Počinje komercijalna proizvodnja zelenog vodonika u Finskoj

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Finska kompanija P2X Solutions započela je komercijalnu proizvodnju zelenog vodonika u svojoj fabrici, koja je prva te vrste u Finskoj i jedna od prvih u Evropi, saopšteno je na konferenciji za medije.

Nekoliko evropskih kompanija, uključujući velike naftne korporacije poput britanskog BP-a, španskog Repsola i norveške aluminijumske i energetske kompanije Norsk Hydro, odustalo je ili odložilo svoje projekte zelenog vodonika zbog rastućih troškova i regulatornih prepreka.

- Mi smo među prvima u Evropi koji pokreću proizvodnju zelenog vodonika u ovom obimu - izjavio je Herko Plit, izvršni direktor P2X Solutions u intervjiu za medije.

Iz kompanije P2X, koji je od prošle godine većinski u vlasništvu švajcarske energetske grupe Alpiq, naveli su da njihova nova fabrika u Harjavalti, u zapadnoj Finskoj, ima kapacitet proizvodnje od 20 MW i da će kasnije uključiti postrojenje za metanizaciju.

Zeleni vodonik uz pomoć energije vetra

Fabrika će koristi električnu energiju dobijenu iz obnovljiviz izvora, poput energije vetra, koja je široko dostupna u Finskoj, što omogućava da proizvedeni vodonik bude označen kao zeleni.

Postrojenje je dobilo investicioni grant od 26 miliona evra od finskog Ministarstva privrede i zapošljavanja, kao i kapitalni zajam od 10 miliona evra od Finskog klimatskog fonda, rekao je Plit.

Herko Plit je dodao da je investiciona odluka doneta pre nego što je započeta ruska vojna intervencija u Ukrajini 2022. godine, što je dovelo do skoka inflacije i povećanja potražnje za fosilnim gorivima, usporavajući razvoj tržišta za čista goriva poput zelenog vodonika.

- Strategija naše kompanije bila je da širimo proizvodnju uzimajući u obzir tržišne i tehnološke rizike - rekao je Plit, dodajući da je bilo lakše pronaći dovoljno kupaca za manju fabriku i postepeno povećavati proizvodnju u promenjenim tržišnim uslovima.

Kompanija planira da izgradi još dve slične fabrike u Finskoj, sa kapacitetima od 40 MW i 100 MW.

Plit smatra da će regulative koje uskoro stupaju na snagu u vezi sa emisijama u vazdušnom i pomorskom saobraćaju, kao i industrijskoj proizvodnji, dovesti do rasta potražnje u narednih nekoliko godina.

Takođe je izjavio da bi Evropa trebalo da vidi odluku novog predsednika SAD Donalda Trampa da pauzira deo sredstava iz Inflation Reduction Act (IRA) namenjenih čistim tehnologijama.

- Takođe vidim ovo kao priliku za Evropu da poveća konkurentnost, koja možda nije bila toliko snažna dok je IRA privlačila investicije u Sjedinjene Države - zaključio je Plit.

Izvor: Energija Balkana

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti