Nagrađene najbolje inovacije u oblasti cirkularne ekonomije u Srbij

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), dodelili su danas priznanja i novčane nagrade tvorcima 21 najbolje inovativne ideje za dalji razvoj cirkularne ekonomije u Srbiji.

Nagrađena su javna i privatna preduzeća, lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i naučne institucije, čije će inovacije doprineti smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i efikasnijoj upotrebi energije i resursa, a izabrane su putem ranije raspisanih javnih poziva.

Ministarka zaštite životne sredine Srbije Irena Vujović poručila je na svečanosti da je dosadašnji linearni ekonomski model zasnovan na principu "uzmi-proizvedi-upotrebi-baci" neodrživ, jer su prirodni resursi ograničenog trajanja, zbog čega je prelazak na cirkularnu ekonomiju neophodan.

"Vlada Srbije usvojila je Program razvoja cirkularne ekonomije za period 2022-2024. kojim je cirkularna ekonomija prepoznata kao alat za zelenu tranziciju Srbije", kazala je ona.

Vujović je istakla da to treba da omogući veću konkurentnost privrede uz istovremeno smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, naročito u pogledu upotrebe prirodnih resursa.

Dodala je da se primenom cirkularne ekonomije štede resursi i energije, čuva vrednost materijala i proizvoda, a otpad postaje resurs.

"Oblasti od značaja za ciruklarnu ekonomiju su upravljenje otpadom, upravljanje vodama, obnovljivi izvori energije, energetska efikasnost, upravljanje hemikalijama, zelene javne nabavke i inovacije", rekla je ministarka.

Kako je naglasila, zbog toga je osnovni cilj Vlade Srbije u ovoj oblasti stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj cirkularne ekonomije radi podrške zelenoj tranziciji koja će koristiti i gradjanima i privredi.

"Za ostvarenje cirkularnosti privrede potreban je razvoj adekvatnih poslovnih modela zasnovanih na inovacijama koje će pratiti buduće zahteve potrošača i korisnika usluga. Zbog toga je značajno što će resorno ministrastvo od marta ove do marta 2027. godine, u partnerstvu sa UNDP i pomoć GEF, sprovoditi projekte smanjenja ugljeničnog otiska u lokalnim zajednicama u Srbiji, a prema principima cirkularne ekonomije", rekla je Vujović.

Stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Jakup Beriš kazao je da, veliki odziv na javne pozive koji su raspisani za inovacije u ovoj oblasti, pokazuje da širok krug aktera u Srbiji prepoznaje značaj uštede prirodnih resursa i energije, ponovne upotrebe i reciklaže materijala i proizvoda i smanjenja količine otpada.

"Rešenja koja smo danas nagradili uticaće na bolji kvalitet životne sredine, a doneće i ekonomsku korist u vidu novih radnih mesta i veće konkurentnosti srpskih kompanija, što donosi dobrobit svim građanima Srbije", kazao je Beriš.

Kako je naveo, već sada se na planeti koristi dva puta više resursa nego što priroda može da nadoknadi, dok istovremeno "svet primenjuje cirkularne principe u 8,6 odsto slučajeva, što je trenutno udeo energije i resursa koje uspevamo da uštedimo i ponovo upotrebimo".

Na svečanosti je devet inovacija dobilo finansijsku podršku od ukupno 746.000 dolara kako bi mogle da budu realizovane tokom sledeće godine.

Radi se o idejama za uštedu energije korišćenjem novih tehnologija, za proizvodnju energije od bio otpada, upotrebu organskog otpada za dobijanje komposta, đubriva i novih materijala, korišćenje opasnog otpada za proizvodnju visoko kvalitetnog đubriva, kao i za reciklažu tekstila, papira, kartona i paklica od cigareta kako bi se od njih dobili novi proizvodi.

Nagrađeni su: Nektar, DETO Pančevo, Eliksir-Zorka-mineralna đubriva (Elixir Zorka-mineralna đubriva) Šabac, Bitgir vajreles desing srvisis (Bitgear Wireless Design Services), Mivaka Beograd, Udruženje za podršku osobama ometenim u razvoju "Naša kuća", Javno komunalno preduzeće (JKP) Osečina, JKP Novi Pazar i JKP Novi Sad.

Dvanaest najboljih inovacija, koje uključuju saradnju nauke i privrede u oblasti cirkularne ekonomije, dobilo je "cirkularne vaučere" u vrednosti od po 10.000 dolara, kao podsticaj za dalji razvoj radi primene u praksi.

Ove inovacije predviđaju upotrebu bio-otpada za proizvodnju energije, kompostiranje i izradu novih proizvoda (kozmetika, boje i lakovi, ekološki lepak), kao i korišćenje otpadnih voda iz drvne industrije za dobijanje inovativnih bioproizvoda.

Neka od rešenja predlažu korišćenje novih tehnologija (veštačke inteligencije, softvera i aplikacija) za smanjenje emisija zagađujućih materija iz termoelektrana, optimizaciju potrošnje električne energije, kao i prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.

Među nagrađenima su i ideje za proizvodnju biorazgradivih kesa od prirodnih materijala i gajenje insekata čije larve mogu da razgrade plastiku.

Predlagači su renomirane naučno-istraživačke institucije iz Srbije.

Na svečenosti je i 10 velikih kompanija koje posluju u Srbiji predstavilo planove za uštedu energije i resursa u cilju održivog poslovanja u 2023. godini.

Ovi planovi su odgovor na inicijativu "Prihvati cirkularni izazov" Ministarstva životne sredine, UNDP-a i Privredne komore Srbije, a predstavile su ih kompanije: Eliksir Zorka (Elixir Zorka), Nektar Grupa, Aerodrom Beograd, Koka-kola (Coca-cola) HBC, Bol Pekidžing (Ball Packaging), DunavNet, MG Mivela, Beks Ekspres (Bex Espress), Jetel (Yettel) i Eko Bio Invest.

Na skupu su se predstavili i mali proizvođači "cirkularnih proizvoda", koji od otpada prave sapune, sveće, cegere, nesesere i olovke.

Skup je organizovan u okviru projekta "Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Republici Srbiji – Cirkularne zajednice", koji sprovode Ministarstvo zaštite životne sredine i UNDP, uz finansijsku podršku GEF-a.

Ceo video materijal možete preuzeti OVDE.

 

Izvor: Beta/Zelena Srbija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti