Da li Srbija ulazi u zonu ekonomskog preživljavanja?
![](https://www.industrija.rs/uploads/news/big_1738847936~~Screenshot_5.png)
Šta se dešava kada poslovanje postane sinonim za neizvesnost? Kako da mali i srednji privrednici planiraju rast kada se pravila igre stalno menjaju, troškovi skaču, a naplata potraživanja postaje lutrija? Može li se u takvim uslovima govoriti o zdravoj ekonomiji ili smo već ušli u zonu preživljavanja?
Dok se donosioci odluka hvale stabilnim privrednim okruženjem, realnost na terenu izgleda drugačije – preduzetnici u Srbiji bore se sa rastućim nametima, birokratskim preprekama i nejednakim uslovima na tržištu rada, a najteže je najmanjima. Ekonomska situacija za mala i srednja preduzeća u Srbiji trenutno je alarmantna, ističe u razgovoru za eKapiju Jovana Mihajlović, zastupnica udruženja Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije.
-Rastući troškovi poslovanja u Srbiji posledica su kombinacije ekonomske nestabilnosti, inflacije, rasta cena inputa i nepredvidive poreske politike. Država je kroz niz mera povećala direktne i indirektne troškove poslovanja, dok se privrednici suočavaju sa otežanim uslovima naplate potraživanja i manjkom sistemske podrške. Ekonomsku situaciju za male i srednje preduzetnike ocenjujem kao alarmantnu – sve je teže održati likvidnost, planirati rast i obezbediti stabilnost poslovanja.
U takvim okolnostima, preduzetnici su primorani da preživljavaju umesto da razvijaju svoje biznise, što dugoročno ugrožava celu privredu - upozorava naša sagovornica.
Jedan od problema s kojim se suočavaju domaći poslodavci jeste nejednak tretman domaćih i stranih radnika u pogledu poreskih i fiskalnih obaveza. Trenutna regulativa stvara situaciju u kojoj domaći poslodavci moraju da biraju između većih troškova poslovanja ili zapošljavanja radne snage iz inostranstva pod povoljnijim uslovima.
To ne samo da otežava poslovanje malim i srednjim preduzećima, već može i da demotiviše preduzetnike da investiraju u razvoj domaće radne snage.
- Dok se na domaće zaposlene primenjuju visoki porezi i doprinosi, strani radnici u Srbiji uživaju povoljnije uslove, što predstavlja nelojalnu konkurenciju na tržištu rada. Ovakav sistem destimuliše domaće poslodavce da zapošljavaju radnike iz Srbije i direktno doprinosi odlivu domaće radne snage u inostranstvo.
Da bi se smanjila ta razlika, potrebno je izjednačiti poreske stope i omogućiti domaćim firmama poreske olakšice koje bi ih podstakle da zapošljavaju radnike iz Srbije pod fer uslovima - objašnjava Mihajlović.
Bez prostora za inovacije
Trenutno stanje, prema njenim rečima, dovodi do toga da preduzetnici ne mogu da ulažu u razvoj, što ostavlja dugoročne posledice na privredu.
- Kada preduzetnici ne mogu da ulažu u razvoj, to znači da ni privreda ne može da napreduje. Dugoročni efekti ovakvog stanja su katastrofalni – stagnacija tržišta, smanjenje konkurentnosti domaćih firmi, gubitak kvalifikovane radne snage i povećana zavisnost od uvoza. Umesto da inoviramo i razvijamo domaće proizvode i usluge, ostajemo tržište za strane kompanije koje imaju bolje uslove za rad i veći kapital.
Posledično, smanjuje se broj kvalitetnih radnih mesta, što tera mlade i obrazovane ljude da napuste zemlju u potrazi za boljim uslovima.
Ovakvo poslovanje nužno dovodi do dugoročnih posledica – mnogi kvalifikovani radnici, suočeni sa nedostatkom konkurentnih plata i sigurnih uslova rada, odlučuju da napuste zemlju i potraže bolje prilike u inostranstvu. To dodatno iscrpljuje domaće resurse i usporava privredni rast.
Predlozi za konkretne promene
Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije zagovara niz mera koje bi poboljšale uslove poslovanja:
Smanjenje poreskog opterećenja za mala i srednja preduzeća, kako bi se povećala njihova likvidnost i mogućnosti za reinvestiranje u poslovanje
Uvođenje olakšica za zapošljavanje domaće radne snage, kako bi poslodavci bili motivisani da zapošljavaju ljude iz Srbije pod istim uslovima kao strane radnike
Brža i efikasnija naplata potraživanja, jer su mnoge firme na ivici opstanka zbog kašnjenja u plaćanju od strane velikih sistema i države
Uklanjanje birokratskih prepreka, kako bi se smanjila administrativna opterećenja i omogućilo lakše poslovanje
Ukidanje bespotrebnih parafiskalnih nameta
Ukidanje zatvaranja postojećih firmi zbog administrativno-tehničkih propusta, na čemu smo i do sad aktivno radili u okviru inicijative "Ne zatvaraj"
Stabilna ekonomska i pravna politika, kako bi se omogućilo preduzetnicima da dugoročno planiraju i investiraju bez straha od iznenadnih promena koje ugrožavaju poslovanje.
- Bez ovih promena, preduzetnici će nastaviti da posluju u režimu "preživljavanja", što znači da će Srbija dugoročno gubiti radna mesta, prihode i ekonomski potencijal - zaključuje sagovornica eKapije.
Izvor: eKapija