Sajber putevi za žene

Komentari: 0
Fotografija od: PKS

Oko 40 predstavnika univerzitetskih tehničkih fakulteta, kritične infrastrukture, poslodavaca iz informacionih tehnologija i povezanih udruženja, uključujući studentske grupe učestvovalo je na okruglom stolu "Sajber putevi za žene" koji je održan u Privrednoj komori Srbije.

Ovom prilikom je Privredna Komora Srbije zajedno sa Sajber putevima za žene, aktivnošću Agencije za Međunarodni razvoj Sjedinjenih Američkih Država i programa Digitalizacije i otpornosti kritične infrastrukture (Critical Infrastructure Digitalization and Resilience (CIDR)— najavila formiranje višegodišnje radne grupe koja će razvijati profesionalne i akademske puteve za ulazak žena i devojčica u sajber bezbednosnu profesiju.

Prezentacija je obuhvatila rezultate istraživanja, kao i preporuke CIDR-a, u okviru kojih su opisani faktori koji doprinose dominaciji muškaraca u polju sajber bezbednosti.

Ti faktori uključuju, odluke i pritiske tokom detinjstva koji odvlače devojčice od obrazovanja fokusiranog na tehnologiju, kao i radne norme i okolnosti koje diskriminišu žene.

Prema Republičkom Zavodu za statistiku Srbije, Srbija se suočava sa sve većom potražnjom za stručnjacima za sajber bezbednost, kao i sa nedostatkom žena u ovoj profesiji.

Na primer, 2022. godine žene su činile samo 30,7 procenata studenata u postsekundarnim oblastima obrazovanja za informacione i komunikacione tehnologije.

"Ohrabrivanje devojčica i žena ka karijerama u sajber bezbednosti moglo bi značajno pomoći Srbiji da ispuni svoju rastuću potrebu za stručnjacima za sajber bezbednost", rekla je Naida Zečević-Bean, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski rast, USAID Srbija.

"Nadamo se da će Radna grupa za sajber puteve pomoći Srbiji da to postigne—okupljajući znanje i iskustvo relevantnih preduzeća, akademskih institucija i vladinih agencija."

Osim pregleda istraživanja i diskusije o potrebama tržišta rada u sajber bezbednosti, Okrugli sto Sajber putevi za žene uticao je na regrutovanje članova radne grupe i budućih partnera u razvoju radne snage za oblasti sajber bezbednosti.

Radna grupa će se sastajati kao celina i u podgrupama kako bi se bavila razvojem kurikuluma za sajber bezbednost i programima mentorskog rada, kao i temama kao što su sociokulturni faktori koji utiču na zapošljavanje žena u sajber bezbednosti, potrebe poslodavaca za informacionom bezbednošću.

"Imamo veliku priliku da razvijemo buduće talente u sajber bezbednosti otvaranjem karijernog polja za one čiji su talenti nedovoljno iskorišćeni", rekla je Sanja Kekić, menadžerka Sajber puteva za žene.

"Povećanjem broja žena i devojčica u obrazovnim institucijama i profesiji sajber bezbednosti, ispunićemo buduće potrebe preduzeća, vlade i kritične infrastrukture i pomoći ćemo da se osiguraju naše osnovne usluge od sajber napada."

Program CIDR-a USAID-a sarađuje sa partnerskim zemljama u Istočnoj Evropi kako bi ubrzao razvoj radne snage za sajber bezbednost, osnažio organizacije da identifikuju i reaguju na sajber bezbednosne pretnje, jačao upravljanje sajber bezbednošću i olakšao deljenje informacija o sajber pretnjama.

 

Izvor: PKS

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti