Amerika prvi put šalje vodonik u svemir

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Sjedinjene Američke Države se spremaju za istorijski trenutak, prvi let u svemir uz pomoć raketnog motora RL10E-1 koji koristi vodonik, delimično izrađenog pomoću tehnologije 3D štampe.

Ova misija privukla je globalnu pažnju, označavajući prekretnicu u tehnologiji i održivim svemirskim istraživanjima.

RL10 motor, razvijen od strane kompanije Aerojet Rocketdyne 1962. godine, postao je ključna komponenta američkih svemirskih misija.

Tokom decenija, motor se koristio u različitim raketama, od Atlas do Delta IV serije, a poslednjih godina doživeo je modernizaciju uključujući upotrebu tehnologije 3D štampe.

Najnoviji model, RL10E-1, ima komoru potiska izrađenu ovom tehnologijom, što je smanjilo broj delova na samo 2% u odnosu na prethodne modele.

Ova inovacija povećava pouzdanost, efikasnost i značajno smanjuje troškove proizvodnje. RL10E-1 omogućava višestruka ponovna pokretanja tokom jednog leta, a biće prvi put upotrebljen na Vulcan raketi kompanije United Launch Alliance (ULA).

Revolucija 3D štampe u dizajnu raketnih motora

Primena aditivne proizvodnje donosi niz prednosti za svemirsku industriju, uključujući kraće cikluse dizajna i testiranja, niže troškove i mogućnost izrade složenih struktura koje konvencionalne metode ne mogu proizvesti.

Kod RL10E-1 motora, 3D štampanje je omogućilo razvoj komore potiska otporne na ekstremne temperature i pritiske, sa unapređenim sistemima hlađenja.

Vodonik se ističe kao izuzetno efikasno i ekološki prihvatljivo gorivo za rakete.

On pruža viši specifični impuls, što omogućava veću efikasnost tokom dužih misija, poput istraživanja Meseca, Marsa i dubokog svemira. Uz to, vodonik se može proizvoditi iz obnovljivih izvora, čineći ga održivim izborom za budućnost.

Uvođenje vodonika u svemirske misije, poput ove sa RL10E-1 motorom, otvara vrata razvoju novih pogonskih sistema koji su istovremeno snažni i manje štetni za životnu sredinu.

Pored toga, tehnologije razvijene za generisanje i skladištenje vodonika u svemirskim programima mogle bi pronaći primenu u automobilskoj i energetskoj industriji, doprinoseći prelasku na čistu energiju.

Misija sa RL10E-1 motorom predstavlja značajan korak ka efikasnijem i održivijem svemirskom istraživanju.

Njena uspešna realizacija mogla bi uticati na razvoj novih tehnologija ne samo u svemiru već i na Zemlji, donoseći inovacije koje rešavaju energetske izazove i smanjuju zavisnost od fosilnih goriva.

Ovaj događaj obećava novu eru istraživanja i saradnje između industrija, pomerajući granice mogućeg.

Izvor: eKapija

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti