Inovacije u 3D štampanju: Snažniji beton uz manje ugljenika

Komentari: 0
Fotografija od: Pixabay

Tim istraživača sa Univerziteta u Virdžiniji načinio je značajan korak u oblasti 3D štampanja betona, razvijajući održiviji i funkcionalniji materijal za izgradnju.

Novi cementni kompozit, koji kombinuje grafen sa krečnjakom i cementom od kalcinisane gline (LC2), pruža veću čvrstoću i izdržljivost, uz istovremeno smanjenje emisije ugljen-dioksida, čineći ga važnim rešenjem za ekološke izazove u građevinskoj industriji.

Kombinacija snage i održivosti

Kako je objasnio profesor Osman Ozbulut sa Odeljenja za građevinarstvo i inženjering životne sredine Univerziteta u Virdžiniji, cilj istraživanja bio je kreiranje betona koji ne samo da pruža visoke performanse, već je i ekološki prihvatljiv.

Uvođenje grafena u LC2 cement omogućilo je smanjenje emisije ugljen-dioksida, dok je istovremeno zadržana potrebna snaga i fleksibilnost za 3D štampanje.
Pionirska istraživanja

Tim istraživača, koji predvodeTugba Baytak i Tawfeeq Gdeh u saradnji sa istraživačima iz Saveta za istraživanje saobraćaja Virdžinije (VTRC), detaljno je analizirao svojstva toka, mehaničke performanse i ekološke uticaje ovog materijala.

Primena grafena, poznatog po izuzetnim mehaničkim karakteristikama, značajno je unapredila performanse LC2 cementa za primenu u 3D štampanju.

Rezultati su pokazali da nova mešavina smanjuje emisiju gasova staklene bašte za oko 31% u poređenju sa tradicionalnim smešama za 3D štampanje. Ove nalaze potvrđuje analiza životnog ciklusa (LCA), koju su sproveli dr Zhangfan Jiang i profesorka Lisa Colosi Peterson.

Rad o ovom istraživanju objavljen je u uglednom časopisu Journal of Building Engineering.

 

Izvor: Građevinarstvo.rs

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti