EU sagoreva zalihe gasa najbržim tempom od energetske krize

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

EU prazni svoja skladišta gasa najbržim tempom od energetske krize pre tri godine, jer hladnije vreme i pad uvoza povećavaju potražnju.

Količina gasa u skladištima u bloku opala je za oko 19% od kraja septembra (kada se završava sezona dopune na tržištima gasa) do sredine decembra, pokazuju podaci industrijskog tela GIE (Gasna infrastruktura Evrope).

U prethodne dve godine zabeležen je samo jednocifren pad u istom periodu, kada je toplo vreme omogućilo da skladišta ostanu relativno puna tokom zimske grejne sezone, a industrije su obuzdale potražnju zbog viših cena.

- Evropa je ove zime morala mnogo više da se oslanja na svoje podzemne zalihe nego u protekle dve godine, kako bi nadoknadila manji uvoz tečnog prirodnog gasa i zadovoljila veću potražnju - rekla je Nataša Filding, šef odeljenja evropskih cena gasa u Argus mediji, agenciji za određivanje cena.

Evropa se takođe suočila sa većom konkurencijom za uvoz LNG-a od azijskih kupaca. Poslednji put kada su zalihe gasa na kontinentu ovako brzo ispražnjene do sredine decembra bilo je 2021. godine, kada je Rusija počela da smanjuje isporuke gasa.

Nivoi skladištenja u EU su sada na 75%, neznatno iznad proseka u prethodnih 10 godina. Nivoi skladištenja su bili blizu 90% sredinom decembra prošle godine.

Trgovci već trguju gasom za isporuku sledećeg leta po višoj ceni, što je znak da će popunjavanje skladišta biti sve skuplje. Zemlje EU treba da popune svoja skladišta do 90% kapaciteta do početka novembra u skladu sa ciljem Evropske komisije.

Značajan deo zaliha gasa EU sada dolazi u obliku LNG-a, koji je poslednjih nedelja sve više politizovan.

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp upozorio je EU da mora da se obaveže na kupovinu "velikih" količina američke nafte i gasa ili da se suoči sa taksama, dok je Katar zapretio da će zaustaviti svoje isporuke LNG-a ako zemlje članice striktno primenjuju nove zakone koji će kažnjavati kompanije koje ne ispunjavaju postavljene kriterijume o emisiji ugljenika, ljudskim i radničkim pravima.

SAD su najveći dobavljač LNG-a za EU, a Katar treći po veličini.

Drugi razlog brzog pražnjenja skladišta je hladno vreme, kao i takozvani "dankelflaute" - dani kada ni solarni paneli ni vetroturbine ne generišu nikakvu energiju - što je povećalo potražnju za gasom za proizvodnju električne energije.

Izvor: eKapija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti