Svaki korisnik računara treba da zna pet stvari

Kada će vam računar prestati da radi? Budite sigurni da je pitanje „kada“, a ne „da li“. Iako vam ne mogu dati tačan datum, mogu vam reći sledeću najbolju stvar: sve veštine koje treba da znate kako biste bili spremni.
Da li ste spremni za kompjutersku katastrofu? Uz malo pripreme – bićete
Najvažniji deo vašeg računara, pod pretpostavkom da hardver neće trajati zauvek, jesu vaši podaci.
Kako zameniti hard disk ili SSD
Skladišni disk je mesto gde se nalaze svi vaši podaci. Ako želite više prostora za skladištenje ili trenutni disk prestane da radi, moraćete da ga zamenite. Ovo je jedan od osnovnih koraka u održavanju računara.
Srećom, zamena diska je relativno jednostavna. Sve što vam je potrebno za zamenu skladišnog diska na većini desktop i laptop računara jeste šrafciger (i, naravno, zamenski disk).
Najnoviji računari koriste M.2 SSD diskove, koji se menjaju slično kao stari gejming kertridži. Stariji SATA diskovi zahtevaju pričvršćivanje šrafovima na nosače, ali je sam postupak jednostavan – samo ih povežite sa kablovima za napajanje i podatke.
Evo loših vesti: neki od najnovijih i najmodernijih laptopova ne dozvoljavaju pristup unutrašnjosti, pa ste ograničeni na skladište koje ste dobili iz fabrike, slično kao kod telefona ili tableta.
Da biste to izbegli, birajte modele koji omogućavaju jednostavne nadogradnje. Ako želite maksimalnu mogućnost popravke i nadogradnje, pogledajte modularne dizajne laptopova kompanije Framework.
Kako napraviti rezervnu kopiju i vratiti particiju
Ovo je složeniji deo zaštite podataka. Možete podesiti sistem za bekapovanje koji pravi kopije vaših fajlova i programa na sekundarni disk ili koristiti cloud rešenje za dodatnu sigurnost.
Međutim, jedini način da zaista „sačuvate“ računar jeste bekapovanje primarne particije skladišnog diska. To uključuje operativni sistem, programe, fajlove i podešavanja.
Pravljenje rezervne kopije particije na drugi disk stvara gotovo savršenu kopiju vaših podataka, onakvu kakva je u trenutku pravljenja bekapa.
Ovo je najlakši način da sačuvate sve što imate na računaru i kasnije vratite bez ikakvih smetnji. Proces može trajati nekoliko sati, u zavisnosti od količine podataka, ali nema boljeg načina da osigurate mir.
Bekapovanje particija može biti sporo i komplikovano – nije isto što i jednostavno premeštanje fajlova na USB. Ali to je najpouzdaniji metod lokalnog bekapovanja i odlična veština ako želite da izbegnete katastrofalni gubitak podataka.
Kako postaviti neprekidno napajanje (UPS)
Naravno, najbolji način da zaštitite podatke jeste da ih nikada ne izgubite. Verovatno već koristite produžni kabl sa prenaponskom zaštitom, ali ultimativna zaštita od problema sa strujom jeste neprekidno napajanje (UPS).
UPS je u suštini velika baterija koja se stalno puni i direktno napaja vaš računar.
Pošto vaš računar dobija struju iz baterije, a ne iz kućnog električnog sistema, kratki nestanci struje ili prenaponi ne mogu ga oštetiti. Kao dodatni bonus, dobijate nekoliko minuta (obično do 30) da sačuvate svoj rad i sigurno ugasite računar.
Najbolje od svega, postavljanje UPS-a je izuzetno lako. Samo priključite UPS u struju, a zatim računar u UPS – i to je to.
Kako podesiti enkripciju
Šta ako vas ne brine fizička sigurnost vašeg računara, već želite da zaštitite svoje fajlove od radoznalih pogleda? Tada je enkripcija prava opcija za vas. Iako enkriptovani podaci nisu apsolutno neprobojni, u većini slučajeva nude dovoljno visok nivo sigurnosti.
Windows ima ugrađeni sistem enkripcije pod nazivom BitLocker, koji je najlakši način za enkripciju podataka na računaru. Postoje i druge opcije ako želite ozbiljniju zaštitu, veću brzinu ili nešto što je lakše prenosivo.
Kako koristiti VPN
Bez obzira na to koliko ste obezbedili računar, i dalje ste ranjivi kada ste povezani na internet. Šta ako vaš internet provajder ili država ograničava sajtove koje možete posećivati ili prati vašu aktivnost?
Šta ako ne verujete mreži na koju ste povezani?
Rešenje za vas je VPN.
VPN (Virtualna privatna mreža) preusmerava vaš internet saobraćaj kroz udaljeni server, čime blokira lokalnu mrežu od bilo kakvog nadgledanja.
Takođe vam omogućava da pretražujete internet kao da ste na drugoj lokaciji – ako se povežete na VPN server u Kaliforniji, izgledaće kao da pretražujete internet iz Kalifornije, bez obzira na vašu stvarnu lokaciju.
Postoji mnogo VPN servisa, a svaki je specijalizovan za nešto drugo – dodatnu privatnost, veću brzinu ili lakše korišćenje. Svi oni zahtevaju određeni nivo poverenja i tehničko podešavanje.
Ako želite potpunu kontrolu nad svojim podacima i privatnošću, ovih pet veština će vam pomoći da zaštitite računar i sve što se nalazi na njemu.
Izvor: PC Press