Kako veštačka inteligencija transformiše industriju pametnih telefona?

Komentari: 0
Fotografija od: www.pexels.com

Da li je naučna fantastika postala realnost? Pametni telefoni su postali naši virtuelni pomoćnici, automobili se samostalno voze, avioni se drže kursa bez pilota, usisivači sami usisavaju kuću, softveri prepoznavaju lica, a sve ove inovacije imaju jednu zajedničku stvar - veštačku inteligenciju.

U nastavku teksta objasnićemo principe veštake inteligencije, gde je ona prisutna u našem svakodnevnom životu i kako veštačka inteligencija transformiše industriju pametnih telefona?

Šta je veštačka inteligencija?

Veštačka inteligencija (AL - artificial intelligence) odnosi se na simulaciju ljudske inteligencije u mašinama koje su programirane da razmišljaju poput ljudi i oponašaju njihove postupke, dok ujedno mogu da vrše komplekse kompjuterske operacije.

Termin se takođe može primeniti na bilo koju mašinu koja pokazuje osobine poput učenja i rešavanja problema.

Dakle, veštačka inteligencija je podoblast računarstva zaslužna za razvijanje programa, koji će mašinama omogućiti da se ponašaju na način koji se smatra inteligentnim.

Veštačka inteligencija ne mora nužno biti povezana sa humanoidnim androidom koji je identičan čoveku. AL sistem možemo pronaći u stvarima koje koristimo svakodnevno.

Kada je u pitanju online prodaja opreme za mobilne telefone, knjiga, garderobe ili bilo čega drugog, komercijalni web sajtovi uglavnom prikupljaju informacije o vašim željama i kupovnim navikama da bi personalizovali vaše iskustvo kupovine, predlažući proizvode kao preporuke na osnovu prikupljenih podataka.

Dakle, AL poboljšava iskustvo kupaca na mreži, omogućavajući personalizovane preporuke i jednostavan proces kupovine.

Kako AL uči i predviđa okolnosti?

Postavlja se pitanje na koji način AL zna koje preporuke treba da izbaci određenom korisniku?

Veštačka inteligencija omogućava računarima i programima da “uče” koristeći velike skupove podataka, a ovaj princip je poznatiji kao mašinsko učenje (ML - Machine Learning). U suštini, AL pomaže računarima i programima da predvide šta se dalje može dogoditi, na osnovu obrazaca koje su ranije “videli” u sličnim okolnostima.

Shodno time, kada počnete da kucate reči na Google pretraživaču i izlaze preporučeni termini na osnovu tih reči, to je takođe AL na delu. Google mape, navigacija, chat botovi i mnogi drugi programi koriste veštačku inteligenciju kako bi adekvatno funkcionisali u skladu sa situacijom.

Veštačka inteligencija pokreće mnoge programe koji nam pomažu u svakodnevnim stvarima, poput navigacija, chat botova i mnogih drugih, pa će vam možda biti utešno da znate da dugi niz godina svakodnevno koristite veštačku inteligenciju, a da to niste ni primetili.

Sa druge strane, ova činjenica može biti pomalo i zastrašujuća.

Kako veštačka inteligencija koegzistira sa pametnim telefonima?

Veštačka inteligencija uveliko koegzistira sa pametnim telefonima i svakodnevno vam pomaže da donesete odluku, potpuno nesvesni toga da vam AL unapređuje korisničko iskustvo.

Kompanije koje proizvode pametne telefone investiraju milijarde u razvoj i integrisanje veštačke inteligencije u njihove proizvode. Kineska kompanija Xiaomi je 2020. godine objavila da će investirati 7,8 milijardi dolara u veštačku inteligenciju i 5G mrežu tokom narednih 5 godina.

Izvršni direktor Xiaomi-a je objavio pismo na na društvenim mrežama kompanije u kojima se navelo: “Moramo svoju kontinuiranu prednost koju imamo u ALoT-u pretvoriti u apsolutnu pobedu i potpuno zacementirati svoj status kralja u pametnoj eri.”

Lei je koristio skraćenicu za veštačku inteligenciju stvari ioT (The Internet of Things), referencu na kombinaciju veštačke inteligencije i internet tehnologija.

Dakle, možemo pretpostaviti da i ostale kompanije kontinuirano ulažu u veštačku inteligenciju. Zašto ulagati toliki novac u ovu tehnologiju?

Kako AL transformiše pametni telefon u virtuelnog asistenta?

Krajnji cilj svakog proizvođača je da poboljša iskustvo koje kao korisnik imate koristeći njihov uređaj, zato ulog za razvoj veštačke inteligencije ne može biti veći. Dostigli smo vrhunac sa produkcijom pametnih telefona, odnosno tačku kada je svetsko tržište prezasićeno i svi koje žele pametni telefon ga već imaju.

Zato proizvođači koriste veštačku inteligenciju kako bi iskustvo korisnika podigli na viši nivo i odvukli kupce od konkurencije.

Pored toga, prosečan pametni telefon ima desetak senzora, od GPS-a, mikrofona pa do kamera preko kojih telefoni godinama prikupljaju podatke o korisnicima.

Sada, AL u kombinaciji sa ML uči da koristi podatke koje sami prikupe, a koje je generisao korisnik. Većina AL zadataka se već neprestano obavlja u pametnim telefonima, a navešćemo samo neke od njih.

AL identifikuje sliku i crte lica

Može se reći da je kamera najvažniji aspekt pametnog telefona, stoga se AL već nalazi u kameri vrhunskih pametnih telefona, više nego bilo gde drugde.

AL algoritmi pomažu da kamera identifikuje da li slikate panoramu, hranu, nebo ili osobu i prilagodi tip filtriranja na osnovu tih informacija, kako bi vam pružio najbolji mogući rezultat.

Dakle, AL i ML imaju potencijal da praktično bez ikakvog napora prepoznaju crte lica, što je ujedno i srž njihove bezbednosne funkcije da otključaju telefon samo kada vlasnik pogleda u njega.

Zapravo, AL je postao tako razvijen da prepozna osobu čak i kada nosi naočare ili menja izraze lica. U bliskoj digitalizovanoj budućnosti, sa napretkom veštačke inteligencije, pametni telefoni će moći lako da identifikuju osobu i nakon velikih promena na licu.

AL prepoznaje ljudski glas

Pametni telefoni su virtuelni asisenti kojima možete nešto reći, a oni će odgovoriti u skladu sa mogućnostima.

Komuniciranje sa sopstvenim telefonom je nešto što AL omogućava, a prepoznavanje govora postaje sve napednije pa tako danas mogu biti bolji slušaoci od samog čoveka, prepoznavajući vaš glas čak i u bučnim okruženjima.

AL upozorava korisnike o mogućim pretnjama

Pošto veštačka inteligencija postaje masovno dostupna, koriste je i kriminalne organizacije. Postoje predviđanja stručnjaka da će u budućnosti biti mnogo kibernatičkih napada na AL.

To zahteva razvoj sofisticiranih sistema kibernetičke odbrane, koji će ujedno unaprediti nivo zaštite naših podataka.

AL takođe upozorava korisnike o mogućim pretnjama, shodno čemu će vas vaš pametni telefon upozoriti ukoliko neko promeni šifru na vašem nalogu, ili izvrši bilo kakvu promenu u trenutku kada se ona desila, kako biste mogli blagovremeno da reagujete.

Šta donosi budućnost sa veštačkom inteligencijom i pametnim telefonima?

Sve što smo naveli u tekstu predstavlja samo jedan korak kojim smo zakoračili u budućnost, a otisak koji je taj korak ostavio u tehnološkom svetu već je izazvao tektonske promene u industriji pametnih telefona.

Mogućnosti su neograničene - AL transformiše svet oko nas i prilagođava ga našim željama, neizostavni menjajući našu svakodnevnicu. Kao što smo pomenuli u samom uvodu, naučna fanstastike je postala realnost koje često nismo ni svesni.

Pametni telefoni u budućnosti će mnoge radnje obavljati umesto nas, kako bi mi svoje vreme mogli da posvetimo drugim stvarima. 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti