Hidroelektrane

Komentari: 0

Hidroelektrana (HE) Sajano Šušenskaja se nalazi na reci Jenisej, u republici Hakasiji u središnjem Sibiru, Rusija. Ovo je ujedno i najveća hidroelektrana u Rusiji sa ukupnom instalisanom snagom od 6.400 MW, a sa prosečnom godišnjom proizvodnjom od 23,5 Twh; šesta je u svetu po proizvodnji električne energije.

Objekat HE Sajano Šušenskaja se sastoji od lučne brane gravitacijskog tipa koja je visoka 246 m i široka 1 066 m, akumulacionog jezera površine 621 km2, obalskih prelivnika za regulaciju nivoa vode u jezeru i administrativne zgrade. Za generisanje električne energije HE koristi 10 tunela u kojima je smeštena po jedna generatorska jedinica. Pored obalskih prelivnika, za regulaciju nivoa vode u akumulacionom jezeru i ispuštanje vode koristi se i 11 prelivnika sa zatvaračima u sklopu same brane.

Od 2010. godine u toku je veliki projekat rekonstrukcije celokupnog objekta HE Sajano Šušenskaja. Projekat je, pored remonta i zamene svih turbina i generatora, obuhvatio i rekonstrukciju sistema 11 prelivnika, betonsku konstrukciju brane kao i zamenu instalacija predturbinskih i zatvarača obalskih prelivnika. Celokupna rekonstrukcija je koštala 89,3 miliona dolara (USD). Životni vek opreme je produžen za 40 godina, a postignuta je i maksimalna efikasnost postrojenja od 96,6%. Ono što je najbitnije, jeste da je instaliran efikasniji sistem kontrole i zaštite procesa koji zadovoljava sve standarde pouzdanosti i zaštite, a koji će momentalno zatvoriti sve generatorske jedinice ukoliko dođe do većih odstupanja kontrolnih parametara. 

Na projektu rekonstrukcije i modernizacije učestvovale su i kompanije ICCE d.o.o. i PPT inženjering a.d. iz Beograda. 

Prvi projekt je bio isporuka elektrohidrauličnog sistema za dva segmentna zatvarača na obalskim prelivnicima. Obalski prelivnici predstavljaju potpuno zaseban sistem u odnosu na ostatak postrojenja i njima se, sistemom bajpasa, kroz dva tunela, ispušta voda i tako reguliše nivo vode u akumulacionom jezeru. Zatvarači na prelivnicima su segmentnog tipa, sa hodom od 8 m.

Hidraulični deo isporuke je obuhvatio dva cilindra, dva hidraulična agregata - svaki sa radnom i rezervnom pumpom snage 30 kW i dva rezervoara za ulje zapremine od po 800 l. Elektro deo isporuke je obuhvatio opremu elektromotornih pogona i PLC računar sa touch monitorom za svaki zatvarač. Upravljački sistem je realizovan tako da svaki PLC računar može da upravlja svakim hidrauličnim agregatom, čime je obezbeđena redundantnost sistema. 

Daljinskom kontrolom je omogućeno spuštanje i podizanje zatvarača, odnosno automatsko otklanjanje propadanja iz bilo kog položaja. Vreme potrebno da se podigne i spusti zatvarač je 40 minuta. Pored projektovanja i isporuke opreme, predmet ugovora je bio nadzor nad montažom i puštanje u rad.

Drugi projekat je remont 10 predturbinskih zatvarača tablastog tipa. Zatvarači, koji su teški oko 300 t, sa hodom od 12 m i zapreminom rezervoara za ulje od 3 000 l, nalaze se u tunelima na brani u kojima su smeštene generatorske jedinice za proizvodnju električne energije. S obzirom da su same lopatice na turbini dovoljno jake da mogu da zatvore tunel po potrebi, ovi zatvarači se spuštaju pri remontu turbine i generatora, ili u slučaju potencijalne havarije na sistemu kako bi se zaštitile generatorske jedinice i obezbedila kontinuirana proizvodnja električne energije. Zahtevano vreme za havarijsko spuštanje zatvarača je 2 minuta, što je i ostvareno. Kompanije ICCE d.o.o. i PPT Inženjering a.d. su isporučile kompletnu hidrauličnu i elektroopremu neophodnu za nesmetan i pouzdan rad svih 10 predturbinskih zatvarača. 

Kompanija PPT Inženjering a.d. je isporučila hidraulične cilindre, upravljačke hidraulične agregate sa radnom i rezervnom pumpom kao i rezervoare za ulje. 

Od elektroopreme, kompanija ICCE je isporučila opremu za napajanje, kao i elektromotorni pogon (EMP) koji služi za regulaciju rada pumpe. Za svaki od zatvarača je isporučen po jedan orman napajanja, sa izborom radnog i rezervnog napajanja 380 VAC. U slučaju ispada radnog i rezervnog napajanja, UPS uređaj sa baterijom održava napon 220 VDC i 24 VDC za konstantno napajanje magneta na hidrauličnom bloku. Gubitak napajanja na magnetima dovodi do havarijskog spuštanja zatvarača. 

Svakim zatvaračem lokalno upravlja redundantni PLC računar sa touch monitorom za interakciju sa operaterom. Komplet od svih deset zatvarača je optičkom mrežom povezan u kontrolnu sobu HE.

Do sada je puštena u rad oprema za četiri predturbinska zatvarača, a u narednom periodu se očekuje montaža i puštanje u rad opreme za preostalih 6, što će nadgledati i kontrolisati sada već uigrani tim iskusnih mašinskih i elektroinženjera naše dve kompanije.

 

O kompaniji

ICCE je inženjering kompanija specijalizovana za isporuku elektroopreme i sistema za automatizaciju industrijskih i infrastrukturnih objekata po sistemu ključ u ruke. Ponuda obuhvata projektovanje, proizvodnju ormana za srednji i niski napon i elektromotorni pogon, razvoj PLC i SCADA softvera, montažu i puštanje u rad.

ICCE je kompanija koja pruža kvalitetan, odgovoran i visok tehnički nivo opreme i usluga na svakom projektu. Posvećena je ostvarivanju dugoročne poslovne saradnje i teži da konstantno unapređuje odnose sa svojim klijentima, radeći zajedno sa njima u cilju postizanja najkvalitetnijih rešenja. 

 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti