Građevinska industrija - povrede na radu, prevencija i šta raditi ako se dogode?

Komentari: 0
Fotografija od: www.pexels.com

Uprava za bezbednost i zdravlje na radu je tokom 2021. godine dobila preko 1.000 izveštaja više o povredama na radu od strane poslodavaca, nego godinu ranije.

Ukupno je bilo 11.275 izveštaja, ali u ovu računicu ne ulaze sve one povrede na putu ka poslu i od posla. Najveći broj povreda desio se u prerađivačkoj industriji, kao i kod poslodavaca sa preko 500 i više zaposlenih.

Najverovatniji razlozi za ovakve brojke jesu veliki broj zaposlenih u ovoj industriji, gde se radi sa mašinama, pa su i šanse za povredama statistički veće.

Iako građevinska industrija procenutalno nije na samom vrhu broja zaposlenih koji se povređuju na radu, posledice potencijalno mogu biti mnogo veće nego što je to slučaj u drugim industrijama.

U nastavku ćemo se detaljnije pozabaviti povredama, zbog čega do njih dolazi i šta raditi kada se one dese.

Ukoliko vam je potreban neko ko će detaljno, temeljno i profesionalno protumačiti radno pravo advokat je najbolja opcija kada se nađete u ovoj situaciji.

Koje su najčešće povrede u građevinskim uslovima?

Rad na gradilištu spada u poslove visokog rizika i zbog toga je uvek neophodno imati svu potrebnu zaštitnu opremu i poštovati proceduru rada.

Nažalost, povrede na gradilištima, iako ne toliko učestale prema procentima u odnosu na druge poslove, mogu biti kobne. Radi se sa mašinama, teškim blokovima, podrazumeva se rad na visini i tome slično.

Prema analizama Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, pokazalo se kako se najveći broj nezgoda i povreda na radu dešava kao posledica: “klizanja, spoticanja i pada lica” i “gubitka kontrole nad mašinom, prevoznim sredstvom ili pri rukovanju opremom”.

Kao posledice se najčešće javljaju prelomi kostiju, rane i površinske povrede, uganuća i istegnuća, kao i traumatska amputacija.

Šta raditi nakon nezgode?

Više je opcija šta se može uraditi nakon doživljene nezgode na poslu i povrede prouzrokovane neadekavtnim uslovima rada.

Kao neko ko je povređen tokom radnog vremena i na poslu, svakako da imate pravo pokretanja sudskog postupka, odnosno tužbe.

Prema izveštaju Uprave, tokom 2021. godine je pokrenuto svega 56 krivičnih prijava, dok je samo protiv 3 lica zapravo i podignuta optužnica.

Povrede na radu uticale su na to da se podnese 940 zahteva po Zakonu o prekršaju, sa rešenih 812, uz 463 u kojima je došlo do izricanja novčane kazne.

Ovde se govori o ukupnim podacima koji se ne tiču samo građevinske industrije, ali rešenje svakako uvek jeste isto - mogućnost podnošenja prijave protiv odgovornih lica - najčešće poslodavaca.

Ukoliko se radi o povredi na radu na gradilištu, a na licu mesta nisu ispoštovani svi standardi koji se tiču bezbednosti radnika, on ima puno pravo da podnese zahtev, a trebao bi da očekuje i sasvim solidno obeštećenje - shodno povredi.

Takođe, moraju se uzeti u obzir i drugi faktori, kao što su stanje i ponašanje radnika, kao i mnoge druge okolnosti. Drugim rečima, nije poslodavac uvek kriv!

Kako sprečiti da dođe do povreda na radu?

Tumačenje Pravilnika o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad i Pravilnika o zaštitu na radu jasno se mogu izvući određeni zaključci koji se tiču ponašanja radnika, posebno pri radu na visini:

- obavezno korišćenje kompletne zaštitne opreme;

- privremeni oslonac se može opterećivati samo u slučajevima kada je radnik siguran u njegovu izdržljivost;

- zabranjeni su nagli pokreti;

- zabranjeno naginjanje iznad položaja labilne ravnoteže.

Na gradilištu postoje i kontrolne mere ponašanja sa određenim stepenom hijerarhije. Sa njima radnici i drugi posetioci gradilišta moraju biti upoznati radi minimalizacije rizika i usklađenog ponašanja.

Lekarski pregled i obuke zarad veće sigurnosti na gradilištu

Radi utvrđivanja poslovne sposobnosti radnika, redovno se obavljaju lekarski pregledi. Takođe, na radniku je da pre ili tokom smene predoči kolegama da se ne oseća dobro ukoliko je to slučaj.

Samo neki od pregleda koji se redovno obavljaju pored standardnih sistematskih jesu utvrđivanje kvaliteta vida i provera šećera u krvi.

Obuke za rad na visini u građevinarstvu pripadaju širem sistemu obuka za savladavanje tehnika i pristupa pri radu u vertikalnim sredinama.

Tehnička ispravnost mašina i zaštitne opreme

Pored opreznosti majstora na gradilištu koja se podrazumeva, preporučuje se da radnici obavezno provere ispravnost zaštitne opreme pre korišćenja.

Mnogo se puta na ovaj način desilo da povrede na radu budu sprečene.

I za sam kraj, kompletna oprema u koju spadaju mašine i alati sa kojima se radi moraju biti standardizovani i ispravni. Statistički podaci pokazuju da su najrizičniji poslovi na gradilištu, iako se zvanično ovde ne dešava najviše povreda na radu.

Zadatak nadređenih je da uz sebe imaju stručne savetnike za bezbednost i sprečavanje potencijalnih nezgoda, kako bi im delili savete i pomagali.

Slična pravila se podrazumevaju i u drugim industrijama pored građevinske, pa tako zaštita na radu mora biti ostvarena u oblasti energetike, metalnoj industriji itd.

Nadamo se da ste uvideli zbog čega se povrede na radu na gradilištu dešavaju, kako ih sprečiti i kako postupati kada se dogode.

Verujemo da je bilo dovoljno korisnih saveta, pa se obavezno pričuvajte ukoliko i sami radite u građevinarstvu ili ste makar posetilac gradilišta! 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti