Izazovi i rešenja u integraciji obnovljivih izvora energije u distributivnu i prenosnu mrežu

Komentari: 0
Fotografija od: Siemens Srbija

Obnovljivi izvori energije (OIE) nalaze se na čelu globalne energetske tranzicije, služeći kao glavni nosilac promena ka karbonski neutralnoj energetici i ekonomiji. Oni predstavljaju ključni korak ka održivijoj i otpornijoj budućnosti, gde čisti i bogati izvori energije podupiru globalne napore u borbi protiv klimatskih promena i izgradnji zelene ekonomije.

Kako se u budućnosti očekuje još veći rast kapaciteta OIE, na ovu temu razgovarano je na prezentaciji "Izazovi i rešenja u integraciji obnovljivih izvora energije u distributivnu i prenosnu mrežu", koju je Siemens Srbija, u saradnji sa udruženjem „Obnovljivi izvori energije Srbije“, organizovao 12. decembra na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu.

Ovo je bila prilika da se više od 150 učesnika ovog događaja upozna sa Siemensovim portfolijom za upravljanje solarnim elektranama, skladištima električne energije i mikromrežama baziranim na platformi A8000, kao i da čuje iskustva eksperata ove kompanije iz Nemačke i Austrije.

Učesnike je pozdravio Srdan Srdanović, direktor odeljenja Smart Infrastructure u kompaniji Siemens Srbija, istakavši da je Elektrotehnički fakultet pravo mesto za ovu diskusiju. „Svesni smo da se predviđa veliko povećanje zahteva za proizvodnju električne energije. Očekivanja su da će do 2050. povećanje globalne potražnje za električnom energijom porasti tri puta, da ćemo iz distribuiranih izvora energije imati povećanje od sedam puta, ali samim tim pretpostavlja se da će i ispadi u mreži biti dva puta veći nego što su trenutni. U tom cilju, sve mreže, distributivne i prenosne, imaju zadatak da izvrše energetsku tranziciju sistema kako bi on postao izdržljivi i pouzdaniji i bio u mogućnosti da u mrežu primi sve te zahteve koji su pred njega stavljeni“, rekao je Srdanović.

Prema njegovim rečima, tehnologije i digitalizacija su ključni za postizanje ove tranzicije na pametan i održiv način, a obnovljivi izvori energije su glavni pokretač te energetske tranzicije ka karbonski neutralnoj energetici i ekonomiji.

Siemensov Smart Infrastructure već je preduzeo korake u tom pravcu, stvarajući inovativne proizvode, sisteme, rešenja i usluge za hvatanje u koštac sa sadašnjim i budućim izazovima.

Vladimir Milanović, član Upravnog odbora udruženja „Obnovljivi izvori energije Srbije“ i generalni direktor Masdar Taaleri Generation, istakao je u obraćanju učesnicima skupa da članovi ovog udruženja proizvode oko 90 odsto zelene energije.

Prema njegovim rečima, kompanije se danas suočavaju sa najvećim izazovima u razvoju i realizaciji projekata. Govorimo o mogućnosti priključenja na distributivni i prenosni sistem, pitanju balansiranja sistema i skladištenja proizvedene električne energije. „Iz tog razloga, ovakvi skupovi su važni jer su prilika da se čuje o inovativnim rešenjima koja Siemens nudi, što mnogo pomaže u daljem poslovanju“, istakao je Milanović.

Nakon uvodnog dela, Siemensovi eksperti Franziska Diestel i Eckart Brackenhammer predstavili su inovativne projekte ove kompanije u Austriji, Nemačkoj, Vijetnamu i Singapuru. Franziska Diestel, rukovodilac za softver i digitalizaciju u odeljenju elektrifikacije i automatizacije u Siemensu Austrija, prezentovala je najnovija održiva i energetski efikasna rešenja u oblasti mikromreža (microgrids) i njihovu primenu u konkretnim slučajevima kao što su bolnice, industrijski pogoni, tržni centri, banje, delovi grada i sl.

Učesnici skupa imali su priliku da se upoznaju sa detaljima SICAM aplikacije za mikromreže, upravljanje energijom, upravljanje dinamičkim opterećenjem i fotonaponskim elektranama.

Prema njenim rečima, mikromreže na SICAM A8000 platformi omogućavaju veću pouzdanost i energetsku efikasnost, dok dinamičko opterećenje čine otpornim i nezavisnim od veze sa cloud-om, efikasnim i fleksibilnim kao i održivim sa minimalnim karbon otiskom.

Diestel je koristi ovih sistema predstavila na konkretnim primerima iz prakse Siemensa koji su razvijani za potrebe različitih klijenata širom sveta, istakavši da Siemensova rešenja za kontrolu i automatizaciju upravljaju i optimizuju više od 10GW mikromreža i sistema obnovljivih izvora energije širom sveta.

Eckart Brackenhammer, koordinator tima za razvoj rešenja za fotonaponske sisteme, govorio je izazovima i rešenjima za integraciju obnovljive energije u javnim mrežama, predstavljajući najnovije Siemensove tehnologije u oblasti upravljanja fotonaponskim elektranama.

Uz konkretne primere iz prakse izveden je zaključak da sveobuhvatna integracija solarnih izvora električne energije zahteva napredne kontrolne funkcionalnosti kako bi se postigla puna usaglašenost elektrana sa pravilnicima o radu i time održao visok nivo pouzdanosti i efikasnosti elektroenergetskog sistema.

U završnici događaja na pitanja učesnika odgovarali su Aleksandar Marjanović iz Siemensa Srbija i inostrani gosti.



 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti