Eco Rating: Pokrenuta nova pan-industrijska inicijativa za mobilne uređaje

Komentari: 0
Fotografija od: seebiz.eu

Pet vodećih evropskih mobilnih operatera udružilo je snage da predstavi novu panindustrijsku šemu eko ocenjivanja koja će pomoći potrošačima da identifikuju i uporede najodrživije mobilne telefone i podstaknuće proizvođače mobilnih uređaja da smanje svoj uticaj na životnu sredinu.

Inicijativu za eko rejting zajednički su pokrenuli Deutsche Telekom, Orange, Telefonica (koja posluje pod markama O2 i Movistar), kompanija Telia i Vodafone kako bi korisnicima pružili relevantne informacije o uticaju proizvodnje, upotrebe, transporta i odlaganja mobilnih uređaja na životnu sredinu. telefoni.

Eco Rating pruža operaterima i njihovim korisnicima detaljniji uvid u održivu ocenu mobilnih uređaja kako bi podstakao potražnju za elektronikom viđenu tokom životnog ciklusa uređaja.

Inicijativa Eco Rating proceniće niz novih mobilnih telefona od 12 brendova, a očekuje se da će i drugi biti uključeni u budućnosti. Trenutno uključeni partneri su: Bullitt Group (robusni mobilni telefoni CAT i Motorola), Doro, HMD Global - dom Nokia telefona, Huavei, MobiVire, Motorola / Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL / Alcatel, Ksiaomi i ZTE.

Od juna 2021. godine, mobilni operateri počinju da uvode zaseban sistem označavanja eko rejtingom na prodajnim mestima u 24 evropske zemlje. Više informacija o inicijativi i načinu izračunavanja ocena možete naći na vvv.ecoratingdevices.com

Nakon detaljne procene, svaki mobilni uređaj će dobiti konačnu eko ocenu koja će označavati njegove ekološke performanse tokom celog životnog ciklusa, sa maksimalnom ocenom 100. Eko ocena će takođe pružiti dodatne informacije i istaknuti pet ključnih aspekata mobilne održivosti: održivost , popravljivost, mogućnost reciklaže, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

Vodeći ljudi pet mobilnih operatera - Tim Hottges (Deutsche Telekom), Stephane Richard (Orange), Jose Maria Alvarez-Pallete (Telefonica), Allison Kirkbi (Telia Compani) i Nick Read (Vodafone Group) u zajedničkoj izjavi podržali su pokretanje inicijativa Eco Rating.

„Izgradnja održivije budućnosti naša je zajednička odgovornost, pa verujemo da je pravo vreme za uvođenje usaglašenog sistema ekološkog označavanja u celoj industriji, povećavajući transparentnost i pomažući u podizanju svesti o uticaju telefona na kupce na životnu sredinu.

Radujemo se što ćemo se pridružiti još većem broju proizvođača i telekomunikacionih operatera inicijativi Eco Rating i nadamo se da će to inspirisati čitavu industriju da ubrza svoj prelazak na kružni model upravljanja kada su u pitanju mobilni telefoni. “

Koristeći informacije o proizvođaču uređaja, Eco Rating primenjuje doslednu i objektivnu metodologiju procene kroz 19 različitih kriterijuma, dajući jedinstveni rezultat za svaki uređaj.

Pored toga, Eko ocena daje smernice u pet ključnih oblasti:

• Trajnost - robusnost uređaja, trajanje baterije i garantni rok za uređaj i njegove delove.

• Popravljivost - odnosi se na to koliko je lako popraviti uređaj, uključujući dizajn mobilnih telefona i srodne aktivnosti koje bi mogle produžiti životni vek poboljšanjem popravke, ponovne upotrebe i nadogradnje. Bolji rezultat pokazuje kako su ovi aspekti podržani.

• Reciklabilnost - koliko komponenata uređaja može ponovo da se upotrebi i materijali recikliraju.

• Klimatska efikasnost - životni ciklus emisije gasova sa efektom staklene bašte uređaja. Što su bolji rezultati, to je veći pozitivan uticaj na klimu.

• Efikasnost resursa - procenjuje uticaj prouzrokovan količinom manje raspoloživih sirovina koje uređaj koristi (npr. Zlato za proizvodnju elektronskih komponenti) u odnosu na oskudicu resursa; u ovom slučaju što je bolji rezultat, to će manje uticati na dostupnost materijala.

Metodologija ekološkog ocenjivanja zasniva se na najboljim praksama i znanju prikupljenom tokom prethodnih inicijativa za eko-označavanje.

Razvijen je uz tehničku podršku i nadzor IHOBE-a, uz učešće proizvođača uređaja i korišćenje najnovijih standarda i smernica Evropske unije, ITU-T, ETSI i ISO sa novim parametrima koji su uvedeni po potrebi.

Eko rejting se uvodi u sledećim evropskim zemljama: Albanija, Austrija, Crna Gora, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Irska, Italija, Litvanija, Mađarska, Nemačka, Poljska, Portugalija, Rumunija, Severna Makedonija , Slovačka, Španija, Švedska, Turska i Velika Britanija.

Izvor: SEEbiz

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti