Bosch sistem upozorenja za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru sada i u ŠKODA vozilima

Komentari: 0
Fotografija od: Bosch

„Pažnja! Vozač koji ide u pogrešnom smeru krece se ka vama!” Saobraćajni izveštaji o vozačima koji se krecu u pogrešnom smeru previše su česti. Samo na radio-stanicama u Nemackoj emituje se oko 2.000 takvih upozorenja svake godine.

Previše često ti incidenti dovode do kriticnih situacija – ukljucujuci teške nesreće, pa čak i one sa smrtnim ishodom. Sa sistemom upozorenja za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru na bazi cloud- a, Bosch je razvio rešenje koje upozorava i vozača koji se krece u pogrešnom smeru, i sve ucesnike u saobracaju na rizik od predstojece opasnosti u roku od sekundi – mnogo brže od vesti na radiju.

Sada je ŠKODA prvi proizvodač automobila koji je izabrao sistem upozorenja za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru kompanije Bosch.

Zahvaljujući novoj aplikaciji za infotejtment, vozači ŠKODE ce primati upozorenje koje spasava živote direktno putem displeja na instrument tabli svojih vozila. „Naš cilj je da se sistem upozorenja za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru nade u svakom automobilu – u skladu sa sloganom „Tehnologija za život“.

Svaka smrt, svaka povreda koju izazovu vozaci koji se krecu u pogrešnom smeru je suvišna”, kaže dr Matijas Pilin, predsednik nove divizije kompanije Bosch, Cross-Domain Computing Solutions.

Počev od prvog kvartala 2021. ŠKODA ce ponuditi sistem upozorenja za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru u brojnim modelima, kao što su ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ i KODIAQ, opremljenim vrhunskim sistemima infotejtmenta.

Planira se da i drugi modeli vozila dobiju te sisteme pre kraja godine.

„Poboljšavanje bezbednosti na putu predstavlja važan cilj za ŠKODU. Naša nova aplikacija pod nazivom Traffication sa upozorenjem za vozače koji se kreću u pogrešnom smeru dovodi nas korak bliže postizanju tog cilja”, kaže Mihal Vondra, menadžer proizvoda za aplikaciju Traffication u ŠKODI.

Opasnost od vozača koji se kreću u pogrešnom smeru koju je nemoguće predvideti

Nesreće koje izazivaju vozači koji se kreću u pogrešnom smeru srecom su retke, ali kada do njih dode, posledice su obično ozbiljne.

Međutim, u većini slučajeva upozorenje o opasnosti koju je nemoguće predvideti dolazi prekasno, s obzirom na to da takvi incidenti obicno završe nakon prosečno 500 metara – u najgorem slučaju sa smrtnim posledicama.

Fotografija od: Bosch

Pošto je sistem upozorenja na bazi cloud-a kompanije Bosch instaliran direktno u glavnu jedinicu ŠKODA vozila, dve kompanije sada žele dodatno da smanje broj nesreca koje izazivaju vozaci koji se krecu u pogrešnom smeru.

Kako se vozilo približava izlasku ili ulasku na auto- put, sistem automatski šalje trenutnu anonimnu GPS poziciju cloud-u.

Na serveru cloud-a kompanije Bosch, sistem onda poredi trenutni pravac kretanja vozila sa dozvoljenim pravcem putovanja.

Ukoliko se te dve informacije ne poklapaju, sistem ce upozoriti vozaca koji se krecu u pogrešnom smeru na njegovu grešku prikazujuci upozorenje na displeju. Posebna karakteristika ovog rešenja jeste ta da se upozorenje javlja u roku od samo nekoliko sekundi.

U vecini slučajeva to se dešava cak i pre nego što vozac uopšte izade na auto-put. Pored toga, Bosch i Škoda planiraju da ce aplikacija moci i da odmah upozori sve dolazece ucesnike u saobracaju koji su povezani i koji su potencijalno u riziku. Ta mogucnost bi trebalo da postane dostupna tokom ove godine.

„Što je više vozila povezano na aplikaciju upozorenja za vozace koji se krecu u pogrešnom smeru, to ce gušca biti ova nevidljiva sigurnosna mreža”, kaže Pilin. Kada vozilo napusti deo oko ulaza ili izlaza na auto-put, razmena podataka izmedu vozila i cloud-a se prekida.

Pored opremanja ŠKODA vozila sistemom upozorenja za vozace koji se krecu u pogrešnom smeru, Bosch je u pregovorima i sa drugim proizvodacima automobila kako bi taj sistem bio ugraden u što više vozila.

Fotografija od: Bosch

Aktivno učešce softver inženjera iz Srbije

Ovo je jedan od projekata na kome aktivno rade softver inženjeri zaposleni u odeljenju Bosch SoftTec u Beogradu.

Oni su zaduženi za DevOps i SRE taskove koji prestavljaju most izmedu razvoja softvera i operativnih zadataka, a takode doprinose i na samom razvoju projekta. Njihov posao se zasniva na aktivnom unapredenju svih operativnih procesa najvećeg kubernetes klastera u Evropi.

Koristeci najmodernije alate i Cloud servise naši inženjeri obezbeduju sledece procese: aktivni monitoring i alerting servisa i infrastrukture, skladištenje i segregaciju velikih kolicina podataka, vertikalno i horizantalno skaliranje servisa kao i CICD Pipeline-ove, implementaciju automatizacije operativnih zadataka, reagovanje i upravljanje incidentima.

Sve ovo znacajno doprinosi poboljšanju pouzdanosti sistema, poboljšavanju kvaliteta i omogucava brze životne cikluse razvoja aplikacija.

25 partnera za aplikacije u 20 zemalja

Sistem upozorenja za vozače koji se krecu u pogrešnom smeru na bazi cloud-a kompanije Bosch dostupan je kao aplikacija za pametni telefon od 2018. godine i sada je u ponudi 25 partnera za aplikacije u Evropi.

To znaci da je na raspolaganju za ukupno 26 miliona korisnika. Kako bi se sistem aktivirao, softverski modul se integriše u aplikacije za pametne telefone radio-stanica i pružalaca usluga striminga, navigacije i vesti.

U tom slucaju, anonimni GPS podaci se šalju cloud-u preko pametnog telefona i analiziraju se na serveru kompanije Bosch. Upozorenje se prikazuje na displeju pametnog telefona uz zvucni signal.

Oko 2,5 miliona jedinstvenih aktivnih korisnika mesecno vec koristi sistem upozorenja kompanije Bosch za vozace koji se krecu u pogrešnom smeru u Evropi, ukljucujuci Španiju, Francusku, Švedsku, Norvešku, Poljsku, Italiju i Veliku Britaniju.

Kada se sistem bude proširio na SAD i Kanadu ove godine, prikljucice mu se još korisnika – sistem ce se po prvi naci van Evrope.

Server cloud-a kompanije Bosch trenutno procenjuje više od 4,5 miliona putovanja u pogledu rizika od vozaca koji se krecu u pogrešnom smeru – i to svakog dana.

Dodatne informacije: Wrong-way driver warning

Bosch je kao vodeći snabdevač tehnologijom i uslugama u svetu prisutan u Srbiji od 1991. godine. U 2006. godini, kompanija je osnovana kao regionalno preduzece koje ima 100procenata vlasništva. Robert Bosch d.o.o. je zapošljava preko 1.500 saradnika (od 31. decembra 2019).

Bosch Srbija je u 2019. godini generisao ukupnu neto prodaju od 271 miliona evra, uključujući interne isporuke povezanim kompanijama. U istoj godini prodaja trećim licima na tržištu u Srbiji iznosila je 55 miliona evra. Danas je kompanija Bosch aktivna kroz tri poslovna sektora u zemlji: Mobility Solutions, Consumer Goods i Energy and Building Technology. Godine 2012. položen je kamen temeljac za Bosch fabriku u Pecincima, a proizvodnja sistema brisaca pocela je 2013. godine. Bosch je poceo sa proizvodnjom motora za sisteme brisaca u fabrici u Pecincima 2019. godine.

Grupa Bosch je vodeci globalni dobavljač tehnologija i usluga. Zapošljava oko 394.500 saradnika širom sveta (od 31. decembra 2020. godine). Prema preliminarnim rezultatima, kompanija je ostvarila promet od 71,6 milijardi evra u 2020. godini. Delatnost kompanije podeljena je u četiri poslovna sektora: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods i Energy and Building Technology.

Bosch kao vodećih kompanija za internet stvari nudi inovativna rešenja za pametne domove, Industriju 4.0 i povezanu mobilnost. Bosch prati viziju mobilnosti koja je održiva, bezbedna i uzbudljiva. Svoju stručnost primenjuje u tehnologiji senzora, softveru i uslugama, kao i sopstvenom cloud-u za internet stvari da bi svojim korisnicima iz jednog izvora pružao povezana rešenja iz više domena.

Strateški cilj Bosch Grupe je da olakša povezani život proizvodima i rešenjima koja ili sadrže veštacku inteligenciju (AI) ili su razvijena ili proizvedena uz njenu pomoc. Bosch poboljšava kvalitet života širom sveta inovativnim i inspirativnim proizvodima i uslugama koji podstiču entuzijazam.

Ukratko, Bosch stvara tehnologiju koja je „Tehnologija za život“. Bosch Grupa se sastoji od firme Robert Bosch GmbH i oko 440 filijala i regionalnih društava u oko 60 zemalja.

Ako tu ubrojimo i prodajne i servisne partnere, Bosch globalna mreža proizvodnje, inženjeringa i prodaje pokrivaskoro sve zemlje na svetu. Osnova za buduci rast kompanije je njena inovativnost.

Bosch zapošljava otprilike 73.000 saradnika u sektoru za istraživanje i razvoj na više od 126 lokacija širom sveta i oko 30.000 softverskih inženjera.

Dodatne informacije dostupne su na internet stranicama www.bosch.com, iot.bosch.com, www.bosch-press.com, twitter.com/BoschPress.

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti