STANJE VODA, SLUČAJ SRBIJA - Potencijalna rešenja smanjenja gubitaka vode
Kompanija vonRoll Hydro Beograd osnovana je u Srbiji 2013. godine i deo je vonRoll Infratec grupe iz Švajcarske. Od osnivanja firma se bavi projektovanjem i razvojem, da bi od 2015. godine započeli i sa proizvodnjom mahom merno regulacione opreme za smanjenje gubitaka vode iz vodovodnih sistema.
Voda je temelj života – tu nema pogovora. Uprkos tome (ili baš zbog toga) nismo spremni da platimo adekvatnu cenu za dobru i čistu pijaću vodu u našim domovima, kancelarijama, u školi i praktično svuda gde se okrenemo.
U Srbiji, ali i regionu, jako dugo nisu postojala adekvatna ulaganja u vodovodnu infrastrukturu, kako bi bilo omogućeno da se voda bezbedno transportuje ka krajnjem korisniku, korišćenjem održive infrastrukture kako bi bio zadržan kvalitet vode i spreči njena krađa ili gubitak.
Još 2003. godine se prvi put pokazalo i u zemljama Evrope koliko je prirodni sistem voda ranjiv. Godina 2018. nas je još jednom podsetila da su prognoze alarmantne.
Na mnogim mestima nivoi podzemnih voda su se drastično smanjili, požari, suše, presušena korita reka, dostupnost vode za piće pokrenula su jedan deo migracija. Kroz istoriju ljudi su se selili i gradili naselja u odnosu na dostupnost vode.
Danas, pored klimatskih promena, glavni razlog nestašica vode je i rast broja stanovnika.
Svima nam je za život zajedničko jedno – voda. Nakon decenija bavljenja vodom, vonRoll Hydro je, u skladu sa vremenom u kom živimo svoju misiju usmerio ka NULTOM GUBITKU VODE – ZEROWATERLOSS, koji je postao, i tek će biti, globalni izazov.
Naš cilj je da našim radom nudimo i budemo deo rešenja. VonRoll Hydro je godinama u sektoru voda i vodeća je svetska kompanija u proizvodnji sistema za snabdevanje i kontrolu snabdevanja vodom.
Za potrebe misije u očuvanju ovog životvornog resursa, vonRoll je razvio novu generaciju integrisanih i inovativnih proizvoda i usluga.
Uz pomoć INFRAPORT softvera moguć je pregled i upravljanje vodom i infrastrukturom u realnom vremenu.
Naši uređaji pružaju najsavremenija rešenja za konstantan nadzor, kontrolu, servisiranje, monitoring i pravovremeno otkrivanje gubitaka vode.
U narednim tekstovima bavićemo se problemom gubitaka vode, kao i rešenjima za smanjenje gubitaka i dostizanje naše misije:
“NULTI GUBITAK VODE“…
Glavni razlozi nedostatka vode su pored klimatskih promena, rasta stanovništva, zahtevi za određenim životnim standardom, prekomerna eksploatacija, nemar i neznanje. U mnogim zemljama preko 50% vode koja se proizvede na energetski neefikasan i vrlo intenzivan način izgubi se na putu od postrojenja do krajnjeg potrošača.
Za većinu država u Evropi 2023. godina je bila među 10 najtoplijih godina, kada su temperature bile iznad proseka 11 meseci u godini. (European State of Climate, 2023).
Srbija se zajedno sa ostalim evropskim državama suočila sa najtoplijom uzastopnom godinom od kad se beleže podaci.
Količina padavina je bila rekordno niska i nedovoljna kao i period bez kiša.
Poslednjih godina su sve više izraženi problemi u snabdevanju vodom u Srbiji. Najizraženiji su tokom letnjih meseci, kada se stanovništvo u više gradova i opština u Srbiji susreće sa višednevnim, pa čak i višenedeljnim restrikcijama i nestašicama vode.
Evropska agencija za klimatske promene Kopernikus saopštila je da je već drugu godinu za redom oboren toplotni rekord, od kad se beleže podaci, odnosno od 1940. godine.
Rekordno niska količina padavina, dug period suše, nedovoljno ulaganje u vodovodne sisteme, gubici vode kao i drugi problemi koji dovode do nedostatka vode, jednom vrstom lančane reakcije se prenose na sve ostale socijalne, privredne, urbane i druge niše.
1. SRBIJA, VODOM BOGATA DRŽAVA
Decenijama postoji uvrežena a veoma problematična ideja da je Srbija vodom bogata zemlja. Ta je tvrdnja zastupljena u našem obrazovnom sistemu, politici, medijima.
Međutim, prema indikatoru nazvanim “Sopstvena specifična raspoloživost površinskih voda“, Srbija spada u vodom siromašnija područja Evrope.
Količina od 1.500 m3 po stanovniku, Srbiju svrstava ispod granice od oko 2.500 m3 po stanovniku godišnje (Prostorni plan Republike Srbije - Nacrt, 2021) koje se smatra donjom granicom kojim se ocenjuje samodovoljnost zadovoljenja potreba za vodom jedne zemlje.
Zbog toga je neophodno da se Srbija oslanja i na tranzitne vode, uz sve rizike koje to nosi u budućnosti i po količini i po kvalitetu vode, jer preko 90% voda u Srbiji je tranzitno, dok je manje od 10% domaćih vodnih tokova.
Nepovoljna slika na nivou prosečnih vrednosti postaje još nepovoljnija kada se razmatra vremenska raspodela voda.
Srbija ima veoma neravnomerne vodne režime: među najnepovoljnijim u Evropi, jer više od 50% vodnih tokova Srbije je voda koji protekne u kratkim bujičnim vodama nakon kojih nastupaju dugi periodi sa malo voda ili periodi suša.
Resursi podzemnih voda u Srbiji su takođe, relativno oskudni i neravnomerno raspoređeni, a ovaj resurs se tradicionalno najviše koristi za snabdevanje naselja vodom.
2. Procena promene klimatskih parametara
U Izveštaju o osmotrenim promenama klime u Srbiji i projekcijama buduće klime razmatrane su promene klimatskih uslova kroz više scenarija.
U svim scenarijima rezultati povećanja temperature tokom godine veoma će nepovoljno uticati za vodoprivredne sisteme: leti značajno povećavaju gubitke vode na evapotranspiraciju i povećavaće norme navodnjavanja i zahtevane količine vode, a povećanje temperatura u zimskom periodu gotovo da isključuju mogućnosti formiranja snežnog pokrivača, što je vrlo nepovoljno jer je akumulisanje vode u snežnom pokrivaču važno za pogodniju raspodelu protoka tokom godine.
Pri svemu tome je veoma bitno da se te promene odigravaju na najnepovoljniji način sa gledišta potrošača.
Do povećanja protoka dolazi u zimskom periodu, kada nema navodnjavanja kao potencijalno najvećeg potrošača vode, a protoci se značajno smanjuju u vegetacionom delu godine, i to najviše u kriznim, najtoplijem delu (juni-septembar), kada su potrebe za vodom najveće i u poljoprivredi, ali i u svim ostalim delatnostima.
Značajni doprinos imaju i vodoprivredna preduzeća koja nisu ulagala u infrastruktutu, nedovoljna sredstva, nemar i nedovoljna motivisanost.
O gubicima vode, stanju u Evropi i gde je Srbija u svemu tome.
Nastaviće se…
Kontakt:
vonRoll hydro d.o.o. Beograd
Francuska 25,
11000 Beograd (Stari Grad)
Srbija
+381 69 2622 372
dubravka.markovic@vonroll-hydro.world
www.vonroll-hydro.com