Takmičenje u robotici ABB Robo Challenge 2023. - varnica studentske inventivnosti
Kompanija ABB u Srbiji je tradicionalno generalni pokrovitelj takmičenja u robotici pod nazivom ABB Robo Challenge, koje se šesti put u kontinuitetu održava u okviru seminara Brand New Engineers – od integrala do inženjera, organizovanog od strane Udruženja studenata elektrotehnike Evrope (EESTEC) - Lokalnog komiteta Beograd, u saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom Univerziteta u Beogradu.
ABB Robo Challenge je nastao kao deo događaja European robotics week (ERW) koji se priređuje u oblasti robotike širom Evrope, a podršku mu, takođe, daje ABB kao jedan od glavnih sponzora.
U drugoj polovini novembra deset timova oprobalo se u prvom kolu takmičenja – dvadesetčetvoročasovnom hakatonu na Elektrotehničkom fakultetu. Hakaton su uvodnim govorom otvorili Milan Jevremović, direktor lokalne poslovne jedinice Elektromotorni pogoni i upravljanje, Kosta Jovanović, vanredni profesor na Katedri za signale i sisteme Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, a moderovala je Ana Čotra, predsednica Organizacionog odbora EESTEC-a.
Kosta Jovanović je pozdravio najentuzijastičnije studente tehničkih fakulteta koji će se ove godine takmičiti na temu kolaborativnih robota. Reč je ne samo o jednoj od najinteresantnijih i tehnološki vrlo atraktivnih tema na polju robotike, već i o segmentu industrije koji je, po statistici Svetske federacije robotike, s trendom rasta od 30% godišnje jedan od najbrže rastućih.
“Kako je robotika oblast koja integriše različite discipline - automatiku, programiranje, elektroniku, mašinsko projektovanje, telekomunikacije - tako i ovaj lep događaj spaja i studente s različitih fakulteta i sa različitih odseka u okviru fakulteta, te se nadam da će ovo kao i prethodnih godina značiti za vas kao odlično iskustvo u kom ćete naučiti nešto novo, zabaviti se, ali i zainteresovati za robotiku, na način da se družimo sledećih godina na akademskim kursevima robotike.
O ovoj aktuelnoj oblasti možete, takođe, naučiti nešto više i na različitim fakultetima sa kojih dolazite”, izjavio je Kosta Jovanović ovom prilikom, dodajući: “Iskoristio bih priliku još jednom da zahvalim ABB-u na lepoj dugogdišnjoj saradnji koja rezultira ovim takmičenjem, kao i kolegama iz EESTEC-a koji su se potrudili da ovo takmičenje izgleda svake godine sve bolje”.
Milan Jevremović je pozdravio takmičare ispred kompanije ABB u Srbiji i poželeo im da s ovog takmičenja ponesu nova znanja, ali i interesovanje za robotiku, dodavši: “Prvo takmičenje pre šest godina kao da je juče bilo. Robotika vrlo brzo napreduje i u našoj zemlji, što prati i konstantnu potrebu za novim stučnjacima u ovoj oblasti.
Nadam se da ćemo sarađivati ne samo na fakultetu, kako je naveo profesor Jovanović, nego i nakon fakulteta, i da ćete robotiku naći kao interesantnu granu kojom biste se bavili u svojim budućim pozivima.
Najbolji od vas će imati prilike da rešenje do kog budu došli u današnjem delu takmičenja primene na pravom kolaborativnom robotu, u realnoj aplikaciji, a pobednici će, zajedno sa prošlogodišnjim pobednicima, otići na studijsko putovanje u ABB-ov Regionalni centar za robotske ap-likacije mašinske obrade i opsluživanja u Italiji, tamo će moći da se iz prve ruke upoznaju sa novim tehnologijama i trendovima vezanim za sektor robotike, vide rad robotskih demo ćelija u okviru labora-torije pri samom Centru.”
Zadatak za takmičare su i ove godine osmislili Nikola Knežević, asistent na Katedri za signale i sisteme Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu i Branislav Mrgud, prodajni inženjer segmetna Robotike poslovne jedinice Elektromotorni pogoni i upravljanje u kompaniji ABB u Srbiji, a od ove godine im se pridružio i Andrej Čilag, asistent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Nikola Knežević je upoznao takmičare sa ovogodišnjim zadatkom, baziranim na realnim industrijskim problemima, kao i sa softverom ABB RobotStudio na kom će osmisliti svoje programsko rešenje za upravljanje robotom.
Timovi čija su programska rešenja ocenjena kao najbolja od strane tročlanog stručnog žirija su “CikCik”, “RoboHood”, “Tehniklaije”.
No, njih očekuje i sledeći nivo izazova: uspešna implementacija programskog rešenja na kolaborativnom ABB YuMi robotu u Naučno-tehnološkom parku u Čačku.
Ostaje, dakle, da sačekamo drugo kolo takmičenja nakon kog će biti poznato koji će se tim finalista ovoga puta izdvojiti kao pobednički.