Evropski regulator je trajno zabranio bihevioralno oglašavanje na Fejsbuku i Instagramu

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Evropski regulator je trajno zabranio bihejvioralno oglašavanje na Fejsbuku i Instagramu, na osnovu odluke Norveške, što znači da će ta praksa biti zabranjena u svim zemljama EU i Evropskog ekonomskog prostora (EEA).

Evropski odbor za zaštitu podataka (EDPB) naložio je regulatoru za zaštitu podataka u Irskoj, gde se nalazi evropsko sedište Mete, da trajno zabrani kompanijino oglašavanje u ponašanju u roku od dve nedelje, navodi EDPB u izjavi Rojtersu.

„EDPB je 27. oktobra doneo hitnu obavezujuću odluku o zabrani obrade ličnih podataka za bihevioralno oglašavanje na pravnim osnovama ugovora i legitimnog interesa u celom Evropskom ekonomskom prostoru“, navodi se u saopštenju. U takvom oglašavanju kompanije se oslanjaju na podatke o preferencijama korisnika kako bi ciljano promovisale svoje proizvode i usluge. Meta se opirao pokušajima da se obuzda ova praksa, primećuje Rojters.

Ako prekrši zabranu, suočava se sa kaznom do četiri procenta globalnog prometa, saopštio je norveški regulator podataka. Meta je juče podsetila da planira da korisnicima u EU i EEA ponudi mogućnost da daju saglasnost na obradu podataka i da će u novembru ponuditi model pretplate kako bi se ispoštovali zahtevi regulatora.

„Članovi EDPB-a znaju za plan nedeljama i već smo razgovarali sa njima kako bismo postigli zadovoljavajući ishod za sve strane“, rekao je portparol kompanije. „Trenutni razvoj događaja neopravdano ignoriše taj temeljit i snažan regulatorni proces“, dodao je on.

Od početka avgusta, Meti u Norveškoj preti kazna od milion kruna (84.380 evra) dnevno ako narušava privatnost korisnika korišćenjem njihovih podataka za oglašavanje, poput lokacije ili pregledanog sadržaja, što je uobičajeno. poslovni model tehnoloških giganata.

Iznos važi do petka i mogao bi biti mnogo veći u budućnosti, kaže Tobias Judin, šef međunarodnog odeljenja Datatilsinet-a. „Pošto će zabrana sada biti trajna, njeno nepoštovanje na nivou EU/EEA predstavljalo bi samo po sebi kršenje GDPR-a, kažnjivo sa do četiri odsto globalnog prometa“, rekao je Judin za Rojters.

EU reguliše pravo na privatnost Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). Norveška nije članica EU, ali je deo jedinstvenog evropskog tržišta. Odluka obuhvata oko 250 miliona korisnika Fejsbuka i Instagrama u Evropi, objavio je Datatilsinet.

Izvor: SEEbiz

 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti