Daljinsko nadgledanje i kontrola sistema za proizvodnju i distribuciju obnovljive energije
Na putu ka „nultom zastoju“ sa zenon softverom i Microsoft Azure Cloud servisom
Upravljanje udaljenim postrojenjima za proizvodnju električne energije ima svoje specifične izazove, najmanje u vidu efikasnog nadgledanja operacija. Slovenački proizvođač obnovljive energije Gorenjske Elektrarne, rešio je ove izazove koristeći novo i tehnološki napredno IoT rešenje koje kombinuje COPA-DATA zenon softver sa Microsoft Azure Cloud servisom.
Gorenjske Elektrarne su deo Elektro Gorenjska, jedne od slovenačkih vodećih distributera električne energije. Specijalizovana je za razvoj energije iz obnovljivih izvora, uključujući solarnu i hidroelektričnu energiju. S obzirom na prirodu izvora energije, lokacije za proizvodnju se nalaze na udaljenom i teško pristupačnom terenu. Ovo može predstavljati izazove u smislu nadgledanja i kontrole udaljenih lokacija.
Kompanija Gorenjske Elektrarne počela je da upotrebljava COPA-DATA SCADA softver još 2006. godine, kada je njena hidroelektrana „Soteska“ koristila zenon za lokalnu kontrolu i sistem nadgledanja. Tim Gorenjskih Elektrarna bio je zadovoljan poboljšanim sistemom i pouzdanošću koje je zenon pružao. „zenon je jednostavan i lak softverski alat za razvijanje i izuzetno je stabilan u radu“, objasnio je Jurij Čadež, menadžer projekta u Gorenjskim Elektrarnama. „Poverenje i ubeđenost u rešenje su dva od mnogo razloga zašto smo izabrali da izvršimo standardizaciju na bazi zenon softvera.“
Poboljšana vidljivost pomogla je optimizaciji učinka
Sledeći projekat renoviranja je bio u maloj hidroelektričnoj elektrani od 125 kW (Small Hydroelectric Power Plant - SHPP) „Sorica“ tokom 2007. godine. zenon je implementiran kao lokalni SCADA sistem za kontrolu operacija, beleženje glavnih parametara elektrane, omogućavajući vizualizaciju kompletne SHPP, obaveštavanje o stanju i ne-optimalnim operacijama, omogućavajući dalje operacionalne analize i optimizaciju. Renoviranje kontrolnog sistema elektrane uz pomoć zenon-a, rezultiralo je smanjenjem operacionalnih troškova u visini od 30% kao i poboljšanjem proizvodnje od 15% kroz eliminacije zastoja i ne-optimalnih operacija.
„Imamo veoma dobro iskustvo sa rešenjem kompanije COPA-DATA“, rekao je Aleš Ažman, direktor Gorenjskih Elektrarna. „Za nas je bilo jako važno da izvršimo optimizaciju troškova proizvodnje i da dobijemo pregled svih operacionih parametara. zenon nam je pomogao da ovo ostvarimo i usput pomogao da poboljšamo učinak elektrana i smanjimo operacionalne troškove.“
Centralizovana kontrola donosi uštedu
„Sorica“ projekat je pokrenuo niz projekata poboljšanja centralizovanog i decentralizovanog monitoringa svih HPP operacija, koji su trajali od 2010. do 2013. godine. Zatim, tokom 2014. i 2015. godine, dodatne 23 fotonaponske elektrane povezane su na centralni SCADA sistem. zenon je implementiran preko mreže da bi omogućio da operativni parametri, alarmi i „live“ prenos sa kamera budu prikazani u kontrolnom centru HPP-a u Kranju.
Koristeći zenon web server i web client, ove informacije mogu biti prikazane na bilo kojoj udaljenoj lokaciji sa internet konekcijom. zenon Webserver Pro omogućava operaterima na terenu da se daljinski povežu na centralni zenon SCADA sistem da bi vršili monitoring i kontrolu elektrana sa bilo koje lokacije.
„Videli smo značajno poboljšanje u vođenju naših podataka uz pomoć zenon integracije“, objasnio je Ažman. „Sistemsko održavanje je poboljšano, operacionalni troškovi su smanjeni i još se smanjuju.“
Izazovi u komunikaciji zahtevaju kreativna rešenja
U nadležnosti Gorenjskih Elektrarna nalazi se 15 hidroelektrana, 23 fotonaponske elektrane i 3 kombinovane ciklusne elektrane širom Slovenije. zenon je implementiran u sve operacionalne delove HPP radi iščitavanja procesnih podataka i metrike iz PLC-ova, što omogućava potpunu kontrolu i zaštitu elektrane.
Sledeći korak će biti integracija manjih elektrana i kombinovanih ciklusnih elektrana. Zbog geografskog ograničenja poslovanja Gorenjskih Elektrarna, kompanija je morala da iskoristi više vrsta komunikacionih rešenja kako bi uspela da ispuni zahteve za centralizovanim uvidom u operacije. Za Gorenjske Elektrarne bili bi preveliki troškovi izgradnje sopstvene komunikacione mreže na toliko velikom geografskom području, tako da je kompanija morala da se osloni na iznajmljivanje IP-VPN linija i na satelitsku vezu na pojedinim izuzetno udaljenim lokacijama.
Satelitska komunikacija je posebno nepouzdana i u tom slučaju zenon je imao ključnu ulogu u nadgledanju mreže i obezbeđenju sigurnosti komunikacione opreme. Ovo je navelo Gorenjske Elektrarne da istraži mogućnosti korišćenja zenon-a u kombinaciji sa Microsoft Cloud platformom Azure, uključujući Azure IoT Suite.
zenon je u potpunosti integrisan sa Microsoft Azure Cloud servisima, uključujući Azure RemoteApp. To omogućava prilagodljivu platformu koja je dizajnirana da pomogne organizacijama da ostvare benefit od skalabilnosti, brzine i isplativosti Cloud-a bez potrebe za korekcijama aplikacije. Korisnici mogu da prenesu postojeće aplikacije na bilo koji uređaj, bez potrebe za korekcijama aplikacija, čime se eliminiše potreba za budućim troškovima, smanjujući vreme koje je potrebno da Cloud rešenje zaživi.
Brzi uvid sa Cloud servisom
Upotreba Mikrosoft Azure RemoteApp omogućava da se informacije iz kontrolnog centra Gorenjskih Elektrarna mogu pogledati na mobilnim klijentima bez kašnjenja. Zaposleni samo instaliraju Remote App klijent na svojim uređajima (PC, tablet ili telefon) koji su spojeni na internet i odmah mogu, uz potpunu bezbednost, pristupiti zenon aplikacijima. Sa malo investiranja i bez specijalnog hardvera, Gorenjske Elektrarne omogućavaju svakom članu svog tima, selektivno za one kojima je to potrebno, operacionalni pregled podataka sa svih 36 lokacija.
Korisnici mogu da pregledaju alarme, događaje, trendove i izveštaje kada kod im je to potrebno, bez naprezanja. Azure se automatski prilagođava zahtevu – povećane aktivnosti, kao što su odgovor na incident ili stanje alarma, u potpunosti su podržane, bez gubitka performansi.
„Jedan od razloga zašto smo izabrali da realizujemo projekat sa COPA DATA softverom je i odlično tehničko znanje COPA-DATA tima“, objasnio je Čadež. „Znanje je prožeto kroz sve što oni rade i imamo kompletno poverenje u rešenja i dalji razvoj."
„Znamo da će COPA-DATA tim efikasno koristiti nove tehnologije, čak, to se ne radi samo „zbog toga“ nego samo kada to implicira realne i opipljive benefite za klijente. Ovo osigurava da su zenon rešenja pouzdana, efikasna i laka za korišćenje.“
Kontakt: