SEEDIG 9: Vidi potencijal: Digitalne tačke preokreta i odgovorno upravljanje
U periodu od 24 - 26. novembra održan je deveti regionalni dijalog o upravljanju internetom u Jugoistočnoj Evropi pod nazivom sa temom „Vidi potencijal: Digitalne tačke preokreta i odgovorno upravljanje (engl. SEE Potential: Digital Turning Points & Responsible Governance)“.
Događaj je okupio posetioce iz šireg regiona koji su imali prilike da prisustvuju sesijama koje su obuhvatale najbitnije teme u sferi digitalnog društva. Dijalog o upravljanju internetom jugoistočne Evrope, (skraćeno SEEDIG), a koji pokriva 18 zemalja regiona, pripremljen je u saradnji sa mnogobrojnim partnerima i donatorima kao što su OEBS, RYCO (engl. Regional Youth Cooperation Office), RNIDS, ISOC (engl. Internet Society), RIPE NCC, ICANN, SoX (engl. Serbian Open Exchange), EURID, Savet Evrope (engl. Council of Europe), Freedom House, Internews, kancelarija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Radni deo događaja započet je od strane Izabel de Solo, iz Kancelarije za tehnologiju Generalnog sekretara UN, na temu Globalnog digitalnog dogovora, koji je nedavno usvojen u Generalnoj skupštini UN.
U daljem toku konferenecije, raspravljalo se i o sajber bezbednosti, zaštiti podataka, veštačkoj inteligenciji, novoj evropskoj regulativi i o tome da li su države Zapadnog Balkana spremne za njenu primenu (Digital Service Act i Digital Markets Act). Pored toga, bilo je reči o Internacionalizovanim Domenima i razvoju IPv6 protokola u regionu.
Tradicionalno, Freedom House je dao premijeru svog godišnjeg izveštaja o stanju na Internetu po zemljama, navodeći brojne primere iz zemalja koje SEEDIG pokriva.
Predstavljen je i Gigmeter, specijalizovani alat za merenje obima platformskog rada u Jugoistočnoj Evropi, dok se Savet Evrope bavio i javno-privatnim partnerstvom u digitalnoj sferi.
U raspravi su dotaknute i teme poput uloge žena u sajber bezbednosti, dok se prvog dana desila i svetska premijera Koalicije za digitalnu inkluziju koja će se boriti za očuvanje jezika i kulture na internetu.
Događaju je prethodila omladinska škola za 30 mladih talenata iz 12 zemalja regiona o temama koje se tiču upravljanja internetom. Tokom celodnevne škole, mladi su imali mogućnost da čuju osnove upravljanja internetom, kako bi kasnije mogli da prošire stečeno tokom glavnog događaja.
I ovaj, kao i prethodnih osam, uspešno je organizovan uz bogat program i širok spektar tema u oblasti upravljanja internetom.
Ovom prilikom dat je svojevrsan pregled svetskih trendova, kao i naših prednosti i mana u regionu jugoistočne Evrope.