Dogovoreno smanjenje emisije štetnih gasova

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Klimatski pakt iz Glazgova, koji ima za cilj sprečavanje globalnog zagrevanja, postignut je u subotu uveče na samitu COP26 koji predstavlja prvi klimatski sporazum kojim se eksplicitno planira smanjenje korišćenja uglja.

Svih 197 članica Ujedinjenih nacija, potpisnica Sporazuma, obavezale su se na hitno smanjenje emisije štetnih gasova, ali i na veća izdvajanja za zemlje u razvoju - kako bi im se pomoglo da se prilagode štetnim uticajima nastalim kao posledica klimatskih promena.

„Nakon potpisivanja Sporazuma, mnogi su bili mišljenja da ono što su delegati obećali nije dovoljno da se povećanje globalne temperature ograniči do 1.5 stepen Celzijusa, a koliko naučnici ističu da je potrebno kako bi se izbegle katastrofalne posledice zagrevanja planete. Posebne polemike vodile su se oko klauzule o “postepenom ukidanju” uglja u prvobitnom nacrtu, a koja je preformulisana u “postepeno smanjenje”, čime su države pozvane da ubrzaju “napore da postepeno smanje” umesto da “postepeno isključe” ugalj. Tekst je takođe uključio narativ o udaljavanju od subvencija za fosilna goriva. .“ navodi mr Dušan Stokić rukovodilac centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost Privrene komore Srbije.

„Osim fosilnih goriva došlo je do oštre podele između razvijenih i zemalja u razvoju oko finansiranja adaptacije na klimatske promene, ali pojavila se i ideja o uspostavljanju novog fonda za “gubitke i štetu” u koji bi bogati uplaćivali za posledice klimatske krize kod najugroženijih. Razvijene zemlje su se 2009. godine obavezale da će obezbediti 100 milijardi dolara godišnje državama u razvoju do 2020, ali taj cilj ipak nije dostignut dodaje Stokić.

U Klimatskom sporazumu iz Glazgova od država se traži da revidiraju klimatske planove do kraja sledeće godine kada se održava sledeći samit COP27 u Egiptu, i postave ambicioznije ciljeve za smanjenje emisija štetnih gasova za 2030. godinu. Takođe postoji potreba da bogate zemlje povećaju novčana sredstva koja daju onima koji već trpe gubitke i štetu od uticaja klimatskih promena - pored trenutnih 100 milijardi dolara godišnje.

Sa potpisivanjem ovog sporazuma ustanovljen je prvi međunarodni, globalni, klimatski sporazum u kome se pominje ugalj gde se navodi da je obaveza da se teži ka „postepenom ukidanju" uglja je ublažena u odnosu na prvobitni nacrt, i preformulisana u „postepeno smanjenje" uglja.

„Ono što je svakako izvesno je da je COP26 doneo određeni napredak i zamah, pa su očekivanja da bi dalji stvarni uticaj i pozitivni efekti mogli da budu vidljivi kao rezultat pregovora sledeće godine, posebno sa ažuriranim Nacionalno utvrđenim doprinosima (NDC). „ završava Stokić.

 

Izvor: PKS

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti