Mala i srednja preduzeća sve više na meti sajber kriminalaca

Komentari: 0
Fotografija od: Pixabay

Povodom Međunarodnog dana malih i srednjih preduzeća kompanija Kaspersky u novom izveštaju otkriva da je broj infekcija koje je doživeo ovaj sektor porastao za 5% u prvom kvartalu 2024. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Broj korisnika koji su naišli na malver i neželjeni softver koji se kriju u softverskim proizvodima ili ih oponašaju bio je 2.402, sa 4.110 jedinstvenih datoteka distribuiranih pod maskom softvera koji se odnosi na mala i srednja preduzeća.

Ovo je povećanje od 8% u odnosu na prethodnu godinu i ukazuje na stalni porast aktivnosti napadača.

Mala i srednja preduzeća su sve više na meti sajber kriminalaca, navodi se u najnovijem izveštaju kompanije Kaspersky koji je danas objavljen.

Najčešći oblik napada i dalje su trojanci, koji su posebno opasni jer se, za razliku od virusa, ne mogu sami replicirati i obično oponašaju legitiman softver.

Njihova prilagodljivost i sposobnost da izbegnu tradicionalne mere bezbednosti čine ih široko rasprostranjenim i moćnim oruđem za sajber kriminalce.

Kompanija Kaspersky je zabeležila 100.465 trojanskih napada u periodu od januara do aprila 2024. godine, što predstavlja rast od 7% u odnosu na isti period 2023. godine i 83.145 više napada od sledeće najveće pretnje DangerousObjects, koja je zabeležila 17.320 napada – oko 6.994 više nego 2023. godine.

Fišing ostaje stalna pretnja u MSP sektoru i može imati katastrofalne posledice po poslovanje. Zaposleni dobijaju linkove ka naizgled poznatim i legitimnim veb stranicama koje oponašaju popularne usluge, korporativne portale i platforme za elektronsko bankarstvo.

Nakon što se mete prijave, nenamerno otkrivaju korisnička imena i lozinke sajber kriminalcima ili pokreću automatizovane sajber napade, ugrožavajući osetljive informacije i poslovnu sigurnost.

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti