NOVI IZAZOVI ZAHTEVAJU NOVE DIGITALNE SOLUCIJE

Komentari: 0

Prava konkurentska prednost dolazi od optimizacije operacija i održavanja operativne fleksibilnosti.

DINAMIČNA TRŽIŠTA

Aktuelni izazovi za proizvodne kompanije u velikoj meri su pod uticajem tržišne nestabilnosti, promenljivih preferencija potrošača, poremećenihlanaca snabdevanja i brzog tehnološkog napretka privrede. Dinamična tržišta izbacuju proizvodne firme
iz njihove zone komfora.

U pokušaju da balansiraju između predviđanja potražnje i osiguranja snabdevanja, mnoge fabrike u industrijama FMCG i prehrambenih proizvoda suočavaju se sa izazovom planiranja i koordinacije aktivnosti kako bi zadržale profitabilnost i
konkurentsku prednost u tako dinamičnom okruženju.

Upravo taj izazov zahteva nove i agilne pristupe planiranju proizvodnje, u skladu sa trendovima "lean proizvodnje" i ukupne poslovne agilnosti.

Jedan od koraka ka poboljšanju poslovne agilnosti može biti implementacija sistema za napredno planiranje i raspoređivanje (APS).

Aleksandar Kosmin, direktor marketinga u kompaniji Vekas DOO, govori o svim pravim razlozima za integraciju digitalnog planiranja u proizvodnju.

MEĐUSOBNO POVEZANO I ISPREPLETENO

Svaki posao čija je suština proizvodnja uključuje svakodnevno upravljanje, posebno kada je reč o vezama i međuzavisnostima sa povezanim poslovnim funkcijama.

Rado bismo proizveli više, ali moramo osigurati da nabavka funkcioniše, a sposobnost nabavke da unapred naruči sirovine u velikoj meri zavisi od tačnosti naših predviđanja potražnje.

Bez obzira na vremenski okvir o kojem govorimo, postoje dve stalne potrebe – komunikacija i prilagođavanje promenama.

Ponekad analize, predviđanja, modeliranje i upravljanje zahtevaju više truda nego tehnološki složeni procesi proizvodnje.

Prava konkurentska prednost dolazi od optimizacije operacija i održavanja operativne fleksibilnosti.

Ponekad je sposobnost da se brzo odgovori na kratkoročne promene na tržištu ključna – na primer ako kupac zatraži potvrdu o izuzetno velikoj narudžbini u veoma kratkom roku.

Da li imamo raspoložive kapacitete i resurse da kažemo "da", ili moramo propustiti priliku?

Zajedničko razumevanje i zajednička platforma za povezane poslovne procese omogućavaju donošenje boljih i informisanijih odluka.

Upravo tu integrisana digitalna rešenja pokazuju svoju najočigledniju efikasnost. Jedna od glavnih prednosti APS sistema je jedinstveni interfejs koji prikuplja sve informacije o proizvodnji na jednom mestu.

On omogućava razmenu informacija i bolju koordinaciju sektora i pomaže u izbegavanju nesporazuma.

Integracija sa drugim korporativnim sistemima, kao što su ERP i WMS, omogućava APS-u da uvek ima pristup važnim podacima.

SAMA PO SEBI SLAGALICA

Potreba za usklađivanjem poslovnih procesa između potražnje, nabavke i proizvodnje predstavlja samo polovinu problema, dok tehnološki procesi unutar fabrike predstavljaju slagalicu za sebe.

Linije opreme koje je potrebno održavati prema rasporedu, različiti kapaciteti, vreme potrebno za pripremu, "uska grla" u zauzetim proizvodnim zonama, a za neke fabrike – posebni i strogi higijenski propisi za obradu osetljivih proizvoda kao što su hrana ili kozmetika.

Kako sve to uzeti u obzir prilikom planiranja radnog opterećenja i kapaciteta?

Jasno je da je potreban digitalni model i odgovarajući algoritam koji bi oslobodio planera potrebe da u svoje proračune uključuje sve moguće faktore.

A šta ako stvari ne idu po planu?

Viša sila može zadesiti svakoga – oprema može otkazati, uzrokujući dodatne zastoje zbog neplaniranih popravki, ili logistika može kasniti sa isporukom sirovina.

Takve situacije znače potrebu za ponovnim planiranjem kako bi se smanjili rizici od kašnjenja narudžbina.

Svi znamo da je ovo dosta manuelnog i vremenski zahtevnog rada, naročito kada se obavlja u Excel tabelama (koje, iako pouzdane, koriste već decenijama).

Prednost je imati sveobuhvatan model fabrike,koji uključuje sve stvarne fizičke ograničenosti naše proizvodne jedinice.

Srećom, sistemi za napredno planiranje i raspoređivanje upravo to i rade – pomažu planerima i menadžerima proizvodnje da raspoređuju i preraspoređuju koliko god puta je potrebno, automatski, uvek pokušavajući da maksimalno iskoriste raspoložive kapacitete, s obzirom na potražnju.

PRAVILA I PROPISI

Spomenuli smo da je proizvodnja isprepletena sa drugim poslovnim procesima i dotakli se veoma složene teme tehnoloških ograničenja same proizvodnje.

Međutim, postoji i treća sila sa kojom se mora suočiti – regulatori. Koliko god da smo zahvalni
kao potrošači što su naše zdravlje, bezbednost i celokupna održivost naših zajednica zaštićeni strogim propisima u vezi sa FMCG sektorom, a posebno proizvodima hrane, to ipak stvara mnoge važne i nefleksibilne zahteve za nas kao proizvodnu jedinicu.

Praćenje serija, obavljanje neophodnih laboratorijskih kontrola, pravilno čišćenje proizvodne opreme, dokumentovanje procesa za upravljanje kvalitetom i mnogi drugi koraci moraju se preduzeti kako bi se osigurala usklađenost i potvrdile naše sertifikacije. Sve ove procedure su, zapravo, toliko integralni deo proizvodnih operacija da se i one moraju planirati.

Sjajno je imati iskusni proizvodni tim koji može da upravlja svim ovim obaveznim procedurama bez greške, međutim, svaka ljudska greška u ovoj oblasti može nas skupo koštati.

Zato uvek preporučujemo da se digitalno modeluju takva ograničenja, kontrolne tačke i procedure, kako bi planerski sistem automatski dodelio vreme i resurse za ove korake, a naravno i da služi kao podsetnik na neophodne aktivnosti koje treba preduzeti.

KORAK KA ZONI KOMFORA

Sada je jasno da svi faktori koji značajno utiču na proizvodnju zaista zahtevaju ukrcavanje na voz digitalizacije.

Budite upozoreni – projekti implementacije softverskih rešenja mogu izgledati kao dodatni posao za sve uključene.

Prikupljanje potrebnih podataka, postavljanje proizvodnog modela, ograničenja, kapaciteta, rasporeda održavanja i drugih informacija može na prvi pogled delovati kao dodatni zadatak za osoblje.

Međutim, projekat će biti uspešno završen, dok će efekti digitalnog planiranja ostati.

Dokazano je da digitalni planerski sistemi smanjuju verovatnoću ljudskih grešaka i vreme potrebno za donošenje odluka.

Studije, a što je još važnije i iskustvo, pokazuju da APS sistem povećava ukupnu efikasnost proizvodnje za do 30%.

Dakle, uspešno sproveden implementacioni projekat, iako zahteva značajan napor, omogućava nam da preduzmemo potrebne korake sada kako bismo se u budućnosti našli u zoni komfora, gde je naše poslovanje transparentnije, efikasnije i profitabilnije.

NAPREDAK U STALNO PROMENLJIVOM OKRUŽENJU

Dok se proizvodne kompanije danas suočavaju sa složenim izazovima, usvajanje operativne agilnosti kao strateškog cilja je pametan potez.

Fokus na agilne pristupe može pomoći proizvodnim firmama da ostanu konkurentne u brzo menjajućem okruženju.

Možda je vreme da ozbiljnije razmotrimo APS sisteme kako bismo povećali transparentnost proizvodnje, smanjili vreme planiranja, optimizovali nivoe zaliha, unapredili efikasno korišćenje opreme i generalno poboljšali produktivnost.

Vekas doo
Lomina 20
11000 Beograd
Srbija
+381 65 682 28 97

www.vekas-automation.com

 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti