Duži radni vek alata, manja potrošnja energije
![](https://www.industrija.rs/uploads/news/big_1738847252~~Screenshot_4.png)
Za proizvodne kompanije je postalo neophodno da proizvode na klimatski prihvatljiv i ekonomičan način. S merama integrisanim u procese moraju da se obezbede što niže emisije zagađivača i manje korišćenje resursa, a istovremeno da se što više zaštite i rasterete zaposleni - jer je to jedini način da se kompanije pripreme za buduće zadatke. Tehnologija hidraulične ekspanzije u kompanijama za rezanje metala može da doprinese ekološkim, ekonomskim i socijalnim poboljšanjima.
Svet industrijske proizvodnje se menja. Dekarbonizacija je dugoročni cilj na svim područjima ekonomije i društva. Na putu ka ovom cilju preispituju se procesi i usluge u smislu očuvanja resursa i klimatske neutralnosti. Najviši prioritet među korporacijskim područjima delovanja je da se obezbedi buduća održivost. Cilj je postavljen u ekološkom, kao i u ekonomskom i socijalnom smislu: efikasnost na svim područjima.
Samo pažljivom raspodelom svih resursa biće moguće uspešno prevazići ogromne izazove ekonomske efikasnosti, zaštite životne sredine i društvene odgovornosti. Za proizvodne kompanije je zato neodvojivo da se sva roba proizvodi na način koji čuva resurse i istovremeno održava sposobnost životne sredine da se regeneriše.
Zajednički cilj SCHUNK-a i MAPAL-a je održivost
SCHUNK, globalni igrač i integrativni partner u automatizaciji i proizvodnoj tehnologiji, takođe se fokusira na ekološke, ekonomske i socijalne probleme. Održivost, kako za naše zaposlene, tako i za naše stranke, naš je glavni prioritet. Cilj je optimizacija korisničkih procesa i njihovo ekonomičnije i fleksibilnije oblikovanje – uključujući i rezanje metala.
Zajedno sa svojim tehnološkim partnerom MAPAL iz Alena, specijalistom za alate, stezne uređaje i rešenja za mašinsku obradu, SCHUNK radi na tome kako korisnici mogu da obave prelazak na održiviju mašinsku obradu.
Obe kompanije su prepoznale prednosti tehnologije hidraulične ekspanzije u proizvodnom području. Rezultat: korisnici imaju koristi od tehnološkog vodstva u tehnologiji hidraulične ekspanzije u ekološkim, ekonomskim i socijalnim pitanjima.
SCHUNK i MAPAL stoga preporučuju da se kompanije za rezanje metala oslanjaju na tehnologiju hidraulične ekspanzije u proizvodnji koja je usmerena na budućnost iz razloga održivosti.
Plus za budućnost: tehnologija hidraulične ekspanzije u rezanju metala
Mnogi korisnici obrade metala odavno su ubeđeni u ovu tehnologiju, jer im omogućava da postignu ekonomičnu, efikasnu i u pogledu resursa štedljivu obradu delova.
Držači za alate za hidrauličnu ekspanziju dostupni na tržištu za bilo koju primenu.
Stezanje alatima izvodi se hidrauličnim mehanizmom, pri čemu je vijak uvrnut i pritiska unutrašnji medijum i elastično deformiše rukav za širenje.
Na taj način je drška alata čvrsto obuhvaćena. Visoka zategnutost i radijalna krutost obezbeđuju apsolutno sigurno držanje alata i precizno održavanje tačnosti.
I SCHUNK i MAPAL imaju decenije iskustva s ovom tehnologijom. Zahvaljujući specifičnoj aplikaciji, diferenciranoj segmentaciji držača alata, kupci dobijaju pravi držač alata za hidrauličnu ekspanziju u zavisnosti od primene i zahteva.
Oni su garantovano izbalansirani i pogodni za velike brzine rotacije. “Tehnologija hidraulične ekspanzije značajno podržava kompanije u industriji rezanja metala na putu ka dekarbonizaciji“, naglašava Matias Brener (Matthias Brenner), direktor prodaje i proizvodnje tehnologije stezanja kompaniji SCHUNK. “Industrija, biznis i društvo moraju zadovoljiti hitne zahteve za nižim emisijama i manjom potrošnjom energije i materijala“, ističe Brener.
“Ako želite da proizvodite održivo u budućnosti, morate da iscrpite sve mere za smanjenje emisije CO2. To uključuje nove klimatske proizvode i usluge, kao i smanjenje emisija u sopstvenim operacijama i u lancu snabdevanja“.
“Upotreba tehnologije hidrauličke ekspanzije doprinosi održivoj proizvodnji iz ekološke, ekonomske i socijalne perspektive", naglašava Denis (Dennis) Minder, globalni šef tehnologije stezanja proizvoda i aplikacija u MAPAL-u, dodajući: “S tehničke tačke gledišta, jedna od prednosti držača alata za hidrauličnu ekspanziju u smislu održivosti je znatno duži radni vek alata.
Ako želite da budete odgovorni u proizvodnji, trebalo bi da razmislite o prelasku na tehnologiju hidraulične ekspanzije. Za nove nabavke, držači alata za hidrauličnu ekspanziju su prvi izbor kada je u pitanju perspektiva održivosti“.
Znatno povećanje kvaliteta radnih komada i radnog veka držača alata
Zahvaljujući svom konceptu dizajna, tehnologija hidraulične ekspanzije označava očuvanje resursa i pouzdanost procesa. Trajna preciznost odvijanja u držaču alata za hidrauličnu ekspanziju i efikasno prigušivanje vibracija zahvaljujući unutrašnjem jastučiću za ulje, daju kao rezultat najbolje površine radnog predmeta, sprečavajući mikromehuriće, štiteći vretena mašine i produžavajući životni vek alata za stranke.
Stranka ima odmah koristi od uštede na troškovima i od kvalitetnijih rezultata. S tehnologijom hidrauličke ekspanzije, preciznost odvijanja, snaga stezanja i obrtni moment ostaju konstantni tokom procesa obrade. Ova pouzdanost procesa štiti i radni predmet i operativne resurse, posebno oštricu alata. Sve u svemu, znatno se smanjuju potrebna preuređenja i na radnom komadu i u podešavanju mašinske obrade.
U poređenju sa steznim glavama, koje su podvrgnute velikom naprezanju zbog stalnog grejanja i hlađenja, glava za hidrauličnu ekspanziju traje znatno duže. Naime, tu ne dolazi do zamora materijala usled toplotnog naprezanja.
“Mi u MAPAL-u smo preko poređenja potvrdili duži radni vek alata“, objašnjava Denis Minder. “Dok stezne glave ne proizvode više početni kvalitet komponenti nakon oko 500 ciklusa stezanja, trenutna UNIK stezna glava postiže 10.000 do 15.000 ciklusa – s doslednim kvalitetom za korisnika“, dodaje. “Ova dugovečnost ima za posledicu zaštitu resursa, jer metalski radnik može pouzdano da koristi opremu dugi niz godina.
Držač alata za hidrauličnu ekspanziju impresivan je takođe i kada se radi o servisiranju i obnavljanju: ugrađeni delovi mogu da se zamene i hidraulično ulje može da se dopuni. To znači da je držač spreman za drugi život i za još 10.000 do 15.000 mašinskih ciklusa.
“Tehnologija hidraulične ekspanzije veoma je efikasan ključni faktor za uspešnost i uštedu materijala“, naglašava Matias Brener. Izbegavanje odbacivanja ima odmah pozitivan efekat na smanjenje emisije CO2, jer vredne sirovine već sadrže resurse koji ne treba da se rasipaju. “Mentalitetu odbacivanja došao je kraj. To je posebno podržano držačem alata za hidrauličnu ekspanziju, jer je dizajniran za dug radni vek alata“, kaže Brener.
Jednostavno rukovanje delovima korisno je za bezbednost zaposlenih
A postoji još jedan argument u korist tehnologije hidraulične ekspanzije: zaštita zaposlenih. Operatori mašina su zahvalni za jednostavno i nesmetano rukovanje visokokvalitetnim držačem alata, jer ga je potrebno samo ubaciti i čvrsto zavrnuti. Sve u svemu, razmena traje samo nekoliko sekundi i ipak se obavlja mikrometarskom preciznošću.
Nisu potrebni dodatni periferni uređaji. Kratka vremena postavljanja i eliminacija preuređivanja imaju neposredan uticaj na produktivnost i smanjuju troškove rada. Na kraju, ali ne i najmanje važno, bezbednost na radu u svakodnevnim operacijama obrade metala takođe je podignuta na novi nivo zahvaljujući tehnologiji hidraulične ekspanzije. Izgoretine na vrućoj steznoj glavi više se ne javljaju.
“Uređaj za smanjivanje nije samo neugodan za upotrebu, već je i potencijalni izvor opasnosti“, ističe Denis Minder. “I to je eliminisano držačem alata za hidrauličnu ekspanziju“.
Znatne uštede energije u poređenju sa stezaljkama koje se skupljaju
Pored trajnosti, očuvanja resursa i zaštite na radu, tehnologija hidraulične ekspanzije takođe impresionira svojim uštedama energije u poređenju s upotrebom steznih glava. Eliminisana je visoka potrošnja električne energije, koja je tu uobičajena – kao i s njom direktno povezana znatna količina emisije CO2. “Snažan argument za prelazak na hidraulično stezanje je velika potrošnja energije tokom skupljanja“, objašnjava Denis Minder.
Odustajanje od skupljanja toplote eliminiše svu potrošnju energije, smanjuje emisiju CO2 i smanjuje troškove energije“, kaže stručnjak MAPAL-a. “U sopstvenoj proizvodnji smo otkrili da jedinica za skupljanje koja se svakodnevno koristi u radu u tri smene, troši 10.000 do 12.000 kilovatsati električne energije godišnje – tako da je to pravi gutač energije“, kaže Minder. “Postupak je mnogo ekonomičnije s držačima alata za hidrauličnu ekspanziju.
Svako smanjenje potrošnje energije pomaže nam na putu ka postizanju naših ciljeva održivosti!“
Upotreba tehnologije hidraulične ekspanzije u procesima obrade tako uzima u obzir mnoge dimenzije održive proizvodnje – od zaštite resursa, počevši od sirovine, do energije i poboljšanih i manje stresnih uslova rada za zaposlene. Poboljšanje postojećih procesa u svakodnevnom poslovanju jedan je od važnih faktora u stvaranju proizvodnje proizvoda efikasnijom u pogledu resursa, bez obzira na područja koje su u to uključena.
Od ključnog je značaja da operatori pogona razmotre sva područja potrošnje resursa, identifikuju bilo kakvo rasipanje i na kraju ga eliminišu. Čak i male promene u proizvodnom procesu mogu da se uvode bez većih inženjerskih napora i brzo pokazuju primetan efekat.
Upotrebom držača alata za hidrauličnu ekspanziju korisnici mašinske obrade mogu odmah da smanje emisije CO2 i postignu svoje klimatske ciljeve – u toku rada i bez skupog preuređivanja.
Budući da su geometrije držača alata za hidrauličnu ekspanziju TENDO Slim 4ax (SCHUNK) i UNIQ DReaM 4.5° (MAPAL) potpuno iste kao i kod steznih glava koje se skupljaju na toploti, mogu da se zamene 1:1 bez reprogramiranja.
Zamena nikada nije bila lakša.
SCHUNK Intec GmbH
Spann- und Greiftechnik
Friedrich-Schunk-Straße 1
A - 4511 Allhaming
Tel. +43-7227-22399-0
Fax +43-7227-21099
info@at.schunk.com
www.schunk.com