PREČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA U KLANICAMA I INDUSTRIJI PRERADE MESA
Otpadne vode mesne industrije ozbiljno ugrožavaju životnu sredinu i zdravlje. Iako su biorazgradive, u Srbiji se često ispuštaju bez prethodnog tretmana. Proces prečišćavanja počinje skriningom za uklanjanje grubih materijala, potom flotacijom za odvajanje masti i ulja. Biološki reaktori, poput reaktora aktivnog mulja i hibridnog bio-reaktora (HBR), uklanjaju organske nečistoće, dok ARS reaktori stabilizuju rad postrojenja. Ovi postupci smanjuju zagađenje i pomažu preduzećima u upravljanju industrijskim otpadnim vodama.
Mesna industrija u Srbiji je jedna od vodećih grana u prehrambenom sektoru. U Srbiji se preradom i konzervisanjem mesa bavi više od 800 firmi, a godišnja proizvodnja iznosi oko 500 000 tona svih vrsta mesa.
Industrija prerade mesa je veliki potrošač vode i generiše velike količine otpadnih voda.
U klanicama se voda koristi od prvog koraka, kada živa životinja ulazi u postrojenje, do poslednjeg koraka kada se mesni proizvodi šalju iz fabrike za preradu mesa, kao i u tehnološke svrhe.
UPRAVLJANJE OTPADNIM VODAMA U MESNOJ INDUSTRIJI
Industrijske otpadne vode iz klanica i kompanija za preradu mesa sastoje se, uglavnom, od masti i krvi, što rezultira u visokim vrednostima HPK I BPK5 .
Ovi parametri bazično određuju visinu troškova za komunalije ili troškova zagađenja.
Zato, primarna svrha mora biti ekonomično smanjenje ovih vrednosti pre njihovog ispuštanja u komunalnu infrastrukturu ili u prirodne recipijente.
PROCESI PREČIŠĆAVANJA INDUSTRIJSKIH OTPADNIH VODA
• Sistem skrininga - Prvi korak u prečišćavanju otpadnih voda uključuje uklanjanje grubog materijala sa ulaza u postrojenje za prečišćavanje pomoću sita (ovo, takođe, sprečava taloženje i blokadu pumpi).
Na taj način se povećava operativna sigurnost i smanjuju troškovi održavanja i popravki.
• Flotacija - Flotacija se koristi za odvajanje sitno raspršenih čestica i lakih supstanci poput masti i ulja iz vode.To se postiže ubrizgavanjem finih mehurića vazduha u vodu koji odvode čestice prema površini.
• Biološki reaktor aktivnog mulja (standard) - Prvi biološki reaktor uklanja rastvorene organske nečistoće (mereno kao HPK ili BPK5) u procesu akti vnog mulja, podržanog intenzivnom aeracijom. Snabdeveni kiseonikom, mikro plutajuć i mikroorganizmi (aktivni mulj) koriste svoj metabolizam za odzračivanje ugljeničnih jedinjenja rastvorenih u otpadnoj vodi.
• Hibridni bio-reaktor (HBR) kao sofisticirana opcija MBBR (Moving Bed-Bio Reactor) - Drugi biološki reaktor nazvan Hibrid-Bio-Reactor (HBR) opremljen je visoko efikasnim nosačima biofi lma FLEKSIFILM, koji je poboljšana verzija MBBR. Prednost FLEKSIFILM-a je u tome što je to tanki tkani materijal koji se, sa sopstvenim okvirom, ugrađuje u biološki bazen.
• Sistem aeracije sa finim mehurićima - Što se tiče snabdevanja vode kiseonikom neophodnim za čišćenje otpadnih voda, interfejs između vazduha (koji sadrži kiseonik) i vode treba da ima najveć u moguć u površinu. Što su mehurić i vazduha manji u vodi, veća je njihova ukupna površina i biološki je efikasniji i ekonomičniji tretman otpadnih voda.
• ARS reaktor / rezervoar za mulj (gazirani) - Zalažući se za adsorpcioni regeneracioni mulj, ARS se zasniva na poznatoj sposobnosti aktivnog mulja da adsorbuje materijale. U fazi odmora tokom koje ne treba obrađivati dolazno opterećenje, ljuspice bakterija mogu se obnoviti , tj. ponovo razgraditi supstance. Potencijal koji nudi ova sposobnost efikasno koristi TIA ARS tehnika.
Trim d.o.o. više od 30 godina pomaže kompanijama u pronalaženju pouzdanih tehničkih rešenja kreiranih prema specifičnim zahtevima klijenata u oblasti procesne opreme, industrijskog obeležavanja i etiketiranja, inspekcije proizvoda i automatizacije proizvodnih procesa.
Trim d.o.o.
Ribarska 83
35000 Jagodina
tel/fax: 035/8220-409
035/245-409
e-mail: office@trim.rs
web: www.trim.rs