizu koji je bio od pomoći prilikom njene rekonstrukcije nakon požara koji je zahvatio 2019. godine.
Izvor: 021