Google od maja počeo da uvodi novi oblik pretrage
Google je od maja počeo da uvodi novi oblik pretrage koji koristi generativne programe veštačke inteligencije, pošto su analitičari zaduženi za praćenje tržišta nagovestili neizvesnu budućnost za tehnološkog giganta nakon pojave ChatGPT-a.
Ranije smo pisali o novim načinima nuđenja odgovora nakon pretraživanja na Guglu i drugim pretraživačima, ali sada, čini se, ovaj trend raste.
Njihov novi program Search Generative Experience (SGE) koristi veštačku inteligenciju za generisanje sažetaka kao odgovor na neke pretrage.
Tako, na vrhu pretrage, korisnici dobijaju rezime sa najvažnijim informacijama o tome šta su tražili, a zatim i linkove za čitanje više o temi.
Ovaj oblik pružanja rezultata pretrage testira se u SAD, Japanu i Indiji, a Rojters daje primer kako da se traži „Ko je Džon Fos“ – nedavni dobitnik Nobelove nagrade za književnost – novi program u okviru Google pretraživač nudi tri pasusa o piscu i njegovim delima.
Zatim postoje veze za čitanje više o Fosseu na Vikipediji, NPR-u, The Nev Iork Timesu i drugim veb lokacijama.
Ovo će naravno imati veliki uticaj na vlasnike veb lokacija, jer ako žele da spreče Google-ovu veštačku inteligenciju da koristi njihov sadržaj za generisanje ovih rezimea, moraju da koriste isti alat koji bi takođe sprečio njihovo pojavljivanje u rezultatima Google pretrage, čineći gotovo nevidljivi na internetu
Google navodi da su rezimei koje generiše veštačka inteligencija pisani korišćenjem više izvora, odnosno internet stranica, i da su osmišljeni kao polazna tačka za dalje pretraživanje.
Ali ova mogućnost je izazvala zabrinutost među izdavačima.
Predstavnici četiri glavna izdavača rekli su Rojtersu, pod uslovom da ostanu anonimni, da su zabrinuti kako će to uticati na saobraćaj na sajtu, da li će oni biti navedeni kao izvor informacija koje se pojavljuju u rezimeima i o tačnosti rezimea.
Naravno, najveća tačka spora je novac, izdavači žele da budu nadoknađeni za sadržaj na kojem Google i druge kompanije sa korisničkim interfejsom obučavaju svoje programe veštačke inteligencije.
Izvor: SEEbiz