Kako će ljudi i roboti oblikovati budućnost – Veštačka inteligencija

Komentari: 0

Na sajmu CEBIT ove godine se dosta diskutovalo i o trendu robota i kako roboti postaju sve češći na poslu i kao „kolege“ ljudima. Koje je trenutno stanje tehnike u robotskoj tehnologiji? Koje su najopasnije aplikacije? Da li je iko zadužen za postavljanje etičkih granica, i da li ih uopšte ima u ovoj sferi? 

Ovogodišnji CEBIT pokušao je da ponudi odgovore na sva ova ključna pitanja, kao i izlagači koji su na svojim štandovima ponudili spektakularne žive demonstracije koje pokazuju brzu evoluciju mogućnosti robotičkih sistema.

Japanska kompanija SoftBank Robotics predstavila je robota od 1,2 m koji se zove Peper (Pepper). Peper ne samo da zvuči ljudski, već može slušati i reagovati na ljudske emocije. To ga čini pogodnim za brojne primene koje su usmerene na čoveka.

Na primer, u maloprodajnom sektoru, gde može odgovoriti na pitanja o određenim proizvodima. Takođe prikazano je i kako Peperova nova multi-chatbot integracija omogućava da pomogne ljudima da pronađu hotele i letove. 

Asseco Solutions je predstavio robota u interakciji sa ERP sistemom - kao primer kako se robot može integrisati u poslovne procese.

Roboti su već neko vreme bili uobičajeni u fabrikama i skladištima. Ali do sada, oni su uglavnom dizajnirani da obavljaju samo jedan specifičan zadatak, i fizički su odvojeni od svojih ljudskih saradnika. Tehnološki institut u Karlsruheu želi da promeni ovo pomoću robotskog servisa ARMAR-6, koji može raditi zajedno sa ljudima dok bezbedno drže alate, kao što su čekići i bušilice.

ARMAR-6 takođe može naučiti da koristi nove alate, jednostavno gledajući. Trenutna generacija ARMAR robota razvija se kao deo SecondHands-a, EU projekat koji je uspostavljen da promoviše automatizaciju u proizvodnji.

Koji su rizici integracije veštačke inteligencije u robotiku? A šta je sa prilikama? Ovo su takođe bila neka od postavljanih pitanja na CEBIT-u.

Na ova pitanja Nemačko ministarstvo obrazovanja i istraživanja želi da odgovori svojim projektom HEART. HEART je skraćenica za "Humanoid Emotional Assistant Robots in Teaching".

Na CEBIT-u, Ministarstvo je naglasilo primere aplikacija gde sistemi za samoučenje mogu biti od koristi za ljude. Na primer, humanoidni roboti mogu se koristiti kao nastavna sredstva.

Takođe postoji ogroman prostor za korišćenje robotičkih sistema u medicinskoj službi za pacijente. Nemački istraživački centar za veštačku inteligenciju (DFKI) iskoristio je ovaj sajam kako bi predstavio svoj RECUPERA Reha, egzoskelet za žrtve moždanog udara. Više mogućnosti kontrole za pacijente i osobe koje ih neguju. 

Svako ko je ikada sanjao o programiranju robota mogao je to učiniti na CEBIT-u i to bez prethodne obuke. Na štandu Fraunhofer Instituta za inteligentne analize i informacione sisteme, humanoidni robot NAO i usisivač robot Kobold VR200 primali su uputstva od zainteresovanih posetilaca.

Fakultet za robotiku i veštačku inteligenciju Tehničkog univerziteta u Minhenu predstavio je svoj rad na zadivljujućem sistemu projekta ljudskog mozga. Platforma Neurorobotics ima za cilj da simulira moždane modele koji se sastoje od neuronskih mreža i koji kontrolišu veštačko telo. 

Ideja o stvaranju mašina koje će biti sposobne da obavljaju različite zadatke inteligentno, bila je centralna preokupacija naučnika računarstva koji su se opredelili za istraživanje veštačke inteligencije, tokom cele druge polovine XX veka, a taj trend se nastavlja i u XXI veku. 

Iako je želja za istraživanjem u ovoj sferi postojala skoro oduvek kod ljudi, tek u drugoj polovini dvadesetog veka ovakva mogućnost je dobila prva oruđa - kompjutere, čime se otvorio put za taj poduhvat.

Potpomognuta napretkom moderne nauke, istraživanja na polju veštačke inteligencije se razvijaju u dva osnovna smera: psihološka i fiziološka istraživanja prirode ljudskog uma, i tehnološki razvoj sve složenijih računarskih sistema. 

Kao kruna na temu robotike i svega prikazanog iz ove oblasti na CEBIT-u bio je govor uglednog naučnika i istinskog vizionara Marka Reiberta (Marc Raibert) osnivača i direktora američke kompanije Boston Dynamics-a. Govor je bio posvećen budućnosti robotike.

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti