ČUVAJUĆI VODU KAO MALO VODE NA DLANU – TEHNOLOGIJAMA ZA ODRŽIV ODNOS PREMA NAJDRAGOCENIJEM PRIRODNOM RESURSU
Kao globalni lider u tehnološkim inovacijama posvećenim prevazilaženju temeljnih izazova današnjice i ispunjenju društvene odgovornosti, kompanija Siemens nudi neka od najefikasnijih rešenja u oblasti tretmana vode i čuvanja ovog osnovnog, ali dragocenog prirodnog resursa.
Voda se tradicionalno posmatra kao neiscrpan resurs.
Međutim, ovogodišnji UN svetski izveštaj o vodenom razvoju pokazuje da u protekle dve godine 2,2 milijarde ljudi nije imalo pristup čistoj pijaćoj vodi iz pouzdanih izvora, a komisija Ciljeva održivog razvoja je donela procenu da bi globalna potražnja za slatkom vodom mogla do kraja decenije premašiti zalihe za čak 40%.
Pametne tehnologije igraju sve značajniju ulogu u prevazilaženju ovih izazova, a inovacije u upravljanju vodenim resursima postaju ključ rešenja.
Voda i vazduh predstavljaju srce života na Zemlji, a kvalitet i dostupnost ovih resursa već su uveliko ugroženi usled mnoštva faktora: u jednačini koju čine klimatske promene, rast populacije, zagađenje i prekomerna eksploatacija, nameće se jasno rešenje: zadatak iznalaženja najefikasnijih rešenja za očuvanje ovih osnovnih, ali dragocenih resursa predstavlja imperativ današnjice.
Srećom, ne niču samo izazovi, već se paralelno sa njima i razvojem veštačke inteligencije pojavljuju i inovativni, sveži pristupi ovim temama.
Rapidan razvoj veštačke inteligencije otključao je potencijal za neka nova rešenja u ovoj oblasti .
Takođe, sa napretkom tehnologije i AI-a pojavljuje se i nova perspektiva koja može značajno promeniti način na koji razmišljamo o vodenim resursima.
Interesantan primer primene tehnologije u ovom smislu je upotreba dronova za merenje vlažnosti i procenu potrebe za vodom.
Ovi uređaji omogućuju poljoprivrednicima da precizno mapiraju potrebu za zalivanjem, čime se posti že značajno smanjenje suvišnog trošenja vode.
Industrija vode se suočava sa krizom iz različiti h razloga: klimatske promene – na čelu sa prekomernim padavinama i sušama – postavljaju neočekivane, kompleksne zahteve za odgovarajuću regulaciju, urbanizacija podrazumeva drastično uvećane potražnje za čistom vodom, a pooštravanje regulacija i zakona čini tek jednu nit u mreži izazova koji se u ovoj oblasti umnožavaju.
Data situacija iziskuje proakti vniji pristup traženju adekvatnih rešenja i rešenja kako za poboljšanje situacije sada, tako i za sigurnu budućnost.
Inovacije, ideje i aktivne inicijative su neophodan deo rešenja kada su u pitanju navedeni izazovi i održiv tretman svetskih zaliha vode.
Rezultat ovakvog pristupa i truda jeste jedinstven i holistički portfolio osmišljen za održivu industriju vode i dugoročne pozitivne rezultate.
Kao vrelo inovacija usmerenih na stvaranje tehnologije sa svrhom, kompanija Siemens je na globalnom nivou posvećena pružanju tehnoloških odgovora na ključne izazove koji se tiču održivog poslovanja i očuvanja naše planete i njenih resursa.
Prema podacima Ujedinjenih nacija i Ciljeva održivog razvoja, trećina svetske populacije nema pristup čistoj pijaćoj vodi.
Nažalost, situacija se ne poboljšava, naprotiv: stoga voda zauzima posebno mesto među pomenutim izazovima i kompanija Siemens neprekidno radi na poboljšanju efikasnosti i kvaliteta raznovrsnih rešenja za tretman otpadnih voda, drenažu, desalinizaciju i još mnogo toga.
Kompanijski ekstenzivan portfolio obuhvata lepezu mogućnosti i usluga – od elektrifikacije do automatizacije – koje omogućavaju efikasno raspolaganje vodenim resursima putem integracije najnovijih tehnologija.
Siemens spada u pionire u primeni adekvatnih digitalnih rešenja u industriji vode, uključujući sajber bezbednost, optimizaciju mreže i blagovremeno lociranje odliva.
U tom smislu, uticaj koji primena ovih tehnologija ostvaruje nije ograničen na pružanje ciljanih tehnologija koje omogućuju pouzdano vodosnabdevanje i metode odlaganja vode, već je reč i o otvaranju novih mogućnosti unutar čitave industrije vode i jednog pravca njenog kretanja ka daleko efi kasnijem raspolaganju ovim resursom i u budućnosti .
PRIMENA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE U PAMETNIM APLIKACIJAMA ZA SIGURNE ZALIHE
Pametne aplikacije i digitalne usluge za industriju vode pružaju značajniju transparentnost i bolju preglednost te pomažu u prepoznavanju potencijala štednje i garantuju maksimalnu sigurnost zaliha.
U pitanju su Siemens Water (SIWA) aplikacije, kreirane specifično za sektor vode i otpadnih voda: ove aplikacije podupiru energetsku efikasnost i smanjenje zagađenja, sprečavaju gubitke vode i pružaju mere prediktivnog održavanja.
Jedan od primera je SIWA Leak, aplikacija koja omogućava detekciju curenja u realnom vremenu korišćenjem pametnog merenja protoka i na taj način smanjuje gubitke izazvanjem odliva iz cevi za čak 50 procenata.
Veštačka inteligencija aplikacije analizira tok informacija i locira i najmanja curenja, čak i do 0.2 litara u sekundi.
Prednost aplikacije je takođe i mogućnost povezivanja na Cloud i generalna pristupačnost upravljanja koja ne zahteva specifičnu ekspertizu.
Anja Eimer, generalni menadžer za Global Water Business u Siemens-u izjavila je: Postojeći spektar OT i IT uređaja je izuzetno složen, postoji nedostatak kvalifikovanih radnika, a poslovni benefiti mnogih digitalnih aplikacija su često bili
nedefinisani.
Uz naše nove softverske mogućnosti suočavamo se sa pomenutim uslovima i omogućujemo kompanijama koje se bave vodom vršenje operacionih analiza zasnovanih na veštačkoj inteligenciji.
Uz softverska rešenja, kompanijski portfolio pokriva i široku paletu hardverskih proizvoda neophodnih za optimalno funkcionisanje jednog vodovodnog sistema, uključujući Cloud aplikacije, MindSphere, sisteme za procesnu kontrolu, upravljanje energijom i praćenje mreže, kao i tehnologije za automatizaciju industrijske komunikacije i distribuciju napajanja.
Sve pomenute tehnološke inovacije nalaze svoju primenu u realnim slučajevima, doprinoseći pouzdanom, kvalitetnom i održivom pristupu svim oblicima vodenih resursa širom sveta.
Siemens-ove tehnologije su prisutne kao integralni deo sistema efikasnog tretmana vode i otpadnih voda u mnogim zemljama, a neki od primera primenjenih na brojnim projektima širom sveta su AI tehnologije za lociranje curenja, smanjenje energetskih troškova, čišćenje otpadnih voda, projekat snabdevanja vodom i mnogi drugi.
Ipak, značajan pomak u rešenjima za očuvanje vodenih resursa predstavlja tek jedno poglavlje u oblikovanju održive budućnosti industrije vode i obezbeđivanja sigurnog pristupa čistoj vodi svuda i za sve.
Siemens doo Beograd
Omladinskih brigada 90V
industrija.rs@siemens.com