Pet mrežnih trendova 2021. – U susret 6G eri

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Ključna uloga koju digitalna infrastruktura ima u isporuci kritičnih društvenih, ekonomskih i državnih funkcija postala je, kao rezultat pandemije COVID-19, jasnija no ikad.

U poslovnom svetu i društvu sada postoji visok stepen svesnosti kako bi bili dostupni, pouzdani, pristupačni i održivi ključni aspekti digitalne infrastrukture koje moramo osigurati. Istovremeno, konvergencija kibernetičkog i fizičkog sve je brža.

Naglašena je potreba za naprednim mrežnim tehnologijama za podršku korisničkim slučajevima koji brišu granice između fizičke i digitalne stvarnosti.

U predhodnom članku o tehnološkim trendovima Ericssonov CTO, Erik Ekudden istakao je važnost mreža kao “kraljevske“ digitalne infrastructure, koje argumentuju da je ona idealna inovativna platforma za pametan, održiv i povezan svet.

Ovogodišnji članak fokusira se na osnovne mrežne funkcije povezane sa digitalnim prikazom koji omogućavaju komunikacijsku paradigmu za umreženu stvarnost.

Te su funkcije grupisane u 1. trendu, pod nazivom “Digitalni prikaz mrežne stvarnosti”.

Ostali trendovi su glavni gradivni blokovi mreža koji će osigurati pružanje traženih kapaciteta i usluge: Prilagodljiva neograničena povezanost, Integritet pouzdanih sistema, Federativne kognitivne mreže i Ujedinjena mrežna računarska struktura.

Povezivanje fizičkog i digitalnog sveta

Ubrzano usvajanje digitalizacije tokom pandemije ne bi bilo moguće bez postojećih kapaciteta mobilne i fiksne komunikacione infrastrukture.

U budućnosti će 5G biti glavna digitalna infrastruktura za korisnike sa mobilnim i fiksnim bežičnim stambenim pristupom koji podržava proširenu / virtuelnu stvarnost i usluge zasnovane na veštačkoj inteligenciji.

Za preduzeća, posebno ona koja se već kreću ka oblačnim uslugama, 5G pruža bolje performanse, ivično računarstvo, ugrađenu IoT optimizaciju, automatizaciju poslovnih procesa i mrežne sekcije kvaliteta usluga usklađene sa ugovorenim nivoima usluga.

Želja za naprednijim korisničkim slučajevima u kojima se spajaju fizički i digitalni svet već je prisutna u 5G, a biće još izraženija u razvoju 6G.

Na primer, Internet čula (IoS) će proširiti naša čula izvan granica našeg tela. Mreža će ponuditi isplativa i pouzdana rešenja za ove slučajeve korisnika.

Napredne funkcije digitalne infrastrukture

Biće potrebno veće oslanjanje na cloud tehnologije.

Mnogi mrežni operateri su već počeli da ugrađuju tehnologije koje su izvorne u oblaku u svoje mreže-primeri uključuju upotrebu samostalne osnovne mreže zasnovane na oblaku i mreže za pristup radiju u oblaku sa arhitekturom otvorenog sloja.

Budući razvoj u ovoj oblasti zavisi od postojanja funkcija digitalne infrastrukture koje osiguravaju otvoren, interoperabilan, pouzdan, siguran i efikasno automatizovan fizički svet.

Osim pružanja tradicionalnih komunikacionih usluga, mreža će imati nove funkcije, kao što su multisenzorski digitalni ekrani, uključujući svest o kontekstu i uočljivost kako bi pomogli korisnicima u sticanju uvida i razmišljanja.

Funkcije distribuirane komunikacione mreže, kao što je sveprisutna veza sa mogućnošću pametne obrade podataka u realnom vremenu, delovaće u sinergiji sa distribuiranim krajevima infrastrukture u oblaku stvarajući budući kapacitet digitalne infrastrukture.

Osnovni princip evolucije digitalne infrastrukture biće otvorenost tehničkih i poslovnih interfejsa, što će garantovati otvoreno tržište.

Ova otvorenost će biti ključna za nezavisne inovacije unutar digitalne infrastrukture i iznad nje, pružajući platformu za poslovanje budućnosti.

Ekosistem će se razvijati kroz poslovna ulaganja, jaka partnerstva i otvorenost digitalne infrastrukture.

Izvor: SEEbiz

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti