Upravljanje radom ventila - elektromotorni ili pneumatski pogon?

Komentari: 1

Od davnina čovek je imao potrebu i težnju da umanji težinu ručnog rada ili da ga zameni radom nekog uređaja, unapredi određeni tehnološki proces i time sebi olakša rad.

Današnji proizvodni procesi ne mogu se zamisliti bez nekog vida delimične ili potpune automatizacije.

Razvoj novih tehnologija omogućio je veoma precizno upravljanje proizvodnim procesima i čini se da nema kraja tome, jer se granice sve više i više pomeraju.

Firma SCHIEBEL više od 65 godina proizvodi elektromotorne aktuatore za upravljanje radom ventila u industriji.

Implementacijom savremenih elektronskih rešenja, primenom najsavremenijih mehaničkih prenosnika i sopstvenih rešenja, aktuatori firme SCHIEBEL mogu odgovoriti na zahteve koje postavljaju tehnolozi u skoro svim proizvodnim procesima.

Jedan od veoma bitnih zahteva je tačnost pozicioniranja ventila, kao i održavanje zahtevane pozicije.

U poslednje vreme, imamo dosta zahteva za zamenom pneumatskih pogona elektromotornim na leptir ventilima u vodovodima.

Ne želeći da umanjimo značaj pneumatskih rešenja, dopustite nam da iznesemo mišljenja korisnika u vezi sa pneumatskim i elektromotornim rešenjem.

Pneumatski aktuatori zahtevaju komprimovani vazduh za svoj rad, a to je jedan od najskupljih energenata u industriji.

Kompresori troše velike količine električne energije i servisiraju se jednom ili više puta godišnje.

Vazduh je potrebno održavati suvim i bez nečistoća, što iziskuje dodatne uređaje i povećava potrošnju električne energije.

Sa druge strane, elektromotorni aktuatori zahtevaju samo električnu energiju i njihovo servisiranje je jeftinije, dok se servisi rade na 2-3 godine.

Pneumatski aktuatori imaju samo krajnje prekidače položaja, dok elektromotorni imaju i momentne prekidače kao zaštitu od mehaničkih preopterećenja.

Ručni točak je opcija kod pneumatskih aktuatora, dok je kod elektromotornih ručni točak standardna oprema.

Upravljanje strujnim signalom 4-20mA je ostvarivo kod oba tipa aktuatora, ali je tačnost i brzina na strani elektromotornih, naročito kod aktuatora CM serije sa frekventnom kontrolom brzine.

Promena brzine otvaranja/zatvaranja ventila, otvaranje/zatvaranje prema zadatoj “krivoj“ otvaranja, sigurnosno zatvaranje u slučaju nestanka komandnog signala ili komandnog napona su funkcije koje regulacioni pneumatski sistemi nemaju, dok su ovi zahtevi veoma lako ostvarivi za SCHIEBEL regulacione aktuatore CM serije.

Elektromotorni aktuatori CM serije imaju mogućnost otvaranja i zatvaranja ventila na licu mesta (tasterima na upravljačkoj jedinici), kao i daljinsko upravljanje i dijagnostiku preko SCADA sistema, IR porta ili Bluetooth-a.

Cena je na strani pneumatskih aktuatora ako se gleda samo aktuator, ali ako se u obzir uzmu komponente sistema i kompresor, kao i cena održavanja sistema, onda je i cenovna prednost na strani elektromotornih aktuatora.

Biće nam zadovoljstvo da nas kontaktirate kako bismo Vam dostavili dodatne informacije o ovoj temi i kako bismo predložili rešenja za unapređenje i poboljšanje rada ventila i procesa u Vašem radnom okruženju.

Naš moto je VAŠ VENTIL – NAŠ POGON

SCHIEBEL Aktuatori d.o.o,
Kneginje Milice 119,
35000 Jagodina
Tel: 035/882-09-15,
e-mail: g.dzelatovic@schiebel-actuators.com
www.schiebel-actuators.com

1 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar
Miodrag Živič
17.06.2022 06:48
Molimo za ponudu elektromotornog leptirastog ventila sa regulaciom ugla zatvaranja i dodatnim ručnim pogonom DN 150 kom 8 i DN50 kom 13. Radi se o ulasku na podloge tendera. Pozz. Odgovori

Ostavi komentar

Klijenti