Data centri će emitovati 2,5 milijardi tona CO2 do 2030. godine
Očekuje se da će globalna industrija data centara emitovati približno 2,5 milijardi tona ekvivalenta ugljen-dioksida do 2030. godine, prema nedavnom izveštaju Morgan Stenlija.
Ovaj nivo emisija predstavlja oko 40% ukupnih godišnjih emisija gasova staklene bašte Sjedinjenih Američkih Država.
Tehnološki giganti, kao što su Google, Microsoft, Meta i Amazon ubrzano proširuju data centre kako bi podržali rastuće zahteve veštačke inteligencije i računarstva u oblaku.
Iako su ovi objekti ključni za tehnološki napredak, oni su takođe značajni potrošači električne energije, što doprinosi globalnim emisijama ugljen-dioksida.
Izveštaj Morgan Stenlija naglašava da rast predstavlja veliku priliku za razvoj rešenja za dekarbonizaciju, ističući potencijal za investicije u čistu energiju, energetski efikasne tehnologije i zelene građevinske materijale.
Kako ove kompanije teže da ispune svoje klimatske ciljeve do 2030. godine, očekuje se rast investicija u tehnologije za hvatanje, korišćenje i skladištenje ugljen-dioksida (CCUS) i procese uklanjanja ugljen-dioksida (CDR).
Problem i nedostatak vode
Osim potrošnje električne energije, javlja se i problem nedostatka vode, jer data centri koriste vodu za hlađenje servera i mrežne opreme kako bi se sprečilo pregrevanje.
Amazon Web Services finansira šest novih projekata za obnovu vodnih resursa u slivovima koji su pod pritiskom klimatskih promena, rasta populacije i ekonomske aktivnosti.
Tokom 2023. godine, projekti za obnovu vodnih resursa kompanije vratili su 3,5 milijardi litara lokalnim zajednicama kroz 15 projekata.
Sa šest novih investicija najavljenih u Brazilu, Kini, Čileu i SAD, biće vraćeno više od 7 milijardi litara vode svake godine, kada svi projekti budu završeni, najavio je Amazon.
Izvor: eKapija