Evropa bi trebalo da ulaže u projektovanje čipova, a ne u proizvodnju

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Evropa želi da proizvede najmoćnije računarske čipove i na tu ambiciju mogla bi da potroši milijarde evra, što bi bilo bolje uložiti u obnavljanje mrtve tradicije dizajna, smatra analitičar nemačke konsultantske kompanije SNV.

Evropska komisija je u martu predstavila desetogodišnji plan Digital Compass, čija okosnica udvostručuje evropski udeo u globalnoj proizvodnji čipova na 20 procenata i gradi dvonatometarsku fabriku superbrzih čipova.

Plan je poprimio karakter ispravljanja krize, jer su globalni lanci snabdevanja počeli da pucaju pod teretom naglog oporavka potražnje za proizvodima poput pametnih telefona i električnih vozila od propadanja u ranim fazama pandemije.

Evropska komisija ne može postići cilj postavljen za 2030. godinu jer EU nema dovoljno veliko tržište na kojem bi se mogli prodavati proizvodi najsavremenije fabrike, upozorava analitičar Stiftung Neue Verantvortung Jan-Peter Kleinhans.

"U Evropi trenutno jednostavno nema posla za evropsku fabriku čipova, uglavnom zato što nema potrošača", objašnjava Kleinhans, dodajući da bi fabrika morala da privuče kupce izvan Evrope, a šanse nisu velike, rekao je on .

Problem evropske strategije je što, za razliku od SAD-a i Azije, Evropa nema razvijen sektor dizajna čipova koji bi opravdao ulaganje u veliku fabriku, dodaje Kleinhans.

Vodeći svetski proizvođači čipova, tajvanski TSMC i južnokorejski Samsung, planiraju da ulažu u Sjedinjene Države kako bi bili na raspolaganju vodećim kompanijama za proizvodnju čipova, kao što su Kualcomm ili Nvidia, koje prepuštaju proizvodnju.

Tome se mora dodati i Intelov plan za pokretanje sopstvene proizvodnje ili angažovanje podizvođača, pre svega u Sjedinjenim Državama, što će značiti još veći proizvodni kapacitet i otvoriti pitanje isplativosti širenja proizvodnje u Evropi, dodaje nemački analitičar.

Umesto toga, Evropa bi se trebala usredsrediti na oživljavanje urušenog sektora dizajna čipova, smatra on.

Stari kontinent ima samo dve kompanije na listi koje se bave dizajniranjem, ali ne i proizvodnjom čipsa. Jedan od njih je Dialog, koji je japanski Renesas kupio za samo šest milijardi dolara.

Appleova najava da ulaže milijarde evra u novu fabriku dizajna čipova u Minhenu pokazuje u kom pravcu treba da ide EU, tvrdi nemački ekspert.

„Apple je u proteklih 10 godina učinio više na dizajniranju čipova u Evropi nego Komisija“, zaključuje on.

Izvor: SEEbiz

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti