U Novom Sadu potpisan Memorandum međunarodni sporazum o formiranju Danube DNA mreže

Komentari: 0
Fotografija od: Mark-log.org

U Novom Sadu potpisan je Memorandum o razumevanju - međunarodni sporazum o formiranju Danube DNA mreže institucija posvećenih digitalizaciji malih i srednjih preduzeća u podunavskom regionu.

Memorandumom se institucije potpisnice obavezuju da će zajednički raditi na razvoju neophodnih veština, kao i na razvoju zajedničkih tehnoloških rešenja za transformaciju malih i srednjih preduzeća ka industriji i logistici 4.0.

Događaju su, osim međunarodnih partnera i nacionalnih predstavnika malih i srednjih preduzeća, prisustvovali i predstavnici institucija – dekan Fakulteta tehničkih nauka Novi Sad, prof. dr Boris Dumnić, ispred Naučno tehnološkog parka Novi Sad prof.dr Vladimir Todorović, kao i Vidosava Džagić zamenik direktora Privredne komore Srbije.

Na projektu Danube DNA učestvuje ukupno 26 partnerskih instutucija: 12 finansiranih partnera i 14 pridruženih partnera, iz 12 zemalja Podunavskog regiona. Ukupan budžet projekta iznosi 2.159.530,00 EUR od čega sufinansiranje EU iznosi 1.727.624,00 EUR.

Trajanje projekta je 30 meseci (januar 2024.-jun 2026.).

„Osnovni cilj projekta je stvaranje mreže centara posvećenih digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća duž Podunavskog regiona, prvenstveno kroz edukaciju i razmenu znanja, a potom i kroz razvoj novih tehnoloških rešenja.

Na projektu će biti razvijeno šest tehnoloških rešenja (softvera namenjenih digitalizaciji MSPa) koja će biti verifikovana implementacijom u 12 malih i srednjih preduzeća u državama učesnicama na projektu, u vidu 12 pilot akcija.

Ta rešenja će nakon završetka projekta biti stavljena na raspolaganje i besplatno korišćenje svim malim i srednjim preduzećima u Podunavskom regionu.

Na taj način će direktno 26 i indirektno preko 100 organizacija duž Dunavskog regiona povećati svoje institucionalne kapacitete kroz umrežavanje, razmenu znanja, razvoj veština i implementaciju zajednički razvijenih rešenja.“ – rekla je Sanja Bojić, vanredni profesor Fakulteta Tehničkih Nauka iz Novog Sada i vođa projekta Danube DNA.

Rezultati projekta će biti dostupni glavnim ciljnim grupama iz regiona (malim i srednjim preduzećima, privrednim komorama, organizacijama za podršku poslovanju itd.), preko Dunavske DNK veb platforme, koja će predstavljati jedinstvenu bazu znanja iz oblasti digitalizacije, industrije i logistike 4.0.

 

Izvor: www.mark-log.org

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti