Teorija jednakosti može da promeni radno mesto
![](https://www.industrija.rs/uploads/news/big_1738834215~~Screenshot_8.png)
Početkom 20. veka, Ajnštajnova Teorija relativiteta (E=mc²) promenila je naše razumevanje univerzuma i sveta kakvog smo poznavali. Teorija jednakosti ™, E = FQ², ima moć da tako nešto učini za poslovanje.
Jednačina je jednostavna, ali transformišuća.
Jednakost (E) se postiže kada pomnožimo pravednost prilika (F) sa kvalitetom zastupljenosti (Q) i zatim kvadriramo njihov kombinovani uticaj.
Da bi se ostvarila ova jednačina, radna mesta moraju osigurati da svi, bez obzira na pol, rasu ili poreklo, imaju jednak pristup prilikama i da su jednako predstavljeni na svakom nivou.
U nauci, Ajnštajn je dokazao da su energija i masa povezane.
U poslovanju, Teorija jednakosti pokazuje da su pravednost i (pravična) zastupljenost nerazdvojni faktori koji, kada su usklađeni, eksponencijalno pojačavaju napredak.
Radna jednačina van ravnoteže
Predugo je radna jednačina bila van ravnoteže.
Sistemske barijere su ograničile pristup liderskim pozicijama, fer platama i moći odlučivanja ženama i nedovoljno zastupljenim grupama.
Žene, na primer, drže manje od 12 odsto pozicija izvršnih direktora u Fortune 500 kompanijama. Manje od jedan odsto korporativnih sredstava za nabavke ide ženskim preduzećima.
Te razlike nisu samo moralni neuspeh – one predstavljaju ogromne propuštene prilike za rast, inovacije i napredak.
Veća različitost, veća profitabilnost
Zastupljenost je množitelj. Ne samo da dodaje vrednost, ona je pojačava.
Kada su različiti glasovi prisutni i ravnomerno zastupljeni u liderstvu i ulogama koje donose odluke, oni stvaraju talasaste efekte kroz organizaciju.
Taj eksponencijalni uticaj je razlog zašto se u jednačini kvadrira zastupljenost.
Istraživanje McKinsey & Company pokazuje da kompanije sa većom raznolikošću u liderstvu imaju 25 odsto veće šanse da ostvare iznadprosečnu profitabilnost.
Slično tome, studija Boston konsalting grupe pokazuje da inkluzivne kompanije imaju 1,7 puta veće šanse da budu lideri u inovacijama.
Različite perspektive ne samo da jačaju donošenje odluka, već pomažu organizacijama da razumeju promene na tržištu, zadovolje potrebe kupaca i stvaraju revolucionarna rešenja.
Veća i produktivnost
Koristi za kompanije idu i izvan inovacija. Preduzeća koja daju prioritet ravnopravnosti zadržavaju zaposlene i imaju veću produktivnost zaposlenih.
Inkluzivna radna mesta imaju 50 odsto niže stope odliva zaposlenih, prema istraživanju Dilojta. To im omogućava da uštede u milionima na troškovima zapošljavanja i obuka. Istovremeno stvaraju angažovaniju radnu snagu.
Ravnopravnost takođe podstiče lojalnost potrošača. Savremeni potrošači sve više usklađuju svoje troškove sa svojim vrednostima. Preduzeća koja daju prioritet pravičnosti i zastupljenosti bolje su pozicionirana da osvoje tržišni udeo i izgrade dugoročno poverenje.
Jednakost je hitna
Hitnost za jednakošću nikad nije bila veća.
Svetski ekonomski forum procenjuje da će biti potrebne 134 godine da se zatvori jaz između polova. Taj vremenski okvir je neprihvatljiv.
Međutim, novo globalno istraživanje koje je sproveo Morning konsalt u partnerstvu sa The Female Quotient otkrilo je da većina zaposlenih u svetu (58 odsto) veruje da lideri preduzeća mogu da reše pitanje rodne ravnopravnosti na svojim radnim mestima za manje od decenije. Zapanjujuće je da je ravnopravnost jedini globalni cilj koji lideri preduzeća mogu da reše u okviru svog liderstva.
Za druge izazove poput klimatskih promena i siromaštva potrebni su široki, sistemski pristupi. Ravnopravnost je u rukama svakog lidera koji se posveti promenama.
Morning konsalt je takođe otkrio da 32 odsto globalne radne snage smatra da je odgovornost lidera preduzeća da reše pitanje rodne ravnopravnosti.
Sa druge strane, veruju da je odgovornost vlade da reši klimatske promene (43 odsto) i siromaštvo (64 odsto). Samo 5-6 odsto veruje da lideri preduzeća mogu da reše ove probleme.
Kao što je Ajnštajnova Teorija relativiteta otvorila put za revolucionarna dostignuća u nauci i tehnologiji, Teorija ravnopravnosti, E = FQ², ima potencijal da redefiniše pravila poslovanja.
Pravednost u prilikama osigurava pravičan pristup resursima, mentorstvu i putu za liderstvo. A kvalitet zastupljenosti pojačava ovu pravednost, obezbeđujući da su različiti glasovi prisutni i cenjeni.
Zajedno, oni stvaraju eksponencijalne, trajne promene.
Izvor: Šeli Zalis, saradnica Forbes