Rusija namerava da utrostruči proizvodnju tečnog prirodnog gasa u sledećih 15 godina.

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Rusija namerava da utrostruči proizvodnju tečnog prirodnog gasa u sledećih 15 godina. Razlog tome je procena da će potražnja rasti snažnije od potražnje za gasom iz gasovoda, objavila je vlada u Moskvi.

Cilj je proizvoditi 140 miliona tona tečnog prirodnog gasa godišnje, odlučila je ruska vlada u ponedeljak, prenosi Seebiz.

Da bi se taj cilj postigao, vlada će ubuduće snažnije promovisati kompanije, koristiti više ruskih tehnologija u proizvodnji i kreirati podsticaje za istraživanje na Arktiku, bogatom sirovinama.

Među područjima na kojima bi se proizvodnja mogla povećati vlada izdvaja Severni ledeni okean i Pacifik.

Oko 20% tečnog prirodnog gasa na svetskom tržištu trebalo bi ubuduće dolaziti iz Rusije, rekao je potpredsednik vlade i ministar energetike Aleksandar Novak.

Ovaj gas će se koristiti za proizvodnju električne energije, ali i kao gorivo za vozila i brodove, naveo je Novak, dodavši da će potražnja za tečnim gasom rasti brže od potražnje za gasom koji se transportuje cevovodima.

Rusija dostavlja Evropi gas gasovodima, a projekat koji bi trebalo da poveća isporuke preko Baltičkog mora do Nemačke izazvao je spor sa SAD-om, ali i pojedinim evropskim zemljama.

Vašington se protivi Severnom toku 2 jer se boji da će njegovi evropski partneri postati previše zavisni od Rusije. Pristalice gasovoda optužuju pak SAD da želi da istisne ruski gas i zameniti ga svojim tečnim prirodnim gasom, navodi agencija Dpa.

 

Izvor: eKapija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti