Uređaj koji štedi struju u motornim pogonima i do 12% i smanjuje emisiju CO2

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost su budućnost energetskog sektora, što sve više prepoznaju i kompanije u regionu Zapadnog Balkana. Jedna takva firma je i Small Hydro Power Plant (SHPP), osnovana je 2011. godine u Sarajevu, koja se bavi proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora, projektima energetske efikasnosti u BiH i regionu, kao i posredovanjem u prodaji električne energije i konsaltingom u oblasti elektroenergetike.

Prema rečima osnivača i direktora, Amera Jerlagića, iza ove ralitivno mlade firme već je dosta poslova u navedenim oblastima, ali i ambicioznih planova za budućnost:

- Kada je reč o Bosni i Hercegovini, do sada smo izgradili sopstvenu malu hidroelektranu Kaćuni instalisane snage 550 kW. Trenutno gradimo jedno mikro fotonaponsko postrojenje od 23 kW iznad Sarajeva, iznad sarajevske magle. Reč je o postrojenju sa solaranim trekerima, takozvanim suncokretima sa panelima koji se okreću prema suncu. U skorije vreme planiramo i gradnju još dva solarna postrojenja veće snage takođe u Sarajevu, od 150 i 500 kilovata, i sve će to ići na prenosni sistem BiH, računajući i elektroprivredu Republike Srpske. U narednom periodu u planu je gradnja ovakvih postrojenja i u Republici Srpskoj, konkretno u Ljubinju, i već o tome pregovaramo, a u daljoj budućnosti i u Hrvatskoj, jer ona kao članica EU i ima pristup njihovim bespovratnim sredstvima za tu namenu.

U domenu energetske efikasnosti, navodi Jerlagić za eKapiju, SHPP sa partnerskom kompanijom Keseco iz Južne Koreje distribuira njihov uređaj ULTRA koji štedi električnu energiju u svim industrijama koje koriste induktivne, odnosno motorne pogone.

- Ovaj uređaj na bazi spinelektron efekta i usmerenja elektrona štedi električnu energiju i do 12%, pa i više. To je proizvod jedinstven u svetu i patentiran u SAD. Ostvaruje uštedu kod pumpi, kompresora, motora... Povrat investicije zavisi od količine električne energije koja se troši u toku godine i od smenskog procesa rada, ali u proseku je to 17 mjeseci. ULTRA uređaji se projektuju prema ostvarenoj vršnoj snazi u nekom pogonu, a ušteda je na bazi utrošene električne energije, tako da je brži povrat investicije kod onih firmi koje rade u tri smene i troše više energije, nego onih koje rade u jednoj smeni – objašnjava Jerlagić.

On dodaje da se smanjenjem potrošnje električne energije smanjuje se i emisija CO2 i drugih stakleničkih gasova.

U Hrvatskoj je kompanija SHPP sa ULTRA uređajima trenutno angažovana na testnim projektima Hrvatske elektroprivrede (HEP), a započeti su i prvi projekti u Crnoj Gori.

Plasman ovih uređaja za uštedu struje na tržište Srbije očekuje se već početkom februara.

 

Izvor: eKapija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti