ABB MODERNIZACIJA INDUSTRIJSKIH POSTROJENJA

Komentari: 0

Industrijska postrojenja u Srbiji sve više se suočavaju sa izazovima modernizacije i optimizacije proizvodnih procesa. O kakvim god fabirkama da je reč, potreba za povećanjem energetske efikasnosti i pouzdanosti sistema sve je izraženija. Upravo zbog toga, kompanije sve češće biraju rešenja poput retrofita kojima se omogućava nadogradnja postojeće opreme bez potrebe za potpunom zamenom, dugotrajnim obustavama rada ili velikim građevinskim zahvatima.

Svaki retrofit jedinstvenim čine konkretne potrebe postojenja u kom se izvodi. Upravo iz tog razloga, fabrika šećera Sunoko – Proizvodni centar u Vrbasu i fabrika cementa Lafarge Srbija u Beočinu odlučile su se za modernizaciju svojih sistema uz podršku kompanije ABB u Srbiji.

Ovi projekti predstavljaju primere uspešnog retrofita u industriji, gde se inovativna tehnološka rešenja koriste za unapređenje proizvodnih procesa.

MODERNIZACIJA FABRIKE ŠEĆERA: JEDINSTVEN SPOJ STAROG I NOVOG

Fabrike šećera u Srbiji funkcionišu sezonski, prerađujući šećernu repu u gotove proizvode decenijama. Za to vreme oprema u pogonima zastareva, komponente vremenom gube kvalitet, a kvarovi se sve češće dešavaju, bez mogućnosti nabavke rezervnih delova i sa sve manje konstruktivnih odgovora tehničke podrške.

Da bi se održala konkurentnost i omogućio dugoročan rad, modernizacija ovih postrojenja postala je ključni prioritet.

Fabrika šećera Sunoko – Proizvodni centar u Vrbasu, osnovana je 1913. godine, odlučila se na obnovu svog pogona oslanjajući se na rešenja kompanije ABB.

Suočeni s dilemom između potpune zamene zastarele opreme i retrofita, nakon detaljne analize, stručnjaci su se odlučili za inovativni retrofit koncept, razvijen u ABB fabrici u Finskoj, koji je modernizacijom smanjio troškove za 20% u odnosu na potpunu obnovu.

Osim finansijske uštede, ovo rešenje je omogućilo da se izbegnu dugotrajni građevinski radovi, koji su podrazumevali rušenje prostorije izgrađene oko opreme, a samim tim - i produženi zastoji u proizvodnji.

Krajnji rezultat je isti – fabrika sada koristi potpuno aktuelnu opremu najnovije generacije. U sklopu modernizacije, zastareli ABB Multi Drive ACS600 zamenjen je najmodernijim ABB ACS880 rešenjem i to tako da su iskorišćeni postojeći ormani za njegovu ugradnju.

Ovim je omogućena veća efikasnost i stabilnost napajanja ključnih komponenti . Postojeći ispravljač je zadržan, instalirani su novi inverteri, dok je dodat još jedan TSU tiristorski ispravljač, čime je osigurano stabilno napajanje za četiri centrifuge, koje imaju ključnu ulogu u preradi šećerne repe i proizvodnji šećera.

Stara oprema, poput sabirnica i provodnika, ostala je u funkciji jer se nije javila potreba za njihovom zamenom.

Za elektroenergetske instalacije i mehaničke radove angažovani su podizvođači iz firme Expro, dok su ključni deo posla vodili ABB servisni inženjeri, Aleksandar Kovačević i Aleksandar Brakočević.

Oni su, nakon prve faze radova, pažljivo prilagođavali šeme i povezivali sistem prema specifičnostima same fabrike šećera.

"Sam retrofit započet je uklanjanjem stare mehanike iz ormara, nakon čega smo montirali novu opremu prema projektnim crtežima. Kroz dupli pod dubine 1 m provučeni su novi kablovi, što su za ovu svrhu izradile kolege iz firme Expro. Kolega Brakočević i ja smo bili zaduženi za montažu mehanike, koja je dobro projektovana od strane ABB biroa, uz nekoliko korekcija na terenu.

Međutim, elektro deo projekta bio je daleko veći izazov, što nas je primoralo da potpuno rekonstruišemo ožičenje i sklopnu tehniku", izjavio je Kovačević, te je nastavio:

"Brakočević je preuzeo najveći deo posla oko projektovanja, dok smo zajedno radili na prilagođavanju stare i nove šeme kako bismo osposobili sistem. U konačnici, postavljeno je nekoliko stotina novih komponenti – od sanduka i paleta opreme do samih uređaja unutar ormara koji pokreću motore. Ponosni smo što smo uspeli da sve funkcioniše besprekorno".

Završna testiranja i podešavanja parametara u realnim uslovima proizvodnje sprovedena su u saradnji sa ABB stručnjacima i tehničkim osobljem fabrike, a puštanje u rad završeno je u drugoj polovini prethodne godine.

"Najveći izazov ovog projekta bilo je usklađivanje zastarele opreme sa najnovijim ABB tehnologijama. Pripreme su trajale dugo, svaka žica je dvostruko proverena, ali kada je došlo vreme za prvo pokretanje – sistem je proradio uspešno. Ovo postrojenje, u kom harmonizovano rade stare i nove komponente, predviđeno je da služi narednih nekoliko decenija. Mi, ABB inženjeri, sigurni smo u sebe i svoje iskustvo, te verujemo da će se naše predikcije obistiniti", zaključuje Brakočević, ABB servisni inženjer.

Nakon ovog poduhvata šećerana ima savremeni sistem koji ima veću pouzdanost, bolju efikasnost, omogućava brzu reakciju u slučaju problema, smanjuje rizik zastoja i garantuje kontinuitet proizvodnje.

TEMELJNI RETROFIT SISTEMA U FABRICI CEMENTA

Sličan pristup primenjen je, nešto ranije iste godine, i u fabrici cementa "Lafarge Srbija" u Beočinu, gde je ABB u Srbiji realizovao jedinstven projekat modernizacije industrijskih pogona.

Ovaj poduhvat predstavlja jedan od najvećih retrofita ovakvog tipa u Srbiji, sproveden u veoma kratkom roku od samo 21 dana. Frekventni regulatori ABB ACS600, koji su se koristili 20 godina, više nisu imali tehničku podršku proizvođača, s obzirom na to da se rezervni delovi više ne proizvode.

Umesto potpune zamene sistema, koja bi zahtevala velike građevinske radove i produžene periode zastoja, odlučeno je da se primeni retrofit – inovativno rešenje koje omogućava modernizaciju postojećih kabineta bez potrebe za radikalnim promenama infrastrukture.

"Usled nemogućnosti zamene celih kabineta ABB ACS600 frekventni regulatori su rastavljani na lokaciji korisnika nakon čega su u iste kabinete montirani novi delovi, moduli, elektronika novog tipa frekventnog regulatora ABB ACS880.

Ovaj process se u ABB-u naziva retrofit. Urađeno je ukupno tri ovakva projekta u roku od mesec dana na istoj lokaciji prvi put u Srbiji, u pitanju su frekventni regulatori velike snage. Takođe, pored navedenog izvršena je zamena jednog kompletnog regulatora novim", izjavio je Aleksandar Kovačević, ABB servisni inženjer koji je vodio projekat. Tokom 21 dana kontinuiranog rada, realizovane su sledeće ključne promene:

• Rekonstrukcija četiri pogona, uključujući tri velika retrofita i jednu kompletnu zamenu regulatora

• Ugradnja novih ACS880 frekventnih regulatora

• Instalacija sistema ukupne snage od 3 MVA

• Integracija naprednih rešenja za optimizaciju rada postrojenja

ABB je izabran kao tehnološki partner zbog pouzdanosti opreme i dugogodišnje saradnje s klijentom.

Projekat je zahtevao međunarodnu saradnju ABB timova iz Srbije, Finske, Poljske i Estonije, uz podršku lokalnih partnera IT Inženjering i Expro.

Aleksandar Brakočević, jedan od ABB servisnih inženjera, istakao je da je projekat bio izuzetno zahtevan, ne samo zbog kratkog roka, već i zbog kompleksnosti zadatka.

"Iako smo se suočili s izazovima, zahvaljujući vrhunskoj koordinaciji i stručnosti svih timova, uspeli smo da isporučimo rešenje koje značajno poboljšava pouzdanost i efikasnost proizvodnje," zaključio je Brakočević.

DUGOROČNE PREDNOSTI RETROFITA

Retrofit donosi brojne prednosti industrijskim postrojenjima:

• Povećana pouzdanost i stabilnost sistema - Modernizovani sistemi rade stabilnije i duže.

• Smanjeni troškovi – Retrofit je finansijski isplativiji u poređenju s potpunom zamenom postrojenja.

• Energetska efikasnost - smanjena potrošnja energije zahvaljujući efikasnijim regulatorima;

• Brža i sigurnija implementacija uz minimalne prekide u proizvodnji

• Dugoročna servisna podrška i mogućnost daljeg unapređenja uz modularne sisteme koji omogućavaju laku nadogradnju u budućnosti. Uspešni primeri fabrike šećera – Proizvodni centar u Vrbasu i fabrike cementa Lafarge Srbija pokazuju kako inovativni pristupi mogu doneti značajne prednosti industrijskim postrojenjima.

Primena savremenih tehnologija i optimizacija postojećih resursa omogućavaju industriji da poveća efikasnost, smanji operativne troškove i osigura dugoročnu stabilnost poslovanja.

ABB, kao lider u industrijskoj automatizaciji, nastavlja da predvodi tehnološke promene, pružajući svojim klijentima napredna rešenja za održivu i modernu proizvodnju.

Kroz precizne analize životnog ciklusa, kompanija pruža jasan uvid u trenutak kada oprema postaje zastarela, omogućavajući nesmetan prelazak na savremena rešenja bez prekida u radu.

ABB servisni tim nudi strateške nadogradnje koje ne samo da produžavaju radni vek opreme, već osiguravaju i njenu vrhunsku pouzdanost u godinama koje dolaze.

Za više informacija kontaktirajte ABB u Srbiji:
ABB d.o.o.
Bulevar Peka Dapčevića 13,
11010 Beograd
Servis@rs.abb.com
RS-office@abb.com
www.abb.rs




 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti