7 vrsta najčešćih povreda na radu

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Tokom godina, broj povreda i smrtnih ishoda na poslu je smanjen zahvaljujući korišćenju lične zaštitne opreme i poštovanju bezbedonosnih mera. Kako navodi Uduženje za bezbednost i zdravlje na radu (OSHA), dnevni broj smrtnih slučajeva na radnom mestu je opao sa 38 dnevno u 1970. na 15 dnevno u 2019. godini. Ali, potrebno je još mnogo da bi se taj broj sveo na nulu.

Najčešće povrede na poslu su okliznuća, saplitanja, padovi, prenaprezanja i kontakt sa opremom. Sve ove povrede se mogu sprečiti korišćenjem adekvatne zaštite i praćenjem bezbedonosnih smernica.

U nastavku teksta navodimo koje su najčešće povrede na radu i šta ih izaziva.

#1 Požari i eksplozije

Požari i eksplozije mogu da izgore vašu kožu i tkivo, izazovu ozbiljna oštećenja respiratornog sistema i potencijalno ostave estetske posledice. Iako ova vrsta povreda na poslu nije najčešća, ima najveću stopu žrtava u zavisnosti od toga koliko ste blizu eksplozije.

Povrede usled eksplozije su kategorisane u 4 tipa na osnovu uticaja na vaše telo:
-Primarna eksplozija - povreda izazvana talasom eksplozije koji je jedinstven za eksplozije visokog reda

- Sekundarni udar - povrede uzrokovane letećim predmetima ili krhotinama koje je pomerio jak vetar

- Tercijarna eksplozija - povreda usled pomeranja kroz vazduh ili kolapsa strukture

- Kvartarna eksplozija - sve druge povrede, uključujući nagnječenja, opekotine, radijaciju i udisanje toksičnih supstanci

Da biste izbegli povrede ovog tipa, pobrinite se da i vi i vaše kolege nosite odgovarajuću opremu i da pratite bezbedonosne smernice.

Ukoliko niste adekvatno opremljeni, neke od svakodnevnih stvari vam mogu pomoći da preživite ovakve situacije, kao što su ženske najlon čarape.

Ovo nije savršen vid zaštite, ali ako morate da prođete kroz prostor sa puno pepela i prašine u vazduhu, ako njima prekrijete usta i nos, zadržaće makar neke toksine i sprečiti da udahnete veće čestice u pluća.

#2 Okliznuća, spoticanja i padovi

Okliznuća, spoticanja i padovi su neke od najčešćih vrsta povreda na radnom mestu i glavni su razlozi za zahteve za odštetu radnika.

Ovo uključuje:

- Radnike koji su se okliznuli na ledenom, masnom ili mokrom podu

- Radnike koji su se spotakli zbog nezaštićenih i neobeleženih rupa i ivica, lošeg osvetljenja ili nereda

- Padove sa merdevina, krovova ili građevinskih površina nebodera

Ove vrste povreda se takođe mogu sprečiti korišćenjem adekvatne HTZ opreme kao što je zaštitna radna obuća koja je otporna na proklizavanje.

#3 Prenaprezanje i istezanje mišića

Povrede od prenapezanja mogu izazvati dugotrajan i iscrpljujuć bol i dovesti do gubitka produktivnosti.

Ova vrsta povrede na radu može biti uzrokovana:

- Nepravilnom tehnikom dizanja

- Ručnim podizanjem teških predmeta

- Ponavljajućim radom bez pauza

- Naglim skakanjem

- Mikrozadacima na fabričkoj liniji

- Kuckanjem na tastaturi i pomeranjem miša bez dobre ergonomije.

Vaš poslodavac bi trebalo da vam obezbedi neophodnu obuku o tome kako da pravilno obavljate fizičke zadatke kako biste sprečili naprezanje mišića.

Da biste izbegli prenaprezanje i smanjili rizik od trajne fizičke povrede, pobrinite se da imate česte pauze, a da to vreme koristite za odmor i istezanje. Koristite opremu za mehaničko podizanje za težine preko 22 kilograma.

#4 Udari izazvani opremom, mašinama, predmetima koji padaju

Svima se dešava da zakače oštru ivicu stola, ali kada radite u nekoj od visokorizičnih industrija, ove povrede mogu biti mnogo ozbiljnije.

Foto: Unsplash.com

Ove vrste povreda uključuju: teške povrede šake, odsečene udove ili prste, traumatske povrede glave, potpune prelome kostiju, slepilo i još mnogo toga.

Povrede na radu ove prirode obično izaziva:

- Loše upravljanje mehanizacijom

- Alati, ostaci ili materijali koji padaju

- Deo tela radnika koji je uhvaćen u žicu ili zupčanike

- Prevrtanje teške opreme

- Prekomerna vibracija

- Udaranje u zidove, mašine ili bilo kakvu tvrdu površinu

Srećom, mnoge od ovih povreda se mogu sprečiti ako ste svesni svog okruženja, poštujete utvrđene politike i procedure i koristite odgovarajuću HTZ opremu (kao što su šlemovi).

#5 Udesi i sudari

Bez obzira na to da li vi vozite motorno vozilo ili radite oko njega, postoji rizik od povrede u sudaru. Na primer, ako radite u skladištu, mogao bi da vas udari ili pregazi viljuškar.

Drugi slučajevi koji dovode do udesa ili sudara uključuju:

- Pad iz vozila

- Zaglavljivanje ispod prevrnutog vozila

- Vožnja pod uticajem alkohola ili drugih supstanci

- Udari izazvani predmetima koji padaju sa vozila

Kada upravljate bilo kojom vrstom motorizovanog vozila, pobrinite se da ste vezali sigurnosni pojas i da pratite sve neophodne bezbedonosne sisteme.

#6 Izloženost štetnim supstancama

Oni koji rade u glasnom okruženju ili u blizini opasnih hemikalija rizikuju teške povrede sluha, očiju, kože i respiratornog sistema ako su izloženi ovim uticajima bez odgovarajuće opreme.

Supstance koje su opasne po ljudsko zdravlje ili životnu sredinu su supstance koje su kancerogene, mutagene ili toksične po reprodukciju, kao i supstance koje su perzistentne i bioakumulativne.

Da biste se zaštitili od ove vrste povreda potrebno je da nosite odgovarajuću zaštitu za uši, naočare, rukavice i drugu potrebnu HTZ opremu kada ste izloženi štetnim supstancama i buci.

Takođe je neophodno da se upoznate sa sastavom supstanci sa kojima radite, kako biste znali da li opasnost postoji.

#7 Nasilje i povrede od strane životinja

Koliko god želeli da nasilje na radnom mestu ne postoji, nažalost, i to se s vremena na vreme desi. Rad u stresnom i napetom okruženju može dovesti do agesivnog nastupa od strane kolege ili kupaca.

Jedan od najboljih načina na koji možete zaštiti svoje zaposlene od nasilja na radnom mestu je uvođenjem politike nulte tolerancije koja se odnosi na sve pojedince koji dolaze u kontakt sa osobljem kompanije.

Kada radite sa životinjama, možete sprečiti povrede nošenjem odgovarajuće odeće i poštovanjem smernica koje je odredio poslodavac.

Najbolji način da zaštitite svoje zaposlene i sprečite povrede je da imate holistički pristup bezbednosti na radu.

Ovo znači da se morate postarati da zaposleni imaju odgovarajuću zaštitnu opremu, treninge i da je objekat u skladu sa državnim i ekološkim propisima.

Nadamo se da vam je ovak tekst bio koristan i da će vas motivisati da, ako do sada niste, počnete da obraćate pažnju na vašu i bezbednost vaših radnika.

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti