U Briselu srpske destilerije osvojile 18 medalja
Na prestižnom takmičenju Spirit Selection 2024 u Briselu, srpske destilerije osvojile su 18 medalja – 7 zlatnih i 11 srebrnih, a dobitnicima je priznanja uručio Ulrik Nijs, direktor CMB Spirit Selection.
Zlatnim medaljama nagrađene su Destilerija Zarić za rakiju od šljive „Kraljica“, Podrum Pevac za rakiju od dunje sa 23-karatnim listićima zlata „Zlatni pevac“, BB Klekovača za rakiju „Bela drinska“, Destilerija Tok za šljivovu prepečenicu „Alba“, Destilerija Gorda za rakiju od kajsije, Potpis rakije za „Potpis 5“- rakiju od šljive, destilerija „Hubert 1924“ za rakiju od kruške Vilijamovke.
Srebrne medalje osvojile su rakije koje su se izdvojile svojim kvalitetom i autentičnošću. Nagrađene su Destilerija Zarić sa rakijama „Nirvana“ od kruške Vilijamovke i rakijom od maline „Opsesija“ , Podrum Pevac sa Vinjakom XO starim 13 godina i džinom „Džindža“, BB Klekovača za rakiju od šljive „Baština 1858“, Destilerija Tok sa rakijom od šljive „Zlatni tok 5“, Gorda sa rakijom od jabuke „Aron“, Mali podrum Vukojičić sa prepečenicom „Draža“, Simex - Original za „Vučju rakiju“ od šljive, Podrum želja za rakiju od šljive „Želja“, Žubor sa Kablara za rakiju od šljive.
Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu industriju PKS istakao je da ovaj uspeh dolazi u godini značajnog rasta proizvodnje i izvoza srpskih rakija. "Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u 2023. godini u Srbiji je proizvedeno 36,2 miliona litara jakih alkoholnih pića, što je povećanje proizvodnje od 2,5 % u odnosu na prethodnu godinu. Izvoz rakije takođe beleži rekordne brojke, dostigavši vrednost od 13,3 miliona evra" , kaže Bogunović i ističe da je najveći rast zabeležen je na tržištima Bugarske gde je udvostručen i Hrvatske gde je izvoz porastao za 30 odsto. Dodaje da srpska rakija sve više pronalazi put do kupaca širom sveta.
Srbija je uspešno postavila rakiju na mapu sveta kao deo nematerijalne kulturne baštine UNESKO-a.
„Rakija je simbol naše tradicije, ali i svetska priča o kvalitetu i autentičnosti“, izjavila je Tijana Škorić, iz Destilerije Gorda istakavši važnost brendiranja Srbije kao lidera vrhunskih voćnih destilata.
Ivan Urošević iz Destilerije Tok kaže da voćne rakije predstavljaju kompleksno piće proizvedeno od najkvalitetnijih sirovina. Različiti mikrolokaliteti, sorte voća i tradicionalne tehnike prerade čine svaku rakiju jedinstvenom, što je čini premijum proizvodom na globalnom tržištu.
„Danas, u trenutku kada se industrija žestokih pića suočava sa brojnim izazovima, od trgovinskih turbulencija do geopolitičkih uticaja, sektor žestokih pića pokazuje izuzetnu otpornost i prilagodljivost.Rakija, kao autentični proizvod Balkana, ima priliku da zauzme svoje zasluženo mesto na svetskoj sceni“, rekao je Urlik Nijs, direktor takmičenja CMB Spirit Selection.
On je dodao da rakija nije samo piće, već proizvod koji priča priču o zemlji, ljudima i bogatoj tradiciji ovog regiona. „Kroz edukaciju, unapređenje standarda kvaliteta i inovativno brendiranje, rakija može razbiti predrasude i pronaći put do modernih potrošača – bilo kao autentični aperitiv ili deo savremenih koktela“, istakao je Urlik.
Izvor: PKS