Kako ćemo trgovati sa UAE i Egiptom?
Vlada Srbije uputila je Skupštini dva predloga zakona o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji i o slobodnoj trgovini, i to sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) i Egiptom. U okviru tih sporazuma precizirana su pravila za trgovinu robom i uslugama, a definisani su i izuzeci od primene privilegija koje partnerske zemlje međusobno odobravaju.
Kada je reč o UAE, zvaničan naziv ugovora je „Sveobuhvatni sporazum o ekonomskom parnterstvu“ i u njemu, za početak, stoji da će obe strane robi poreklom iz druge strane potpisnice odobriti nacionalni tretman.
„Nijedna strana neće povećati postojeće carine ili uvesti bilo koju novu carinu na robu poreklom iz zemlje druge strane, osim ako nije drugačije predviđeno“, stoji u Sveobuhvatnom sporazumu koji su ministri trgovine obe zemlje potpisali u oktobru ove godine u Beogradu.
„Stupanjem na snagu ovog Sporazuma Srbija će ukinuti ili smanjiti svoje carine koje se primenjuju na robu poreklom iz UAE, a UAE će ukinuti ili smanjiti svoje carine na robu iz Srbije, u skladu sa Listom carinskih koncesija“, stoji u sporazumu.
Naglašeno je i da nijedna strana ne može da uvede ili zadrži meru koja nije u skladu sa Sporazumom o uvoznim dozvolama koji je inkorporiran u ovaj Sporazum, kao i da se unapred moraju objaviti sve nove ili izmenjene procedure za uvozne dozvole.
„Nijedna strana neće uvesti ili zadržati bilo kakvu izvoznu subvenciju za bilo koju robu namenjenu za teritoriju druge strane“, istaknuto je u sporazumu koji broji gotovo 700 strana, ali je napomenuto i da se ništa u ovom dokumentu neće tumačiti tako da sprečava stranu potpisnicu da održi ili osnuje državno trgovinsko preduzeće.
Deo sporazuma je i Lista posebnih pravila za proizvode, koja se odnosi na poreklo robe. Na toj listi su, primera radi – žive životinje, meso, riba i mleko i mlečni proizvodi, koji moraju u potpunosti biti proizvedene ili dobijene na teritoriji potpisnice sporazuma. Isto važi za kajmak, jogurt, med, jaja, kao i žitarice.
„Roba poreklom iz jedne strane potpisnice će, prilikom uvoza u drugu stranu, imati koristi od preferencijalnog tarifnog tretmana prema ovom Sporazumu na osnovu dokaza o poreklu, koje može biti u papirnom ili elektronskom formatu, kao i u vidu izjave o poreklu koju je sačinio ovlašćeni izvoznik“, navedeno je u Sveobuhvatnom sporazumu sa UAE.
Vlada Srbije, inače, Skupštini predlaže da Predlog zakona o potvrđivanju Sveobuhvatnog sporazuma razmotri po hitnom postupku, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Egiptom.
Sporazum sa Egiptom je po svojoj prirodi drugačije strukturiran od onog sa UAE, i „težak“ je gotovo 1.000 stranica, a sadrži četiri kategorije proizvoda, razvrstane prema visini carina i dažbina.
Kategorija A – sve stope carine i dažbine ukidaju se od dana stupanja na snagu Sporazuma
Kategorija B – postepena liberalizacija u jednakim godišnjim ratama u okviru četiri godine. Na dan stupanja na snagu sve stope carine i dažbine biće smanjene na 75 odsto osnovne dažbine, a onda svakog 1. januara od dana stupanja na snagu biće smanjivane na 50 odsto, pa na 25 odsto da bi na kraju sve preostale carine i dažbine bile ukinute.
Кategorija C podrazumeva postepenu liberalizaciju u jednakim godišnjim ratama u okviru deset godina po uzoru na kategoriju B
Kategorija D podrazumeva robu i usluge koje su isključene iz liberalizacije i na koje će nastaviti da se naplaćuju sve carine i dažbine.
Primera radi, na izvoz maline iz Srbije u Egipat predviđena je stopa carine od 10 odsto što je, kako stoji u sporazumu, sniženje od 50 odsto.
Danom stupanja na snagu sporazuma ukidaju se carine na izvoz jabuka i lubenica. Kada je, međutim, reč o gumama za automobile, kamione ili autobuse, one spadaju u kategoriju D pa su izuzete od liberalizacije, osim guma za vazduhoplove. Putnički automobili, specijalna vozila, kao i traktori takođe su izuzeti od liberalizacije.
„Predlaže se donošenje ovog zakona po hitnom postupku, zbog potrebe za što skorijim otpočinjanjem primene Sporazuma, što će doprineti povećanju spoljnotrgovinske razmene između Republike Srbije i Arapske Republike Egipta“, zaključila je Vlada u predlogu Zakona koji se nalazi u Skupštini i čeka da bude stavljen na dnevni red.
Izvor: Biznis.rs