Nove tehnologije u projektovanju elektrohidrauličkih sistema (EHS)
Preduzeće PPT Inženjering Beograd od 1958. godine radi po sistemu ključ u ruke na projektovanju i integraciji EHS, koji se primenjuju u hidroenergetici, u rudarsko-metalurškim kombinatima, na termoelektranama, na sistemima za podizanje teških tereta...
Poslednjih 20 godina, zahvaljujući velikom broju izvedenih projekata EHS za pogonske mehanizme hidromehaničke opreme i za mehanizme na mašinama za proizvodnju koksa u metalurgiji, omogućilo je PPT Inženjeringu da se u evropskim razmerama profiliše i formira kao visoko specijaliozovano preduzeće za ove klase elektrohidrauličkih sistema.
Projektovanje EHS u PPT Inženjeringu razvija se uporedo u dva pravca. Jedan je ostvarivanje tehničkih zahteva definisanih u okviru projektnog zadatka, a drugi konstantno praćenje najnovijih tehnoloških dostignuća u ovoj oblasti, u cilju njihove implementacije u realizaciji projektnih zahteva.
Tehnološki napredak u oblastima hidraulike, elektrotehnike i IT sektora zajedno, uticali su na stalni razvoj projektnih rešenja EHS kroz izbor elektrohidrauličnih komponenti najnovije generacije, sa integrisanom elektronikom koja obezbeđuje realizaciju složenih upravljanja podržanih visokim stepenom dijagnostike rada, kod osnovnih komponenti, klipno-aksijalnih pumpi i ventila.
Čelična konstrukcija zatvarača (turbinski ili prelivni na brani hidroelektrane) kao glavni funkcionalni deo hidromehaničke opreme, sa zahtevima za kretanje u uslovima delimičnog mehaničkog vođenja i težinama do nekoliko stotina tona, je specifična vrsta opterećenja za hidraulički aktuacioni mehanizam. Poseban upravljački zahtev, prilikom podizanja i spuštanja zatvrača, je merenje pozicije. Ova problematika je predmet neprekidnog tehnološkog razvoja u PPT Inženjeringu.
Ugradnja davača hoda u hidraulički cilindar omogućila je praćenje pozicije zatvarača i upravljanje njegovim kretanjem na nivou aktuatorskog mehanizma - koji se često sastoje i od više cilindara kojima se kroz upravljačke funkcije mora obezbediti kvalitet sinhronog kretanja, što je uslov za dinamički stabilno kretanje zatvarača.
U hidraulici, u najvećoj meri upotrebu imaju magnetostriktivni štapni, kruti i fleksibilni davači hoda. Kruti štapni davači se izrađuju za hodove do 7 m, a fleksibilni do 20 m. Integrisana elektronika davača je smeštena u aluminijumskom kućištu koje je povezano sa štapnim delom davača, a štap davača se postavlja u nemagnetičnu cev od nerđujćeg čelika, koja je hermetički zatvorena i umetnuta u osu klipnjače cilindra. Elektronika davača generiše sinusni talas, koji putuje od svog izvora do pokretnog magneta integrisanog u klipu i nazad, i na osnovu vremena pređenog puta talasa izračunava se tačna pozicija klipnjače cilindra.
Slika 2
Informaciju o poziciji cilindra/zatvarača možemo dobiti preko analognog ili digitalnog signala. Projektantski izbor PPT Inženjeringa je SSI interfejs, koji predstavlja digitalni signal sa niskim nivoom šuma i visokom rezolucijom, koja obezbeđuje preciznost i dobru upravljivost sistema. Informacija o poziciji zatvarača , preko SSI signala se uvodi u PLC, a odatle se šalje na komunikacionu mrežu.
Davač sa fleksibilnim štapom je ugrađen u cilindre radnog tablastog zatvarača na gornjoj glavi brodske prevodnice na kanalu Volga Don. Radna brzina tablastog zatvarača zahteva visoki kvalitet sinhronizacije (manje od 10 mm), što je dovelo do zahteva za udvajanje davača u cilindru - a što je bio izuzetno složen konstruktivni zahtev, koji je rešen u PPT Inženjeringu samostalno. Ovo konstruktivno rešenje poseduje samo nekoliko proizvođača cilindara u Evropi (sl.2).
Slika 3
Međutim, na objektima kao što je HE Nižnja Bureja na dalekom istoku Rusije, gde je potrebno pratiti rad 5 segmentnih zatvarača, odnosno 10 cilindara u realnom vremenu (sl.3), CAN BUS interfejs se nameće kao naprednije rešenje u odnosu na davače sa SSI interfejsom, jer je moguć direktan pristup mrežnoj komunikaciji - čime je podignut kvalitet dostupnosti informacije pozicije cilindra/zatvarača. CAN BUS pruža direktno i niz dodatnih informacija o kvalitetu kretanja (brzina, ubrzanje kao i kompletna dijagnostika kretanja) što je posebno korisno za preciznije upravljanje sinhronim kretanjem segmentnih zatvarača.
Slika 1
Za merenje pozicije cilindara sa većim hodom od 7 m i tamo gde postoje ograničenja za ugradnju magnetostriktivnih davača, projektantski izbor PPT Inženjeringa je davač hoda tipa mehanizam sa sajlom bez protiv tega, sa integrisanim torzionim oprugama. Merni element u ovom mehanizmu je enkoder sa CAN BUS interfejsom (sl.1).
PPT INŽENJERING A.D. BEOGRAD
E-mail: office@ppt-inzenjering.rs