DIGITALIZACIJA I EKOLOGIJA RUKU POD RUKU

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Veliko nam je zadovoljstvo da smo imali priliku da razgovaramo sa gospodinom Goranom  Milisavljevićem, direktorom sektora Digital Industries u kompaniji Siemens Srbija.

Časopis Industrija: Koliko naše tržište prihvata i primenjuje digitalizaciju u svom poslovanju? I koliko se iz ugla jednog preduzeća ulaganja u digitalizaciju isplate?

Goran Milisavljević:Digitalizacija nije više samo budućnost privrede u Srbiji, već njena sadašnjost i imperativ uspešnog poslovanja.

Reč je o procesu koji se dešava i u mnogim    kompanijama u Srbiji i ponosni smo na činjenicu da svoje znanje prenosimo i na ovom tržištu.

Zahvaljujući Siemensovom digitalnom portfoliju, kompanije poput Henkel Srbija, Imlek, Knjaz Miloš, Metalac i mnoge druge primenile su nove tehnologije u svrhu digitalizacije i unapredile svoju efikasnost i konkurentnost.

Digitalizacija znači i brži plasman proizvoda na tržište, efikasnije prilagođavanje potrebama tržišta, povećanje produktivnosti i kvaliteta, smanjenje troškova proizvodnje i mnoge druge benefite.

Iz tog razloga, ulaganje u digitalizaciju uvek se isplati i treba da ga shvatimo kao investiciju, a ne kao trošak.

Međutim, kad govorimo o digitalnoj transformaciji, treba još nešto da naglasimo: ovde nije samo reč o pukoj tehničkoj integraciji digitalnih tehnologija u poslovanje, već i o kulturološkoj promeni koja od organizacija zahteva da se neprestano menjaju, da eksperimentišu i promene "status kvo“.

U tom smislu, mi smo u Siemensu još ranije počeli sa pripremama naših ljudi za novo doba – da uvodimo drugačiji način razmišljanja i da nudimo nova znanja.

Shvatili smo da samo na ovaj način možemo doprineti lokalnoj zajednici i domaćoj privredi, rasti kao kompanija zajedno s kupcima i sa njima raditi na rešenjima budućnosti u industriji i pametnoj infrastrukturi s naglaskom na energetsku i ekološku održivost.

Časopis Industrija: Na šta se Siemensov sektor digitalizacije trenutno najviše fokusira? Koji su projekti aktuelni, a šta je u planu?

Goran Milisavljević: Naš cilj je da jačamo kompetencije za digitalizaciju u industrijskim postrojenjima u duhu standarda industrije 4.0, jer je to veoma važno za budućnost. Ideja iza ovog koncepta je održiva digitalna proizvodnja, upravo sa akcentom na reči "održiva“.

Za razliku od prethodnih vremena i ranijih industrijskih revolucija, mi sada moramo da mislimo na smanjenje ekološkog otiska na životnu sredinu i potpuno nove inovativne poslovne modele koji se baziraju na cirkularnoj ekonomiji.

Ukoliko govorimo o konkretnim rešenjima, izdvojio bih jedan na koji smo mi u Simensu veoma ponosni.

Reč je o stvaranju digitalnog blizanca, bilo proizvodnog procesa ili samog proizvoda, na kojem se mogu virtuelno testirati razne novine pre njihove implementacije u fizički svet.

Ovakva praksa smanjuje fizički otpad, štedi energiju i vreme, smanjuje emisije CO2 i nudi poseban uvid i ideje važne za poboljšanje dizajna proizvoda i planiranje proizvodnje.

Tu su naravno i ostala rešenja, kao što su Edge, IOT, industrijska veštačka inteligencija, umreženost, virtualni PLC i slično.

Vezano za sva softverska rešenja iz našeg portfolija digitalizacije se možete informisati i na Siemens-ovoj otvorenoj digitalnoj platformi Xcelerator, koja    omogućava korisnicima da ubrzaju svoju digitalnu transformaciju lakše, brže i u većem obimu.

Časopis Industrija: I sami stavljate održiv razvoj i digitalizaciju u istu rečenicu. Možete li nam malo bliže objasniti tu sponu?

Goran Milisavljević: Održivi razvoj ne postoji bez digitalizacije, a svaka tehnološka inovacija treba da vodi računa da je odgovorna prema ljudima i životnoj sredini.

Održivo poslovanje je okosnica Siemensovog poslovanja i to smo postavili u samo središte razvoja kompanije.

Kao kompanija obavezali smo se da ćemo do 2030. biti karbon neutralna, a o tome koliko ozbiljno shvatamo održivi razvoj govori i podatak    da smo samo prošle godine investirali čak 4,9 milijardi evra u razvoj i registrovali 43.400 patenata.

Ukratko, digitalizacija je upravo ta baza, temelj za održivo i odgovorno poslovanje svake kompanije, a digitalna transformacija i održivo poslovanje suština moderne ekonomije.

Časopis Industrija: Da li su rešenja koje Siemens nudi isključivo za industrijsku primenu, ili postoje stvari koje se mogu koristi ti u svakodnevnom životu?

Goran Milisavljević: Siemens je tehnološka kompanija koja donosi digitalnu transformaciju u poslovne sisteme, počev od industrijske automatike, procesne industrije, komunikacione tehnike i do niskonaponske sklopne tehnike.

Mi stvaramo "tehnologije sa svrhom“, odgovorne i "zelene“ sisteme koji inoviraju praksu.

Međutim, treba da budemo svesni da ono što se dešava u poslovnim procesima, svoju replikaciju ili otisak stvara i u našim životima.

Primera radi, prvi protokol koji je omogućio internet kakav danas znamo stvoren je u naučnoj laboratoriji u CERN-u.

Navešću još jedan primer iz Siemensove prakse – mi smo razvili SiGreen tehnologiju kako bismo pratili koliki je ugljenički otisak proizvoda u celom lancu nabavke.

Sve to je podržano našom otvorenom, međuindustrijskom mrežom Estainium koja služi da proizvođači, dobavljači, kupci i partneri duž dobavljačkog lanca razmenjuju pouzdane PCF podatke.

SiGreen daje podršku kompanijama na njihovom putu prema CO2 neutralnosti i pomaže im da svoju održivost transformišu u konkurentsku prednost, ali takođe posledično omogućava nama kao pojedincima bolju životnu sredinu.

Realni život prati tehnološka dosti gnuća u nauci i poslovanju, i ta veza je neraskidiva.

Zato je važno da dok razvijamo nova poslovna rešenja razmišljamo kako će ona direktno ili posledično uti cati na svakodnevicu, moju, Vašu i naše dece.

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti